افشای ناخواسته اسرار جنگنده‌های آمریکایی توسط گیمرها

بازيکنان حرفه‌ای بازی‌های برخط، بار دیگر ناخواسته اسرار نظامی بسیار مهمی از جنگنده‌های اف ۱۵ و ۱۶ آمریکا را در اینترنت فاش کردند.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی آر تی، کارشناسان حرفه‌ای بازی‌های آنلاین که درباره مدل‌سازی دقیق تسلیحات مورد علاقه خود بحث می‌کنند، بار دیگر به طور ناخواسته یک سری اسرار نظامی را در اینترنت فاش کردند.

این بار اسرار افشا شده، اطلاعات بسیار حساسی درباره جت‌های جنگنده F-۱۶ و F-۱۵ ساخت آمریکاست که در یک هفته، دو بار منتشر شد.

بازی مورد بحث وار تاندر [War Thunder] است که بازیکنان آن پیش از این هم برخی اطلاعات جزئی احتمالا طبقه‌بندی‌شده را درباره تانک جنگی چلنجر-۲ بریتانیا، تانک لکلرک فرانسه و گلوله‌های‌های ضد زره چینی DTC۱۰-۱۲۵ و …افشا کرده بودند.

جدیدترین افشاگری‌ها به جنگنده‌های فالکون اف ۱۶ ساخت جنرال داینامیکس، کارخانه دفاعی آمریکایی، و جنگنده اف ۱۵‌ای ساخت کارخانه مک دانل داگلاس مربوط می‌شود.

به گزارش پی سی گیمر [PC Gamer]، همانند سایر موارد افشاگری، این مورد نیز در یک انجمن گفت‌وگو درباره بازی وار تاندر انجام شد، جایی که بازیکنان یک بازی آنلاین واقع‌گرایانه، معمولا به نارضايتي از دقت سخت‌افزار نظامی خود می‌پردازند.

در ۱۶ ژانویه در بحثی که که از اواسط سال ۲۰۲۲ درباره جنگنده اف ۱۶ ادامه داشت، یکی از بازیکنان اعلام کرد در طول تحقیقاتش به مطلب جالبی دست یافته است.

در حالی که این مطلب به خودی خود خیلی حساسیت برانگیز نبود، بازیکنی که با عنوان spacenavy۹۰ شناخته می‌شود، برای اثبات ادعا‌های خود درباره موشک‌های هدایت شونده با رادار AIM-۱۲۰ و پانل کنترل کابین جت سندی را ضمیمه کرد. به گفته مدیر این انجمن، این سند دارای مجوز توزیع محدود بود.

بر اساس گزارش‌ها، تنها دو روز پس از آن، یکی دیگر از اعضای انجمن به نام RanchSauce۳۹، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های نرم افزاری برنامه پرواز عملیاتی برای F-۱۵E را که شامل جزئیات کنترل پرواز، هدف‌گیری و سیستم‌های تسلیحاتی آن می‌شد، منتشر کرد.

همانند موارد مشابه که درباره سایر سیستم‌های تسلیحاتی افشاگری شده بود، مدیر و سازنده بازی این اطلاعات حساس را حذف کردند.

انتشار داده‌های نظامی محدود شده در مکان‌های غیرمجاز، مانند انجمن بازی آنلاین، می‌تواند منجر به وضع تحریم‌های مدنی یا کیفری شود.

بازی وار تاندر ساخت شرکت گایژین اینترتینمنت، یک شرکت مستقر در بوداپست با منشا مشخص روسی است که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با استفاده از سخت‌افزار‌های نظامی تاریخی و مدرن با یکدیگر مبارزه کنند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.