موضع اولیانوف درباره سفر رئیسی به چین

«میخائیل اولیانوف» دیپلمات ارشد و رئیس تیم مذاکره‌کننده روسیه در گفت‌وگوهای رفع تحریم‌های وین ضمن استقبال از تقویت همکاری‌های تهران و پکن، خواهان هوشیاری در برابر سیاست‌های تفرقه‌افکنانه واشنگتن شد.

به گزارش شهروند آنلاین، اولیانوف امروز طی مصاحبه‌ای اختصاصی با ایرنا در پاسخ به پرسشی در مورد اهمیت و اهداف سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران به چین گفت: برای روسیه، هر دو کشور ایران و چین شرکای ارزشمند و دوستان و همسایگان بسیار خوبی هستند. بنابراین، ما از توسعه بیشتر روابط دو جانبه آنها استقبال می‌کنیم. در مورد سفر جاری ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، به چین، معتقدم که هدف آن در وهله اول تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور به خصوص در پرتو توافقنامه دوجانبه همکاری جامع ۲۵ ساله است.

این دیپلمات ارشد روسیه در پاسخ به سوال دیگری، دیدگاه خود در مورد چشم‌انداز روابط تهران و پکن و نقش این دو کشور در “نظم نوین جهانی” را تشریح کرد و گفت: روابط ایران و چین فرصت‌های زیادی برای پیشرفت بیشتر دارد. هر دو کشور نقش‌آفرینان بسیار مهم و مستقلی در روابط بین‌الملل و اقتصاد جهانی هستند. آنها با تمامی ابزارها و به نحو چشمگیری در برقراری “جهان نوین چندقطبی” مشارکت می‌کنند. آنها در میان نقش‌آفرینان اصلی نظام چندقطبی در حال ظهور روابط بین‌الملل هستند.

اولیانوف در ادامه در مورد نگرانی واشنگتن از نزدیکی هر چه بیشتر تهران و پکن و سیاست‌های آتی کاخ سفید علیه اتحاد روسیه – چین – ایران گفت: به وضوح می‌بینیم که آمریکا به کرات سیاست خارجی خود را بر مبنای اصل “تفرقه‌‌انداز و حکومت کن” بنا می‌نهد. البته این (سیاست) کاملاً به تعامل میان روسیه، چین و ایران مربوط می‌شود. بنابراین، این سه کشور لازم است هوشیار باشند و تسلیم اقدام‌های تحریک‌آمیز واشنگتن نشوند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.