جمعه نجاتبخش در انتظار دریاچه ارومیه

سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه به بهره‌برداری می‌رسد

وزارت نیرو اعلام کرد: سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه شامل کانال و تونل انتقال آب، روز جمعه هفته جاری با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش شهروند آنلاین از وزارت نیرو، مراسم بهره‌برداری رسمی از این سامانه آبرسانی به دریاچه ارومیه، شامل تونل و کانال آبرسانی روز جمعه پنجم اسفند با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، وزیر نیرو و برخی مسئولان استانی برگزار می‌شود.

سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه، متشکل از تونل انتقال ۳۶ کیلومتری و کانال ۱۱ کیلومتری است که قابلیت آبرسانی حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب مازاد به دریاچه ارومیه را در سال دارد.

با توجه به اهمیت آبرسانی هرچه سریع‌تر به دریاچه ارومیه، وزیر نیرو در تابستان سال جاری از نزدیک از قسمت‌های مختلف این سامانه بازدید و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران را ملزم به قرار دادن طرح در اولویت‌های اجرایی کرد. از جمله مشکلات موجود بر سر راه بهره‌برداری از سامانه آسیب‌دیدگی ۸۰۰ متر از ۳۶ کیلومتر تونل آبرسانی به دریاچه بود که از بهار سال جاری کارگروه‌های تخصصی با حضور کارشناسان خبره‌، تشکیل و طراحی مجدد اجزای سازه‌ای تونل انجام گرفت و نهایتاً در تیرماه راهکارهای ترمیم تونل به تأیید فنی رسید و عملیات اجرایی آغاز شد.

تیم اجرایی پروژه بلافاصله با فعالیت در ۳ شیفت کاری، بدون وقفه و با استفاده از روش‌های نوآورانه به صورت همزمان نسبت به دمونتاژ و خروج TBM در قطعه ورودی، پوشش ثانویه تونل به طول حدود ۸۰۰ متر در بخش‌های آبرفتی و آسیب‌دیده (به عنوان مهم‌ترین فعالیت اجرایی) به همراه سایر فعالیت‌های تکمیلی لازم و جمع‌آوری تجهیزات و آماده‌سازی جهت آب اندازی، اقدام کرد.

بر این اساس عملیات بهره‌برداری آزمایشی از سامانه در پایان بهمن ماه سال جاری و هم‌زمان با عید مبارک مبعث اجرا و با موفقیت به انجام رسید و تونل و کانال انتقال آب به دریاچه ارومیه آماده بهره‌برداری رسمی توسط رئیس‌جمهوری شد.

این سامانه بزرگ‌ترین طرح زیست محیطی خاورمیانه است که سرآغازی خواهد بود بر کمک به احیای دریاچه ارومیه و پس از بهره‌برداری از این طرح، سایر طرح‌های ۱۹ گانه ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز به تدریج وارد فاز عملیاتی خواهند شد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.