بارش‌ها فردا در تهران و ۷ استان دیگر تشدید می‌شود

سازمان هواشناسی با اعلام فعالیت سامانه بارشی به کشور از امروز (دوشنبه) از تشدید فعالیت این سامانه و افزایش بارش‌ها طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در تهران و۷ استان دیگر خبر داد

به گزارش شهروند آنلاین؛بر اساس آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی از امروز(دوشنبه) تا آخر هفته بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی برخی استان‌های کشور را فرا می‌گیرد.

بارش‌های این سامانه در برخی نقاط «دامنه، ارتفاعات و مناطق با اقلیم سرد» به صورت برف پیش بینی می‌شود، همچنین احتمال وقوع رخداد مه نیز وجود دارد.

منطقه اثر فعالیت سامانه برای دوشنبه در استان‌های «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه و ایلام» و سه شنبه استان‌های «اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، ایلام، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال و غرب سمنان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان و شمال کهگیلویه و بویراحمد» است.

برای روز چهارشنبه سامانه در استان‌های «زنجان، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، البرز، قزوین، تهران، قم، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان، غرب و شمال سمنان، نیمه شمالی فارس، اصفهان، غرب یزد، شمال خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان» و پنجشنبه «آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، تهران، قزوین، البرز، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان، سمنان، یزد، نیمه شمالی فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و شمال کرمان» فعال است.

فعالیت سامانه اثرات مخاطره آمیزی همچون «کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقال منابع انرژی از جمله گاز و برق» در پی دارد.

توصیه می شود در زمان فعالیت سامانه از سفرهای غیرضروری اجتناب شود اما در غیر این صورت، از به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی اطمینان حاصل شود.
همچین توصیه می شود «محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، مدیریت در انتقال و مصرف منابع انرژی و در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه» اعمال شود.

صدور هشدار نارنجی برای دو روز آینده در ۷ استان

هواشناسی هم چنین با صدور هشدار نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در روز سه‌شنبه تا پایان روز چهارشنبه خبر داد.

بر این اساس فردا (سه‌شنبه) در لرستان، کرمانشاه، شمال شرق خوزستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، تهران، البرز، و رور (چهارشنبه) در زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، لرستان، شرق و شمال شرق خوزستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری بارش‌ها با شدت بیشتری تداوم دارد.

مخاطره این سامانه کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل‌و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی کولاک عنوان شده است./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.