وزیر ارشاد: قدرت وابتکار قلم در آثار فاخر استاد “حمید حسام” نمایان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کار بزرگی که استاد حمید حسام در حوزه نشر و کتاب وهنر نویسندگی به ویژه از دوران طلایی دفاع مقدس به یادگار گذاشته و دریافت سه تقریظ از رهبر حکیم انقلاب در آثارش نیزدیده می‌شود در حقیقت نماد بارزی از قدرت و ابتکار قلم را به نمایش گذاشته‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، محمد مهدی اسماعیلی روز جمعه در آیین نکوداشت حمید حسام در همدان اظهار داشت: این استاد فرهیخته و چهره ماندگار هنر انقلاب اسلامی با قلم شورانگیز خود زبان گویای افراد و یادگاران و فرزانگانی از دوران طلایی دفاع مقدس در گوشه گوشه کشورمان شده است که برای نسل امروز و تشنگان حقیقت آن دوران ناشناخته بوده‌اند.

او تصریح کرد: بسیاری از محتویات و مندرجات آثار حمید حسام امروزه روایت‌گر واقعیت‌ها و ناگفته‌های جنگ را به نمایش گذاشته با صرف زندگی خود این آثار را به دست نسل امروز جامعه که چندان آشنایی با آن دوران ندارند، رسانده است.

اسماعیلی یادآور شد: کار حمید حسام یک گفتمان‌سازی در عرصه هنر انقلاب اسلامی و روایت‌گری صادقانه از آن همه شور و ایثار و شهادت و محنت‌ها و سختی‌های دوران جنگ است که با پیوند و قرارگرفتن در قالب هنر و با قلمی شورآفرین وعمیق گنجانده شده و در اختیار نسل امروز و فردایمان است.

وزیر ارشاد ادامه داد: امروز با نگاهی دقیق و با تعمق و تورق آثار حمید حسام بیشتر می‌توان به مظلومیت‌های شهدا به ویژه شهدای مدافعان حرم پی برد.

او گفت: کسی که می‌خواهد عمق مظلومیت جبهه مقاومت را در ظرف یک دهه اخیر ببیند به طور حتم باید کتاب “خداحافظ سالار” اثر حمید حسام را بخواند.

او تصریح کرد: استاد حسام در این اثر و با روایت‌گری و گفتمان‌سازی دقیق به بخشی از دوران مقاومت و جهاد شهید حسین همدانی و خانواده‌اش پرداخته است.

او همچنین به کتاب دلیل از دیگر آثار ارزشمند حمید حسام درباره سردار شهید علی چیت سازیان اشاره می‌کند که این استاد و نویسنده فاخر به زیبایی خاطراتی از دوره کودکی تا زمان شهادت او در سال ۱۳۶۶ این شهید والامقام از خانواده و نزدیکان و همرزمانش روایت می‌کند.

او ابراز داشت: اگر شهید حسن همدانی‌ها و شیهد چیت چیان و شهدای بزرگ دیگر در اقصی نقاط کشورما کاری حسینی کرده‌اند بدون شک افرادی همچون حسام نیز کاری زینبی کرده‌اند.

اسماعیلی ادامه داد: شهید حاج حسین همدانی و همرزمان او و سیدالشهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی در سوریه و عراق قدرت ایمان و مقاومت را به رخ‌ها کشیدند و حفظ کردند.

اسماعیلی پرداختن و روایت‌گری‌ها و کارهای فرهنگی و هنری فاخر از دوران هشت سال دفاع مقدس و پیشرفت‌ها و دستاوردهای انقلاب را مصداق عینی و مسیر درست جهاد تبیین مد نظر رهبر فرزانه انقلاب می‌دانند.

او تصریح کرد: اگر رهبر انقلاب امروز جهاد تبیین را یک فریضه می‌دانند. همه ما وظیفه داریم در هر عرصه و صحنه‌ای که هستیم با ظرافت و دقت به بیان دستاوردها و پیشرفت‌های عظیم انقلاب و نهضت بزرگ امام راحل در زمینه‌های گوناگون بپردازیم.

او یادآور شد: امروز دشمن یک جنگ شناختی و ترکیبی تمام عیار را راه انداخته و آن را مدیریت می‌کند و هدف اساسی دشمن هم القای ناکارآمدی و بذر ناامیدی در کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز در جهاد تبیین ما نیازمند روایت‌گری این موفقیت‌ها هستیم تا دشمن نتواند بذر ناامیدی را موضوع ناکارآمدی نظام اسلامی و عملکرد کارگزاران صدیق این نظام را مورد خدشه قرار دهد.

حمید حسام تنها نویسنده‌ای به شمارمی آید که موفق به دریافت سه تقریظ از مقام معظم رهبری شده است؛ «وقتی مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمی‌میرد» و «مهاجر سرزمین آفتاب» سه کتاب حمید حسام است که از سوی رهبر معظم انقلاب تقریظ گرفته است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.