سفر رئیسی به سوریه؛تقویت محور مقاومت

سخنگوی دولت گفت: سفر رئیس‌جمهوری به کشور سوریه در راستای استمرار سیاست همسایگی و تقویت محور مقاومت خواهد بود.

به گزارش شهروند آنلاین،‏‎ علی بهادری جهرمی روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود اظهار داشت: فردا رئیس‌جمهوری با دعوت رسمی آقای بشار اسد به کشور سوریه سفر خواهند کرد. این سفر پس از ۱۳ سال صورت خواهد گرفت و در استمرار دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم و با محوریت تقویت مناسبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سوریه و محور مقاومت خواهد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سفر رئیس‌جمهوری به سوریه و اهداف این سفر گفت: رئیس‌جمهوری بعد از ۱۳ سال به دعوت رسمی بشار اشد فردا به سوریه سفر خواهد کرد. پیش از این بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دومرتبه به ایران سفر کرده بود. سفر رئیس‌جمهوری نخستین سفر بعد از تنش‌آفرینی و جنگ‌افروزی داخلی مجموعه تروریستی داعش با حمایت برخی از حامیان تروریست جهانی و منطقه‌ای اتفاق می‌افتد.

او تصریح کرد: این سفر برای دو کشور و جبهه مقاومت سفر راهبردی است، آمادگی همکاری دو کشور در بالاترین سطح قرار دارد و آمادگی همکاری در حوزه موجود از سوی دو کشور اعلام شده است.

بهادری جهرمی با اشاره به محوریت اصلی سفر گفت: محوریت این سفر بیشتر در حوزه‌های اقتصادی است، قبلا دو کشور همکاری‌های موفقی در حوزه‌های مختلف مثل حوزه امنیتی و مبارزه با تروریسم داشته‌اند.همانگونه که در فصل مبارزه با تروریسم همکاری‌ها موثر و جدی و تعیین‌کننده بوده ، با توجه به امکانات و توان فنی مهندسی ایران، در فصل سازندگی دو کشور به خوبی می‌توانند در کنار یکدیگر بایستند.

او با بیان این‌جمله که این سفر مزایای اقتصادی برای دو کشور خواهد داشت، بیان‌کرد: سعی شده ظرفیت‌های بخش خصوصی در این سفر مورد توجه قرار گیرد که امکان بهره‌برداری ظرفیت‌های تجاری اقتصادی و توان‌های خدمات فنی مهندسی داخلی در سازندگی سوریه و بهره‌برداری از بازار برای فعالان ایرانی وجود داشته باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به سایر اهداف این سفر گفت: در این سفر سایر حوزه‌ها نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت. به طور مثال برنامه برای تسهیل و تقویت زوار ایرانی در کشور سوریه که اقدامات مقدماتی آن انجام شده است. تسهیل و تقویت ناوگان هوایی دو کشور و تقویت آموزش زبان فارسی در این کشور و سایر حوزه‌ها در مناسبات قرار دارد.

او تاکید کرد که سعی می‌شود دیپلماسی همسایگی در امتداد میدان قرار گیرد تا امکان بهره‌برداری مشترک برای دو ملت فراهم باشد.

برپایی سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

سخنگوی دولت با اشاره به سفر هفته گذشته دولت به استان خوزستان در قالب دور دوم سفرهای استانی، از استقبال پرشور مردم از رئیس‌جمهوری در سفر به خوزستان تشکر کرد و افزود: همانطور که رئیس‌جمهوری تاکید کرد، تمام ظرفیت‌های دولت را برای رفع مشکلات مردم خوزستان و رسیدن این استان به نقطه مطلوب خود به کار خواهیم بست.

بهادری جهرمی با تبریک روز معلم و روز کارگر، به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب که چند روز دیگر با شعار «آینده خواندنی است» گشایش می‌یابد، اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه بیش از سه هزار ناشر از ۴۰ کشور حضور دارند و برای نخستین بار قرار است کتاب‌فروشی‌ها در بخش مجازی نمایشگاه حضور یابند.

او افزود: سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی است» از ۲۰ الی ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در مصلی تهران برگزار خواهد شد و مهمان ویژه این نمایشگاه تاجیکستان است.

