مدال طلای «نیوتن» در دستان محقق ایرانی

پروفسور «نادر انقطاع» به دلیل کمک‌های پیشرو در حوزه متا مواد اپتیکی برگزیده شد

یک محقق ایرانی و استاد دانشگاه پنسیلوانیا برنده مدال ایزاک نیوتن و جایزه هزار پوندی آن شده است

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از مهر، انستیتو فیزیک (IOP) انگلیس، مدال ایزاک نیوتن در سال ۲۰۲۰ را به پروفسور نادر انقطاع از دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا اعطا کرده است.

او برای نوآوری‌های پیشگامانه و کمک‌های تحول‌آفرینش در زمینه مواد پیچیده الکترومغناطیسی و اپتیکی در مقیاس نانو و همچنین توسعه متا مواد با ایندکس نزدیک به صفر و محاسبات آنالوگ و نانوسیرکوئیتری نوری برنده این جایزه شده است.

نادر انقطاع، محقق ایرانی است که در حوزه‌های متا مواد، تحولات اپتیکی، نانوفتونیک، گرافن فتونیک، مواد نانو، نانو آنتن‌ها و آنتن‌های مینیاتوری، فیزیک و غیره تحقیقات پیشرویی انجام داده است. او مدرک لیسانس خود را از دانشکده فنی دانشگاه تهران و مدرک پی‌اچ‌دی خود را از دانشگاه کل تک آمریکا دریافت کرده است.

مدال و جایزه ایزاک نیوتن شامل یک مدال طلا همراه جایزه‌ای هزار پوندی است که سالانه از سوی انستیتو فیزیک به فیزیکدانان برتر اعطا می‌شود. نخستین مدال ایزاک نیوتن در سال ۲۰۰۸ به آنتون زیلینگر اعطا شده بود.

نادر انقطاع در حال حاضر استاد دانشگاه پنسیلوانیاست. او علاوه بر دریافت مدال ایزاک نیوتن، در سال‌جاری برنده جایزه مکس بورن در ۲۰۲۰ نیز شده و برای کمک‌های پیشرو به حوزه متا مواد اپتیکی این جایزه را دریافت کرده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.