سیدحسن نصرالله: غربی‌ها برای اهانت بهانه‌تراشی نکنند

مقامات فرانسه حق ندارند از تروریسم اسلامی یا فاشیسم اسلامی سخن بگویند

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ایام سالروز میلاد پیامبر اکرم، حمایت فرانسه از اهانت به پیامبر اسلام را سیاستی غلط خواند و از مقامات غربی خواست که از حمایت تروریست‌ها و تکفیری‌ها دست بردارند

به گزارش «شهروندآنلاین» به نقل از فارس، سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان جمعه ‌شب به مناسبت میلاد رسول‎اکرم(ص) درباره تحولات منطقه و جهان سخنرانی کرد.

او با اشاره به شخصیت‌ پیامبر اکرم(ص) و ارزش‌های انسانی و اخلاقی‌ که به ارمغان آورد، اظهار داشت که مسلمانان به هیچ‌ وجه حاضر نمی‌شوند به پیامبرشان توهین شود.

سیدحسن نصرالله گفت که مشکل قضایای اخیر در فرانسه مقامات این کشور هستند. او بیان کرد که در این قضیه به دنبال حل مشکل است، نه تشدیدکردن تقابل‌ها.

حادثه «نیس» محکوم است

دبیرکل حزب‌الله لبنان حمله دیروز در شهر نیس را محکوم کرد و گفت که اسلام و گروه‌های اسلامی این‌گونه اقدامات و اقدامات مشابه آن در گذشته و آینده را محکوم کرده و این‌گونه حملات مردود است.

او گفت که مقامات فرانسه یا سایر مقامات حق ندارند مسئولیت این‌گونه اقدامات را بر عهده دین و سایر اتباع آن دین بگذارند و این‌گونه حرکات نادرست غیراخلاقی و غیرقانونی است.

سیدحسن نصرالله گفت که باید در این مواقع همان فرد را مسئول این‌گونه اقدامات دانست، ولو انگیزه او دینی باشد. او گفت که اگر فردی مسیحی یا غیره چنین اقدامی بکند، این‌گونه رفتار را نباید به پای دین مسیحیت یا نعوذبالله به اسم حضرت عیسی(ع) نوشت.

نباید عمل فردی را به دین او و اتباع آن دین تعمیم داد

او گفت: «اگر کسی دست به عمل تروریستی می‌زند یا از تروریسم حمایت می‌کند، او تروریست است، نه فرد دیگر. مقامات فرانسه حق ندارند از تروریسم اسلامی یا فاشیسم اسلامی سخن بگویند.»

دبیرکل حزب‌الله به اقدامات و جنایت‌های دولت‌های آمریکا در دنیا اشاره کرد و گفت که آیا می‌توان همه این اقدامات را به پای مسیحیت و مسیحیان نوشت و گفت که این دین مسئول چنین اقدامات و جنایت‌هایی است.

او اظهارات برخی از غربی‌ها در توجیه اهانت به پیامبر(ص) را مردود دانست و گفت که آنها می‌گویند خود مسلمانان با اقدامات و اظهارات‌شان به پیامبرشان اهانت می‌کنند. سیدحسن نصرالله گفت که «اگر برخی از مسلمانان به اسلام بدی کردند، این مسأله به هیچ کسی حق نمی‌دهد که به این دین اهانت و بدی کند.»

غربی‌ها برای اهانت بهانه‌تراشی نکنند

سیدحسن نصرالله به حمایت‌های غرب از تفکر تکفیری در منطقه و جهان اسلامی اشاره کرد و گفت که کشورهای غربی از تفکر تکفیری و تروریستی‌ که صرفا به دلیل اختلاف فکری دست به کشتار می‌زند، حمایت کرده‌اند.

او با بیان اینکه غرب باید قبل از هر چیز درباره مسئولیت خود در قبال چنین گروه‌های تکفیری تحقیق کند، اظهار داشت که جنایت‌های گروه‌های تکفیری و تروریستی مانند داعش هیچ ارتباطی به پیامبر(ص) و امت اسلامی ندارد.