سخنگوی دولت، برگزاری نمایشگاه به صورت حضوری و مجازی و برگزاری بیش از ۶۰۰ نشست نقد و رونمایی از کتاب از بخش‌های جنبی این نمایشگاه برشمرد.

برگزاری پنجمین نمایشگاه توانمندی صادراتی ایران

سخنگوی دولت از برگزاری بزرگترین رویداد صادراتی کشور با پیش‌بینی حضور بیش از هزار تاجر و بازرگان خارجی در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: این نمایشگاه از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و با حضور ۸۰۰ صادرکننده برتر ایرانی برگزار خواهد شد.

به گفته بهادری جهرمی، بیش از ۱۵ هیات عالی‌رتبه سیاسی و ۴۰ شرکت بزرگ خارجی نیز در این رویداد حضور خواهند داشت.

او توضیح داد: قرار است طی ۴ روز برگزاری این رویداد اکثر شرکت‌ها و نشان‌های تجاری بزرگ صادراتی ایران توانمندی‌های خود را به عرصه نمایش بگذارند.

او افزود: انتظار می‌رود طی این رویداد و با توافقاتی که صورت خواهد پذیرفت در استمرار برنامه افزایش تجارت خارجی دولت سیزدهم، زمینه ارتقای روابط تجاری ایران با کشورهای مختلف و جهش مناسبات اقتصادی – تجاری کشور رقم بخورد.

آخرین وضعیت لایحه آبخیزداری

سخنگوی دولت در رابطه با “آخرین وضعیت لایحه آبخیزداری در دولت” گفت: این لایحه از سوی وزارت جهاد کشاورزی، تقدیم دفتر دولت شد. بیش از ۱۰ جلسه در کمیسیون‌های تخصصی و اصلی و فرعی دولت در باره این لایحه جلسه تشکیل شد.

او افزود: لایحه آبخیزداری، موضوعی فرابخشی است و فقط مرتبط با وزارت جهاد نیست و با وزارت نیرو و حوزه‌های برنامه و بودجه ارتباطات و نکات مشترک دارد و جنبه‌های برنامه و بودجه‌ای متعددی دارد. دولت به دنبال این است که لایحه قابلیت اجرا داشته باشد و تدابیر بودجه‌ای آن در سازمان برنامه و بودجه پیش‌بینی شود.

او ادامه داد: به دلیل همزمانی بررسی این لایحه با بررسی لایحه هفتم توسعه هفتم، مقداری این لایحه منتظر ماند تا لایحه برنامه هفتم حوزه‌های ناظر به آبخیزداری در آن نهایی شود و در همان‌ چارچوب تکمیل شود تا لایحه تقدیمی به مجلس قابلیت اجرا داشته باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد که بعد از بررسی لایحه هفتم، لایحه آبخیزداری نهایی خواهد شد.

دولت اولویت ویژه برای دارو قائل است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره وجود ارز کافی برای تأمین مواد اولیه دارو اظهار داشت: بودجه کل کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و منابع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه، مصوبه مجلس است. دولت اولویت ویژه‌ای برای موضوعات اساسی مثل دارو قائل است و طبق روال هر ساله دولت، تخصیص‌های حوزه دارو، صد درصد تامین خواهد شد و در اولویت تخصیص است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: به تازگی توفق‌نامه‌ای سه جانبه بین وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای تأمین منابع مورد نیاز برای شرکت‌های دارویی منعقد شده است و مساله‌ای از نظر تامین منابع نخواهیم داشت.

او افزود: در صورتی که برآورد نهایی این باشد که بودجه درنظر گرفته شده برای دارو نیاز به افزایش دارد، به طور حتم در لایحه اصلاحیه بودجه پیش‌بینی خواهد شد و جای نگرانی برای تأمین منابع وجود ندارد.

درآمد مالیاتی ۶۰ درصد افزایش یافته است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره میزان فرار مالیاتی در سال ۱۴۰۱ و جلوگیری از آن در اصناف گفت: نباید بین صنوف تفاوت قائل شد. تقاضا می‌کنیم اصناف گزارش‌هایی در این زمینه داشته باشند و مردم هم مطالبه کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه منابع دریافت مالیات ۵ درصد کاهش پیدا کرده، اضافه کرد: درآمد مالیاتی ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده و ۹ هزار میلیارد تومان از پزشکان فقط در بیمارستان‌ها دریافت شده است.

