برآورد نرخ زنده‌مانی جنگل در ایران

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه نرخ زنده‌مانی جنگل در ایران بالای ۶۵ درصد است، گفت: این رقم نشان می‌دهد در گذشته نهال‌های استاندارد تولید، به‌ شکل مهندسی کاشت و حفظ و نگهداری به خوبی صورت گرفته است.

به گزارش شهروند آنلاین از وزارت جهاد کشاورزی، «نقی شعبانیان» درباره میزان موفقیت طرح‌های جنگل‌کاری در ایران، افزود: در جنگل‌داری شاخصی تحت عنوان زنده‌مانی یعنی چند درصد از درختان جنگل باقی می‌ماند و چند درصد از بین می‌رود، داریم.

به گفته او، نرخ زنده‌مانی عموم جنگل‌کاری‌های کشور ما بالای ۶۵ درصد است و با توجه به شرایط اقلیمی ایران از این لحاظ ما در دهه‌های اخیر جزو منطقه‌های پیش رو محسوب می‌شویم.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: این درصد زنده‌مانی جنگل‌ها نشان می‌دهد که در گذشته ما هم نهال استاندارد تولید کرده‌ایم و هم کاشت مهندسی بوده و هم داشت و نگهداری‌مان خوب بوده که نرخ زنده‌مانی جنگل‌کاری‌هایمان بالاست.

او افزود: صرف‌نظر از جنگل‌کاری‌هایی که در عرصه‌های منابع طبیعی انجام می‌دهیم در گذشته سابقه جنگل‌کاری مشارکتی با سایر دستگاه‌ها را هم داشته‌ایم و حالا می‌خواهیم پررنگ‌تر از گذشته این مهم را تجربه کنیم.

شعبانیان تصریح کرد: در رابطه با مشارکت با دستگاه‌ها یک نمونه مشارکت با مجموعه وزارت دفاع داشتیم که برای محافظت از پادگان‌ها جنگل‌کاری‌های خوبی تحویل کشور داده شده است.

او افزود: ‌تجربه دیگری از همکاری با نهادهای دیگر در رابطه با شهرک‌های صنعتی داریم که یک تجربه بینابین بوده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.