افق روابط تهران-مینسک در نگاه رئیسی

رئیس‌جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود تهدیدها توانسته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشد و از تحریم‌ها برای خود فرصت ایجاد کرده است و آمادگی داریم تجربیات خودمان را با کشور دوست بلاروس به اشتراک بگذاریم.

به گزارش شهروند آنلاین، سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه پس از مراسم استقبال رسمی از رئیس‌‌جمهوری بلاروس در مجموعه تاریخی سعدآباد تهران و انجام گفت‌وگوهای دوجانبه در نشست خبری مشترک با همتای بلاروسی خود گفت: روابط ایران و بلاروس در این ۳۰ سال وجود داشته و در دولت سیزدهم این روابط بیشتر شده است.

رئیس‌جمهوری اراده دو کشور را در توسعه روابط در همه حوزه‌ها عنوان کرد و گفت که شرایط تجاری و اقتصادی امروز ما با گذشته قابل قیاس نیست.

رئیسی این را هم گفت که هر دو کشور با یک جانبه‌گرایی مخالفند و این راهی است که هم تحریم‌ها خنثی می‌شود و از طرفی با توجه به ظرفیت خوب بین کشورهای مستقل به  پیشرفت ملت‌ها و دولت‌ها منجر خواهد شد.

رئیسی با بیان اینکه امروز توافقات خوبی‌ در زمینه‌های صنعت‌، معدن، تجارت، کشاورزی و راه بین دو کشور به امضا رسید، ابراز امیدواری کرد که امضای این اسناد گام‌هایی در جهت توسعه روابط بین دو کشور باشد.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: ما مصمم هستیم روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود با بلاروس را افزایش دهیم؛ در این ارتباط مذاکرات خیلی خوب و ثمربخشی با رئیس‌جمهوری بلاروس داشتیم و به نظر می‌رسد می‌توانیم در قالب سازمان همکاری شانگهای و اوراسیا نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته باشیم.

رئیسی با ابراز امیدواری به اینکه توسعه روابط تهران و مینسک با توجه به منافع مشترک به همکاری بین‌المللی منجر شود، گفت: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه‌هاست. این روابط در سی سال وجود داشته است، اما پس از تشکیل این دولت روابط بیشتر شده و الان شرایط ما با گذشته قابل مقایسه نیست.

رئیس‌جمهوری در پایان بار دیگر به رئیس‌جمهوری بلاروس و هیات عالی‌رتبه آنان خوش آمد گفت و اظهار امیدواری کرد که این سفر گام بلندی برای توسعه روابط دو کشور باشد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.