او تأکید کرد: نگاه دولت ساماندهی مالیات‌های اصناف با همکاری خود اصناف است.

تصویب ۴۰۱ طرح سرمایه گذاری خارجی در دولت سیزدهم

بهادری جهرمی همچنین درباره میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی، بیان داشت: گزارشی را از سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی دریافت کردم. مطابق این گزارش از ابتدای دولت سیزدهم تا فروردین ماه ۱۴۰۲، تعداد ۴۰۱ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است. ارزش این مصوبات ۱۰ میلیارد و ۷۶۵ میلیون دلار بوده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: از این ۴۰۱ طرح، ۶۰ طرح، طرح جدید و ۴۱ طرح هم طرح افزایش سرمایه طرح‌های موجود بوده است. البته برای اینکه تدقیق بیشتر و احتمال عملیاتی شدن این طرح‌های مصوب بیشتر صحت‌سنجی و یا ارزیابی شود یک روش دوم و مکملی هم سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد کرد.

بهادری‌جهرمی بیان کرد: مطابق روش دوم طرح‌های مصوب را بیشتر اعتبارسنجی کرد و سخت‌گیری بیشتری نسبت به آن داشت. مطابق گزارش دوم که با سخت‌گیری بیشتر صورت گرفته حداقل ۶ میلیارد دلار از این ۱۰ میلیارد دلار در چارچوب طرح‌های مصوب معتبر که پیش‌بینی عملیاتی شدن نهایی درخصوص آنها تقریبا قطعی صورت می‌گیرد.

او عنوان کرد: برای اینکه بتوان دیپلماسی همسایگی را با دیپلماسی مدل برجامی مقایسه خوبی داشت شاید بد نباشد که به این نکته اشاره کنم. در سال ۱۳۹۵ اول اجرای برجام نه سال به مشکل خوردن برجام، ظاهرا اینگونه بوده که محدویت‌های بین‌المللی رفع شده و سرمایه‌گذاری خارجی کشورمان حدود ۱.۷ دهم میلیارد دلار بوده و سال ۹۶ که سال دوم اجرای برجام بوده است حدود ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: عملکرد دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی همسایگی با دیدگاه سخت‌گیرانه حدود ۶ میلیارد دلار است یعنی بیش از دو برابر و شاید نزدیک به ۳ برابر سرمایه‌گذاری خارجی نتیجه و محصول دیپلماسی همسایگی است.

او با بیان اینکه نتیجه و محصول برجام در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی روش است، این نکته را گفت که بخش خدمات، صنعت و انرژی بیشترین سهم را در سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم داشته‌اند.

برنامه دولت برای تقویت صنعت گردشگری

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای حوزه گردشگری گفت: ناآرامی‌ها مشکلاتی را برای کسب و کارهای مختلف از جمله گردشگری‌ها ایجاد کرد و امیدواریم در گذر زمان با سیاست‌ها و همکاری‌های مختلف دولت و ملت اصلاح و تقویت شود.

او به فعالیت دولت برای مشارکت در رویدادهای منطقه‌ای و جهانی حوزه گردشگری و معرفی جاذبه‌های گردشگری و نمایش وضعیت واقعی ایران،اشاره کرد و گفت که این اقدامات کمک می‌کند تا مردم جهان وضعیت عینی را ببینند که این امر در ورود گردشگران موثر بوده است.

بهادری‌جهرمی یکی از این عرصه‌ها را برگزاری رویدادهای ورزشی عنوان کرد و با اشاره به مسابقات ویژه بانوان در این زمینه گفت: افتتاح مرکز جامع سرطات برکت نیز به جذب گردشگران حوزه سلامت کمک می‌کند.

سخنگوی دولت به انتخاب اردبیل به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای عضو اکو اشاره و تاکید کرد که مجموعه این اقدامات ظرفیت‌های گردشگری کشور را تقویت می‌کند.