حمایت از تکفیری‌ها قبل از همه تهدیدی برای اروپاست

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که باید حمایت‌های کشورهای غرب از تروریسم و گروه‌های تکفیری و استفاده از آنها متوقف شود.

او گفت که اسناد و شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات فرانسه آزادی بیان را که رئیس‌جمهوری این کشور از آن دم می‌زند و مدعی دفاع از آن است، در مسائلی با حساسیت کمتر از اهانت به پیامبر اسلام نیز سرکوب کرده و زیر پا گذاشته‌اند.

نصرالله: اگر آزادی بیان هست، بگویید با روژه گارودی چه کردید؟

سیدحسن نصرالله گفت که روژه گارودی، فیلسوف و نویسنده و استاد دانشگاه فرانسه، با طرح موضوعی آکادمیک در مورد سوءاستفاده از هولوکاست به زندان افتاد؛ برای اینکه هر گاه مسأله علیه اسراییل باشد، آزادی بیان در فرانسه متوقف می‌شود و مثالی‌هایی از این دست در این کشور اروپایی زیاد است.

او با طرح این پرسش گه چرا آزادی بیان فقط در یهودی‌ستیزی متوقف می‌شود، خواستار بازنگری در مفهوم آزادی بیان مورد نظر غربی‌ها شد.

باید از تداوم اهانت و اقدامات تحریک‌آمیز جلوگیری کرد

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه هیچ مسلمانی اهانت به پیامبر خود را قبول نمی‌کند، از غربی‌ها خواست جلوی اهانت‌ها را بگیرند و مشکلات را ریشه‌ای حل کنند.

او به اظهارات و پیشنهاد اخیر شیخ الازهر مصر که خواستار تصویب قانونی بین‌المللی در محکوم‌کردن اهانت‌ها به ادیان و پیامبران و جرم‌دانستن آن شده بود، اظهار داشت که می‌توان در این‌باره به توافقی رسید و از تداوم اهانت و اقدامات تحریک‌آمیز جلوگیری کرد.

دبیرکل حزب‌الله به راهپیمایی میلیونی مردم یمن در شهر صنعا اشاره کرد و گفت که آنها با وجود جنگ چندساله علیه کشورشان، محاصره و گرسنگی‌ که بر یمن تحمیل شده، برای مولد نبوی شریف به خیابان‌ها می‌آیند و از او در برابر اهانت حمایت و دفاع می‌کنند.

او گفت که یمنی‌ها هیچ یک از این موارد را برای حمایت‌نکردن از پیامبرشان بهانه نمی‌کنند و از آرمان فلسطین دفاع می‌کنند و موضع آنها در حمایت از این آرمان، حجت را بر همه کسانی که در این قضیه سکوت اختیار کرده‌اند، اتمام می‌کند.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: «آیا این حضور مردم یمن در حمایت از پیامبرشان معنادار نیست؟ این مردم غریب همچنان از آرمان و ملت فلسطین حمایت می‌کنند، در حالی که خودشان در جنگ و محاصره هستند.»

سیدحسن نصرالله گفت: «باید جریان بزرگی در جهان عرب برای پایان‌دادن به جنگ ظالمانه علیه یمن تشکیل شود و این کمترین چیزی است که می‌توان انجام داد.»

او به تحولات لبنان نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه «سعد الحریری» با همکاری رئیس‌جمهوری بتواند سریعا دولت جدید را تشکیل دهد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه زمان اختلافات نیست، گفت که حزب‌الله در این راستا همکاری و تشکیل دولت جدید به نخست‌وزیری الحریری را تسهیل خواهد کرد.

دبیرکل حزب‌الله از افزایش میزان مبتلایان به کرونا نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: «هرگونه تسأهل در مقابله با کرونا در سطح فردی غیراخلاقی، غیرشرعی و غیرانسانی و حرام است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.