محدودیت‌های جدید ۱۰ روزه در ۲۵ استان کشور

محدودیت‌ها از روز چهارشنبه تا جمعه بعد اعمال می‌شود

رئیس‌جمهوری بیان کرد: «۴٣ شهرستان قبلی که برای آنها محدودیت قائل شده بودیم، تمدید و برای ٢۵ مرکز استان تصمیماتی گرفته شد که از چهارشنبه این هفته تا جمعه بعد از آن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.» 

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری از تصمیم دولت برای تمدید محدودیت‌های کرونایی در ۴۳شهرستان کشور خبر داد و گفت:‌ «برای ٢۵ مرکز استان تصمیماتی گرفته شد که از چهارشنبه این هفته تا جمعه بعد از آن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص) و فرارسیدن هفته وحدت گفت: «هفته قبل جلسه ستاد ملی کرونا در حضور مقام معظم رهبری برگزار شد و ایشان نکات مهمی را درباره ستاد ملی و اقداماتی که باید انجام شود، مطرح کردند.  ایشان همچنین نکات مهمی درباره وحدت در جامعه و مراعات اخلاق اسلامی بیان کردند که در هر دو بخش، این نکات برای ما راهنما و راهگشا خواهد بود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مصوبات امروز ستاد ملی کرونا را سخنگوی ستاد بیان می‌کند،  اظهار داشت: «برای آنکه در برابر این بیماری موفق شویم، همه باید به وظایف خود عمل کنیم؛ به این معنا که دولت به معنی عام کلمه وظایفی دارد و بهداشت و درمان به عنوان بخشی که در میدان این مبارزه است، وظایف خاصی دارد. بنابراین بخشی از این وظایف برعهده دولت است، چه تجهیزاتی که باید تولید یا خریداری شود و چه کاری که کادر بهداشت و درمان انجام می‌دهد.»

روحانی با بیان اینکه بخش دیگر از کار بر عهده مردم است، تصریح کرد: «اگر مردم با همه توان به صحنه نیامده و همکاری نکنند، در برابر این بیماری موفق نمی‌شویم. مهم‌ترین مسأله همکاری و همراهی مردم و مراعات و اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هاست.»

او افزود: «تولیدکنندگان نیازمندی‌های جامعه و تأمین‌کنندگان منابع مالی برای اداره کشور و بهداشت و درمان در این زمینه‌ها برای تولید و تأمین منابع مالی باید اقداماتی انجام شود.» به گفته رئیس‌جمهوری یکی از مسائل مهم که در گذشته به عنوان یکی از نواقص داشتیم، آن بود که مصوبات مهم و خوبی تصویب و ابلاغ می‌شد، ولی خوب اجرا نمی‌شد یا اصلا اجرا نمی‌شد. به همین علت مقام معظم رهبری دستور دادند قرارگاه عملیاتی تمامی مصوبات را تا مراحل نهایی دنبال و اجرا کند و آنجایی که نیازمند ضمانت‌های اجرایی است، توسط ضابطین قوه قضائیه انجام شود.»

روحانی با بیان اینکه بحث این است که آنچه تصویب شده یا می‌شود، به خوبی اجرا می‌شود یا خیر؟ خاطرنشان کرد: «چه در بخش دولتی یا مردمی یا بخش‌های دیگر آیا با متخلفان برخورد می‌شود؟ آیا مبتلایان قرنطینه می‌شوند یا خیر؟ مسأله مهمی است که باید پیگیری شود که فرد بیمار قرنطینه شده یا نشده است؟ افراد نزدیک به او هم مبتلا شدند، گروه‌های آسیب‌پذیر الان چه شرایطی دارند؟»

رئیس‌جمهوری گفت: «در همین جلسه امروز هم بحث شد و میان مبتلایان و فوتی‌ها در ایران و کشورهای دیگر مقایسه صورت گرفت و ما دیدیم کشورهایی که نسبت به سالمندان و بیماری‌های زمینه‌ای کار ویژه‌ای انجام دادند و کنترل کردند، تعداد مرگ‌ومیر در آنها بسیار پایین است.»

اعمال حاکمیت در کنار انضباط و مسئولیت اجتماعی

روحانی افزود: «آمار ما هم نشان می‌دهد که ۸۸ درصد فوتی‌ها از سالمندان یا افرادی هستند که بیماری زمینه‌ای دارند. در اینجا می‌توانیم بگوییم که غیر از انضباط و مسئولیت اجتماعی که این دو بسیار مهم است، اعمال حاکمیت هم باید در کنار آن قرار بگیرد.»

او تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم فقط به اینکه جامعه ما انضباط دارد یا مردم ما احساس مسئولیت می‌کنند، اکتفا کنیم و کار دیگری را انجام ندهیم، مخصوصا الان و در ایامی که با آن مواجه هستیم و از دوران ماه محرم، صفر و ایام عزا عبور کرده‌ایم و بیشتر مجالس جشن، سرور، دورهمی‌ها و عروسی‌ها برقرار می‌شود، این مقررات باید دقیق اجرا و پیاده شود.»

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «اگر کسی می‌خواهد عقد یا عروسی بگیرد، ما باید به او پروتکل و دستورالعمل بدهیم که در کجا، چند نفر و چطور باید این مراسم‌ را برگزار کند. این فرد باید کاملا بداند که چگونه باید مراقبت کند و چطور جریمه شود، زیرا آن فردی که دعوت کننده است، با یک فردی که خودش وظیفه‌اش را انجام نداده بود، متفاوت است.»

روحانی ادامه داد: «این شخص در واقع مردم را به یک جمعیتی دعوت، از آنها پذیرایی و آنها را مبتلا کرده است. همه اینها با هم است و باید با این موارد برخوردهای قاطعی صورت بگیرد.»

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش گفت: «در جلسه امروز ستاد ملی کرونا تصمیمات مهمی برای محدودیت گرفتیم؛ این تصمیمات نسبت به ٢۵ استان با شرایط خاص و برای ۴۶ شهرستان با شرایط متفاوت و مختلف اجرا می‌شود.»

رئیس‌جمهوری بیان کرد: «۴٣ شهرستان قبلی که برای آنها محدودیت قائل شده بودیم، تمدید شد و برای ٢۵ مراکز استان تصمیماتی گرفته شد که از چهارشنبه این هفته تا جمعه بعد از آن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.»

روحانی گفت: «در این محدودیت‌ها آن دسته از فعالیت‌های گروه ٣ و ۴ که عمدتا آموزشی و محل تجمع است، برای آن ١٠ روز ممنوع و همه این موارد توسط سخنگوی ستاد ملی کرونا برای مردم تشریح می‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.