بهادری‌جهرمی در عین حال متذکر شد، دولت در گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه با کشورهای مختلف در حال حذف روادید برای کشورهای مختلف به ویژه برخی کشورهای هدف گردشگری است و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها و رایزنان فرهنگی نیز در این زمینه با توجه به اولویت‌هایی که به آنها ابلاغ شده است، فعال هستند.

تنوع سلائق سیاسی در دولت مشهود است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره توقیف مراکز تولیدی و خدماتی به دلیل عدم رعایت حجاب از سوی مشتریان، بیان داشت: سیاست و رویه دولت نه تنها در دولت سیزدهم و حتی در دوره ریاست آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه، احیای مجموعه‌های تولیدی راکد است.

او ادامه داد: همه توان دولت در حمایت از اصناف تولیدی در چارچوب قوانین است. ما تفکیکی بین حوزه‌های مختلف قانونی قائل نشدیم. اگر همه ما بپذیریم در چارچوب قوانین موضوعه در حوزه‌های مختلف با معیار قرار دادن قانون، حتما اقتصاد پویا را تامین و تضمین خواهیم کرد.

بهادری جهرمی درباره کارآمدی افراد در سطوح مدیریتی، گفت: تنوع سلائق سیاسی در بخش‌های مختلف دولت مشهود است و کارآمدی و شایستگی برای تصدی مدیریتی لحاظ شده است. سفرایی که اخیرا به کشورها اعزام شده‌اند یک نمونه در این زمینه است.

او تأکید کرد: دولت از ابتدا مربوط به جناح سیاسی خاصی نبوده و در نگاه‌های متفاوت این را نشان داده است. نگاه این دولت کارآمدی و شایستگی بوده است و همین خواهد بود.

سخنگوی دولت درباره اخراج یک خبرنگار از یک جلسه و اصلاح قوانین صنفی و خبرنگاری ادامه داد: نگاه دولت در این حوزه روشن است و برخوردی که در آن جلسه صورت گرفت، از سوی مقام دولتی نبود، اما در اتفاق مشابه که در یک فرمانداری رخ داد، دولت اجازه نداد به ۴۸ ساعت بکشد و نگاهش را برای همه مدیران به طور شفاف روشن کرد.

بهادری جهرمی افزود: نگاه دولت به جامعه خبری و خبرنگاران و همکاران در جهت خدمت‌رسانی مناسب‌تر به مردم است. شناسایی مشکلات، پیگیری اولویت‌ها، شناسایی نقاط ضعف و اولویت دادن به نقاط قوت است. نگاه دولت هم همین است و باید از همکاران رسانه‌ای تشکر کرد.

گشت ارشاد مدیران با جدیت فعال است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش دولت نسبت به بازداشت دو تن از مدیران عالی سازمان محیط زیست گفت: دولت قبلا هم اعلام کرده است که گشت ارشاد مدیران در مجموعه دولت با جدیت فعال است هم مجموعه بازرسی ویژه ریاست جمهوری و مجموعه وزارت اطلاعات در دولت با جدیت گشت ارشاد مدیران را پیش می‌برند.

بهادری جهرمی ادامه داد: تمامی گزارشات مردمی، گزارش‌های نهادهای نظارتی مختلف بحث و بررسی می‌شود دولت هم اغماضی نمی‌کند حتی در این حوزه احتیاط هم می‌کنند.

او افزود: در مثالی که عنوان کردید به منظور پیشگیری به محض اینکه گزارشی دریافت شده اقدام پیشگیرانه‌ای و ورود اولیه صورت گرفته است. البته هنوز بررسی درخصوص آن نهایی نشده است و به نتیجه نهایی نرسیده و در حال تحقیقات مقدماتی است.

سخنگوی دولت بیان کرد: دولت پیش از این هم رویه‌اش را اعلام کرده اقدامات مشابهی هم داشته است این روال را که دولت پیشگام مبارزه با فساد است رسانه‌ها و مردم به آن عادت خواهند کرد که گشت ارشاد مدیران در این دولت فعال خواهد بود دولت به هیچ‌ یک از مدیرانش چک سفید امضا به ویژه در حوزه تخلف و فساد نداده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه موارد اتهامی در مرحله تحقیقات مقدماتی است، گفت: نگاه دولت به منظور پیشگیری این است که اجازه ندهد که به روال‌های نوشدارو بعد از مرگ سهراب برگردیم و سعی کنیم پیش از آنکه اتفاق بیفتد سریعا ورود کنیم و اقدام پیشگیرانه صورت بگیرد.

