اولیانوف جواب بورل را داد؛بروکسل نمی‌فهمد

دیپلمات ارشد روسیه در وین در واکنش به اتهام‌زنی و اظهارات مداخله‌جویانه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در امور داخلی کشورمان تصریح کرد که زبان تهدید با مقامات ایران جواب نمی‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه با انتشار توئیتی، پیام جوسپ بورل درباره تماس تلفنی او با وزیر امور خارجه کشورمان را بازنشر داد و در پاسخ نوشت: به نظر یک اولتیماتوم می‌رسد. امروزه به این ادبیات، «دیپلماسی اتحادیه اروپا» گفته می‌شود.

او تصریح کرد: بروکسل نمی‌فهمد که چنین زبانی با مقامات ایران کار نمی‌کند.

جوسپ بورل دیروز (یکشنبه) با انتشار پیامی در توئیتر عنوان کرد که مواضع اتحادیه اروپا درباره ایران را به حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان منتقل کرده است.

او در تداوم حمایت کشورهای غربی از اغتشاشات اخیر در ایران مدعی شد: «نقض حقوق بشر، حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه و بازداشت غیرموجه شهروندان اتحادیه اروپا باید متوقف شود» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با تکرار ادعاها علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان مدعی شد: ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

در این گفت و گو وزیر امور خارجه کشورمان نیز نسبت به تداوم سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری واشنگتن توسط اتحادیه اروپا هشدار داد. او تصریح کرد: رفتار ماه‌های اخیر اتحادیه اروپا، ادامه سیاست ناکارآمد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکاست که بیش از پیش تداوم استانداردهای دوگانه و غیر واقع‌بینانه توام با استفاده ابزاری از مفاهیم حقوق بشری را اثبات می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بار دیگر بر ضرورت پایان جنگ در اوکراین تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت آتش‌بس و پیگیری راهکارهای دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین تاکید داشته است.

امیرعبداللهیان گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها ضامن بقای صلح پایدار از جمله در اوکراین است و ما با هدف پیشبرد آتش‌بس و دستیابی به صلح از هیچ کوششی دریغ نکرده‌ایم.

او در خصوص تعاملات میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوعات پادمانی هم عنوان کرد: درحال برنامه‌ریزی برای سفر آژانس به تهران هستیم و ابتکارات مشترکی را در دستور کار داریم. اگر آژانس با نگاه فنی و غیر سیاسی عمل کند، امکان دستیابی به چارچوبی برای حل و فصل موضوع وجود دارد.

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.