امام زنده و در لیبی است

در چهل و یکمین سالگرد مفقود شدن امام موسی صدر مقامات لبنانی و خانواده او ادعاهای متفاوتی دارند

«مهدی فیروزان»، داماد امام موسی صدر و نماینده جنبش امل در ایران در اظهارنظر جدیدش مبنی بر اینکه امام موسی صدر در قید حیات است یا نه، گفته که «اخباری که تایید کند امام زنده نیست، وجود ندارد و همه آنهایی که گفته اند امام موسی صدر در قید حیات نیست باعث تاخیر در پیگیری این پرونده شدند.» سال‌های زیادی است که بسیاری از موسسات و پژوهش های مستقل به دنبال این پرسش هستند که مگر می شود فردی این همه سال در زندان باشد و از او خبری نباشد؟ پرسشی که البته معقول و منطقی به نظر می رسد، آن هم در دوران معمر قذافی که در چند سال گذشته خودش مرد و حکومتش ساقط شد. ناگفته نماند که اگر امام موسی صدر در قید حیات باشد هم اکنون ۹۱ سال خواهد داشت.

فارغ از همه اظهارنظرها، پژوهش ها و مباحثی که در این مورد مطرح شده، خانواده امام موسی صدر معتقد هستند که او در قید حیات است. در چهل و یکمین سالگرد مفقود شدن امام موسی صدر، خانواده او از جمله دامادش «مهدی فیروزان»، اظهارنظرهای جدیدی مطرح کرده اند؛ داماد امام موسی صدر می گوید «خانواده و کمیته حقوقی و ملی پیگیری لبنان بر اساس اخباری که از دستگاه های امنیتی، اطلاعاتی و حتی مقامات اطلاعاتی فتح به دست آورند، معتقدند که امام در قید حیات است.
وقتی در لیبی انقلاب شد، قذافی، هیمنه و سیطره میلیتاریستی و امنیتی او کنار رفت و همه اطلاعات و اسناد رو آمد.» مهدی فیروزان بعد از انقلاب مردم لیبی برای انجام تحقیقات جدید و پیگیری این پرونده به لیبی می رود و با هماهنگی دستگاه های قضایی، اطلاعاتی و امنیتی این کشور به بازبینی و بررسی اسناد می پردازد.
بررسی که روی یک جسد براساس اسناد جدید صورت می گیرد، آزمایش DNA نشان داد که جسد متعلق به وزیرخارجه لیبی است نه امام موسی صدر. فیروزان معتقد است، بر اساس اسنادی که از قبل و بعد از انقلاب لیبی موجود است حتی احتمال شهادت امام موسی صدر وجود ندارد. او زنده و در اختیار قبایل هوادار قذافی است.
فیروزان اما تنها کسی نیست که احتمال زنده بودن صدر را بالا می‌داند. نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در مراسمی به مناسبت چهل و یکمین سالگرد ربوده شدن امام موسی صدر و دو تن از همراهانش گفت «امام موسی صدر زنده است و در لیبی از زندانی به زندان دیگر منتقل شده و آزادی او تعهد من است.
همچنین ما هیچگونه سازشی با طرف لیبی مگر پس از روشن شدن این مسأله نداریم. ما از دولت لبنان می‌خواهیم تلاش‌های خود را برای تشویق مقام‌های لیبی به منظور همکاری جدی در خصوص روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر به کار گیرد.»
پس از آن سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان هم در توئیتی با نبیه بری، حامیان و خانواده امام موسی صدر ابراز همبستگی کرد و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان هم به همین مناسبت گفت که تحت هر شرایطی و به هر قیمتی باید حقیقت درباره ربوده شدن امام موسی صدر مشخص شود.
دفتر «جنبش امل» در تهران هم از جمله دیگر مراکزی بود که امکان زنده بودن صدر را تایید کرد و این دفتر در بیانیه‌ای در اینباره نوشت امروز بر اساس شواهد و قراین ما همچنان معتقدیم که امام موسی صدر زنده است.باید با رویکردی جدید تا فرصت از کف نرفته است، او و همراهانش را از بند برهانیم. ما از مسئولان جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم و می‌خواهیم که با اقتدار همیشگی خود چنان پیگیر این موضوع باشند حال باید دید آیا در چهل و یکمین سال مفقود شدن صدر و همراهانش اتفاق جدید خواهد افتاد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.