او افزود: ما هم علاقه‌مند به اینکه در مقوله اقدام پیشگیرانه موضوع رسانه‌ای شود نبوده و نیستیم زیرا ممکن است در نهایت روشن شود که تخلف یا جرمی صورت نگرفته است.

جذب پنج هزار نخبه در دستور کار امسال دولت

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای تعامل با نخبگان و ایجاد میز مشترک دانشگاه و دولت گفت: برنامه‌های متعددی در حوزه جلب همکاری و جذب همکاری نخبگان در روش‌های مختلف طرحی شده و آیین‌نامه‌های مختلفی هم در این حوزه به تصویب رسیده است که می‌توان به آیین‌نامه حمایت از نخبگان ایرانی و آیین‌نامه حمایت از نخبگان خارجی موجود در کشور اشاره کرد.

بهادری جهرمی افزود: در حوزه جذب نخبگان سال گذشته جذب هزار نفر پیش‌بینی شده بود که از این میزان حدود ۳۰۰ نفر به عنوان استخدام رسمی جذب دولت شدند و برای اسمال هم هدف‌گذاری تا سقف ۵ هزار نخبه صورت گرفته که امکان جذب آنها در صورت وجود شرایط و تمایل و وجود پست‌های لازم هدف‌گذاری نهایی شده است.

او ادامه داد: همزمان برای پژوهشگران دوره دکترا یا سرآمدان علمی کشور حمایت‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. پژوهشگران دوره دکتری در موسسات آموزش عالی به شکل تمام وقت و پاره‌وقت به‌کارگیری می‌شوند. سرآمدان علمی کشور تقریباً دولت سقفی برای حمایت از توسعه فناوری‌ها توسط این عزیزان ندارد و منابع برای آن پیش‌بینی کرده است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در سال گذشته قراردادهای ارتباط جامعه با صنعت یعنی دانشگاه با مجموعه‌های مختلف صنعتی و سایر مجموعه‌های مورد نیاز که به خدمات جامعه نخبگان دانشگاهی نیاز دارند، ۲۰ درصد افزایش داشته است .

بهادری‌جهرمی این نکته را هم گفت که تعامل شبکه‌سازی با متخصصان ایرانی خارج از کشور از سوی معاونت علمی مستمرا در حال پیگیری و انجام است.

جزئیات لایحه جامع مقابله با تحریم‌ها

سخنگوی دولت درباره لایحه جامع مقابله با تحریم‌های غیرقانونی که در دستور کار دولت قرار گرفته شامل چه مواردی می‌شود، گفت: لایحه مقابله با تحریم‌ها به منظور جبران خلاءهای حقوقی و قانونی در این ارتباط تدوین شده و در حال بررسی در دولت است.

او افزود: کم کردن بیش از پیش آثار تحریم‌ها، خنثی‌سازی آثار تحریم‌ها در تجارت خارجی به‌ویژه حمایت موثر و جدی از اتباع ایرانی متضرر از تحریم از محورهای اساسی این لایحه است. سعی شده در این لایحه چارچوب حقوقی برای اقدامات متقابل علیه رفتارهای متخلفانه بین‌المللی و جرایم بین‌المللی کشورهایی که اقدامات خصم‌آمیز دارند پیش‌بینی شود.

بهادری‌جهرمی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مختلف هم در این لایحه‌ مکلف می‌شوند که در قراردادهای خود با افراد یا شرکت‌های خارجی ساز و کارهای لازم و متناسب را برای مقابله و مواجهه با تحریم‌ها و پیش‌بینی کنند.

او ادامه داد: همچنین مکلف شدند موارد تضییع شده حقوق ملت ناشی از تحریم‌ها را در حوزه‌های کاری مختلف خودشان با همکاری بخش‌های خصوصی شناسایی، تقویم، ارزیابی و مستندسازی کنند و برای معاونت حقوقی جهت پیگیری موثر و جدی در مراجع بین‌المللی ارسال کنند. و کارگروه‌ها و سازکارهایی را برای رسیدن به این اهداف در لایحه پیش‌بینی شده است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.