بیانیه طالبان درباره ادامه فعالیت سفارت افغانستان در تهران

به دنبال در اختیار گذاشتن سفارت افغانستان در تهران به دیپلمات های طالبان، وزارت امورخارجه افغانستان اعلام کرد فعالیت های این سفارت بعد از اعزام دیپلمات های جدید، با تعهد قاطع در امر خدمت‌رسانی به اتباع دو کشور ادامه خواهد داشت

به گزارش شهروند آنلاین؛به گزارش خبرگزاری صدای افغان، روابط عمومی وزارت امورخارجه طالبان روز گذشته در اطلاعیه‌ای با رد برخی ادعاهای مطرح شده درباره تحویل و تحولات داخلی سفارت افغانستان در تهران تاکید کرد: موضوع تحویل و تحول سفارت افغانستان در تهران، امری داخلی(مربوط به افغانستان) بوده و به هیچ عنوان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به موضوع مزبور ورود نکرده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، هیچ سند یا تجهیزات یا هر شیئ دیگری که متعلق به سفارت افغانستان در تهران بوده را تحویل نگرفته است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امورخارجه طالبان شب گذشته با اشاره به تحولات سفارت افغانستان در تهران در توییتر خود نوشت: وزارت امور خارجه طالبان به اطلاع تمامی افغان‌های ساکن در جمهوری اسلامی ایران می‌رساند که فعالیت‌های سفارت افغانستان در تهران پس از اعزام کارمندان و دیپلمات‌های جدید به آن سفارت با روحیه و تعهد قاطع در امر خدمت‌رسانی به اتباع شریف دو کشور ادامه خواهد یافت.

بلخی همچنین افزود: وزارت امورخارجه خاطرنشان می‌کند تغییر در کادرهای دیپلماتیک، امر معمول اداری و حق مشروع هر کشور است.

وی خاطرنشان کرد باور ‌ کامل داریم که با انتصابات جدید شاهد شفافیت در امور سفارت و همچنان گسترش بیشتر مناسبات در عرصه‌های مختلف میان دو کشور مسلمان، دوست و برادر خواهیم بود.

ذاکر جلالی، یکی از مقام های وزارت امورخارجه طالبان نیز درحساب توییتر خود نوشت: قرار است روز دوشنبه، محمد حقانی فضل کاردار جدید سفارت افغانستان در تهران مسئولیت امور را به دست گیرد.

وی افزود تیمی مجرب از دیپلمات‌های وزارت امورخارجه با محمد حقانی فضل همکاری خواهند کرد و با آغاز به کار دیپلمات‌های جدید، زمینه‌ ارائه خدمات شفاف به هموطنان در ایران مساعد می‌شود.

جلالی پیش از این نیز در توییتی نوشته بود: واگذاری سفارت افغانستان در تهران به حکومت کنونی نه اولین اقدام از این دست است و نه آخرین خواهد بود.

به گفته وی، در اکثریت قابل ملاحظه‌ کشورهای منطقه سفارتخانه‌های افغانستان یا به دیپلمات‌های جدید واگذار شده‌ و یا دیپلمات‌های قبلی از حکومت فعلی فرمان می‌گیرند.

این در حالی است که به گفته یک منبع به خبرنگار آوا، عبدالقیوم سلیمانی سرپرست سابق سفارت افغانستان در تهران، با پایان دوره مأموریت خود و خروج از این سفارت، عصر روز یکشنبه، کلید آن را در اختیار وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران قرار داده است، اما وزارت امورخارجه ایران می گوید که هیچ سند یا تجهیزاتی در مورد سفارت افغانستان تحویل نگرفته است.

قرار است فضل محمد حقانی، کاردار اول سفارت افغانستان و دیپلمات ارشد وزارت امورخارجه طالبان، فعالیت خود را به عنوان سرپرست جدید این سفارت آغاز کند.

به گفته این منبع، جمعی از دیپلمات‌ها، وابسته ها و کارمندان محلی نیز سفارت افغانستان در تهران را به همراه سلیمانی ترک کرده اند و خروج آنها ممکن است فعالیت این سفارت را در کوتاه مدت با اختلال مواجه کند./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.