از ثبت سفارش کتاب‌های درسی جا نمانید!

فرایند ثبت سفارش و خرید اینترنتی کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ از ۲۷ فروردین آغاز می‌شود و تا شهریور ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، ثبت سفارش کتاب‌های درسی برای تمام پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی از روز ۲۷ فروردین  و ثبت نام پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیر آغاز می‌شود.

در راستای توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل دسترسی دانش‌­آموزان به کتاب‌‌های درسی، نظارت نظام‌‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی، ثبت سفارش کتاب‌‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌‌آموزان استعدادهای درخشان و همچنین کتاب‌‌های درسی دانش‌‌آموزان استثنایی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com و برابر جدول تقویم زمانی زیر انجام و پیرو آن کتاب‌های درسی، بر اساس سفارشات مثبوت در سامانه، توزیع می‌شود.

برای گروه میان پایه (پایه‌های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم) از ۲۷ فروردین تا ۲۶ خردادماه فرصت ثبت سفارش وجود دارد و برای پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیر تا ۱۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ این امکان دیده شده است.

مخاطبان می‌توانند از طریق یکی از دو شیوه فردی یا گروهی برای سفارش کتاب‌های درسی اقدام کنند.

شیوه ثبت سفارش و توزیع كتاب درسی

۱ـ با توجه به اینكه ثبت سفارش و توزیع کتاب درسی دانش‌آموزان براساس اطلاعات موجود در سامانه سیدا انجام می‌شود، مدارس می‌بایست آخرین وضعیت اطلاعات شناسنامه‌ای و تحصیلی دانش‌آموزان را در سامانه سیدا به روزرسانی و در اولین فرصت دانش‌‌آموزان را برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت‌‌نام کنند.

مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌‌آموزان اقدام و از ارجاع موردی دانش‌‌آموزان و اولیای آنان به كافی نت برای سفارش انفرادی پرهیز کنند.

۲ـ دانش‌­آموزان و اولیای آنها، در صورت تمایل می‌‌توانند از طریق سامانه مذکور برای ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند. نام كاربری برای ورود به سامانه، کد ملی دانش‌آموز و رمز عبور آنها شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌‌آموز است.

فهرست سفارش دانش‌‌آموزان در سامانه به صورت لحظه‌ای قابل مشاهده است، لذا درخواست نسخه چاپی ثبت سفارش فردی از اولیای دانش‌‌آموز توسط مدارس به جهت صرفه‌‌جویی ممنوع است.

۳ـ مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه پس از ثبت نام بسته اصلی دانش‌آموز، نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌‌آموزان جهت کتاب‌های درسی انتخابی، هدیه‌های آسمان(ویژه اقلیت‌های دینی)، ضمیمه پیام‌های آسمان (ویژه اهل سنت) و استعداد درخشان اقدام کنند.

۴ـ بهای كتاب‌های درسی برای ثبت سفارش گروهی، صرفاً بر اساس قیمت‌‌های پشت جلد كتاب (ثبت شده در سامانه) بوده و دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

۵ـ کتاب‌‌های درسی دانش‌‌آموزان تمامی دوره­‌های تحصیلی، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش‌‌آموز قید شده توزیع می‌‌شود.

در صورتی که برای دانش‌‌آموزی سفارش کتاب درسی در سامانه ثبت شده باشد اما در سامانه سیدا برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت نام نشده باشد، حواله از منطقه به مدرسه برای این دانش‌‌آموز (تا زمانی‌که در سامانه سیدا ثبت نام شود) صادر نمی‌‌شود.

۶ـ در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل دانش­‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، امکان اصلاح سفارش از طریق سامانه، به شرح ذیل وجود دارد:

۶ـ۱ـ در صورت جابه‌جایی دانش‌‌آموز در سطح مدارس همان استان و ثبت اطلاعات در مدرسه های مبداء و مقصد، اطلاعات محل تحویل کتاب دانش‌‌آموز به‌طور خودکار در سامانه اصلاح و کتاب‌های درسی دانش‌‌آموز در مدرسه جدید تحویل می‌‌شود.

۶ـ۲ـ در صورت جابه‌جایی دانش‌‌آموز به مدارس استان دیگر و ثبت اطلاعات در مدرسه‌‌های مبداء و مقصد، مدرسه مقصد و یا دانش‌‌آموز ملزم به اصلاح سفارش است، کتاب‌های درسی دانش‌‌آموز، در صورت اصلاح سفارش، در مدرسه جدید تحویل می‌‌شود.

۷ـ در صورت تغییر پایه یا رشته تحصیلی دانش‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، مدرسه و یا دانش‌آموز ملزم به اصلاح سفارش است تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌آموز متناسب با پایه و رشته تحصیلی جدید دانش‌آموز به مدرسه فراهم شود.

۸ـ در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل یا پایه یا رشته تحصیلی دانش‌‌آموز بعد از صدور حواله از منطقه به مدرسه، به شرح ذیل اقدام شود:

۸ـ۱ـ مدرسه (مبداء) ملزم به ثبت حواله مرجوعی به منطقه و تحویل کتاب به منطقه است.

۸ـ۲ منطقه ملزم به بررسی و تایید حواله مرجوعی از مدرسه است.

۸ـ۳ـ پس از تایید منطقه، مدرسه محل تحصیل (مقصد) و یا دانش‌‌آموز ملزم به اصلاح سفارش است، تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌آموز متناسب با پایه یا رشته تحصیلی یا مدرسه جدید دانش‌آموز، به مدرسه فراهم شود.

۹ـ معلمان و دبیران محترم، می‌­توانند از تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۱۵ و دانش‌‌آموزانی که فقط به تعدادی از کتاب‌‌های درسی نیاز دارند از تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۱، فرآیند سفارش کتاب‌های درسی را از منوی “سفارش تک جلدی کتاب‌های درسی و بسته‌های آموزشی” در سامانه ثبت کنند تا از طریق شرکت پست به آنها تحویل شود، این خدمت تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ادامه خواهد داشت.

۱۰ـ توزیع کتاب‌های هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای به هنرجویان شاخه کاردانش ممنوع بوده و مسئولیت کمبود کتاب به علت توزیع نامناسب در استان و منطقه به عهده اداره کل آموزش و پرورش استان و منطقه است.

۱۱ـ تمامی عوامل توزیع استان، منطقه و مدرسه می‌بایست مواد آموزشی را مطابق با تقویم زمانی اعلامی و اطلاعات مندرج در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی توزیع کنند.

اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از طریق شماره‌های مندرج در بخش پشتیبانی سامانه و دورنگار ۸۸۳۰۹۲۶۶ آماده دریافت پیشنهادات و پاسخگویی به سؤالات مربوط است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.