امیرعبداللهیان:هرگونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه را مردود می‌دانیم

نشست خبری مشترک وزیران خارجه ایران و روسیه؛

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: ما هرگونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه را با هر توجیهی که باشد مردود می‌دانیم و معتقد هستیم که باید از طریق گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی طرف های مختلف در این موضوع قرار بگیرند.

به گزارش شهروند آنلاین؛نشست خبری حسین امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه کشورمان با سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه در محل وزارت خارجه مسکو برگزار شد.

در آینده نزدیک میزبان آقای لاوروف خواهیم بود

امیرعبداللهیان در این نشست خبری مشترک با وزیر خارجه روسیه گفت: ما در این گفت‌وگوها آخرین وضعیت توافقات برای امضای همکاری‌های راهبردی و بلندمدت بین دو کشور را بررسی کردیم و در مرحله پایانی هستیم. امیدواریم در آینده نزدیک برای امضای این توافقنامه میزبان آقای لاوروف باشیم.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص تحولات جاری در قفقاز تمرکز ویژه ای را در گفت‌وگوهای خود داشتیم و تداوم تنش در این منطقه را به نفع هیچ کدام از طرفین جمهوری اذربایجان و ارمنستان نمیدانیم و امنیت در این منطقه را به نفع صلح و ثبات و امنیت در منطقه می دانیم و تلاش برای تغییرات ژئوپلتیک منطقه را عاملی برای پیچیده تر شدن هرچه بیشتر وضعیت در منطقه میدانیم لذا معتقدیم هستیم که باید از طریق مکانیزیم ۳+۳ و سایر مکانیزم‌های موجود و به دور از روش های توسل به زور مسائل در این منطقه حل و فصل شود.

وزیر امورخارجه ادامه داد: با همکار و برادرم آقای لاوروف اتفاق نظر داریم که این نشست در آینده در تهران برگزار شود. امیدوار هستم که نتیجه این نشست و تلاش‌ها منجر به حل و فصل مسالمت آمیز مسائل شود. ما هرگونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه را با هر توجیهی که باشد مردود می دانیم و معتقد هستیم که باید از طریق گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی طرف های مختلف در این موضوع قرار بگیرند.تسلیح اوکراین توسط غرب به سلاح های متنوع و پیشرفته را گامی در جهت پیچیده تر شدن اوضاع می‌دانیم.

حجم تبادلات تجاری ما به بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است

امیرعبداللهیان تاکید کرد: در رابطه با همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه در یک و نیم سال گذشته پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. حجم تبادلات تجاری ما به بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است، هرچند این افزایش آن متناسب با توانمندی‌های موجود در دو کشور نیست. امروز به صراحت می توانیم از پیشرفت خوب در همکاری های همه جانبه با تمرکز بر موضوعات اقتصادی و تجاری بین دو کشور سخن بگوییم.

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: همچنین مروری بر روابط کنسولی دو کشور داشتیم تسهیل تردد و از جمله فعالیت اقتصادی دو کشور و سهل رانندگان ترانزیت از جمله موضوعات مورد توجه ما بود و برای رفع موانع اتفاق نظر داریم. همچنین در خصوص همکاری‌های دوجانبه در بخش منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران ۴۹ سند را برای عضویت در نشست آتی اجلاس سران شانگهای در مجلس به تصویب رسانده است که در این خصوص نیز گفتگو کردیم.

وی در ادامه افزود: در خصوص مزیت قطعی ایران در بریکس و تلاش‌های سازنده در خصوص تحولات جاری در قفقاز تمرکز ویژه‌ای را داشتیم. تداوم تنش در این منطقه را به هیچ به نفع هیچ یک از طرفین آذربایجان و ارمنستان نمیدانیم، تغییر امنیت در این منطقه با مداخلات خارجی و تلاش برای تغییرات ژیوپولتیکی منطقه را عاملی برای هر چه بیشتر پیچیده تر شدن این منطقه می دانیم.

نشست معاونین وزرای خارجه ترکیه، روسیه، سوریه و ایران در هفته آینده

امیرعبداللهیان درباره روابط ترکیه و سوریه گفت: در سفر اخیرم به ترکیه و در سفر امروز هم با آقای لاوروف درباره نشست چهارجانبه گفت‌گو کردیم.هفته آینده نشستی در سطح معاونین‌ وزرای خارجه چهار کشور برگزار می‌شود که هدف آن نزدیک کردن دیدگاه‌های ترکیه و سوریه است.اگر در این نشست چارچوبی مشخص شود، دور بعدی نشست در سطح وزرای خارجه برگزار می‌شود.

وزیر امورخارجه در خصوص درگیری‌های اخیر در سوریه گفت: آمریکایی‌ها همواره اتهام‌های بی اساسی مبنی بر حمله گروه‌هایی که مدعی هستند منتسب به ایران هستند و یا حملات پهپادی ایرانی مطرح می‌کنند، آنها قبل از اینکه سندی برای اثبات ادعاهایشان ارائه کند، قضاوت‌های عجولانه و شتاب زده ای داشتند. ما دنبال درگیری و ایجاد تنش نیستیم و نقش مثبت و سازنده در صلح و امنیت پایدار منطقه ایفا می‌کنیم اما در حوادث شرق فرات پاسخ ما به طرف آمریکایی قاطع و روشن بود.

از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ایده رئیس جمهور چسن در مورد اوکراین گفت: در چارچوب سیاست خارجی دولت جدید نگاه به آسیا روابط پیشرفته‌ای با چین پایه ریزی کردیم. ایران از ایده رئیس جمهور چین در خصوص صلح و امنیت جهانی حمایت کرده است. هر ابتکاری که به صلح  وامنیت پایدار در منطقه و سطح جهانی منجر شود استقبال می‌کنیم و از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم.

به زودی با وزیر خارجه عربستان دیدار میکنم

وزیرخارجه در پاسخ به سوالی در مورد احیای روابط تهران و ریاض گفت: به زودی با وزیر خارجه عربستان دیدار میکنم، برخی تفاوت دیدگاه ها طبیعی است اما مانع بازگشت روابط دوجانبه و بازگشایی سفارت ها نمیشود./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.