پیامبر اسلام (ص) ؛ اسوه اخلاق

نماینده رهبر معظم انقلاب رویکرد اخلاق‌مدار حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر در شرایط کنونی را تبیین کرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در نشست ویدیو‌کنفرانسی با مسئولان دفاتر حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر ضمن مرور مهم‌ترین سرفصل‌های کاری دفاتر در استان‌ها و با اشاره به شرایط کنونی جامعه و هلال‌احمر بر اخلاق‌مداری و تأسی به سیره نبوی در مهربانی و حسن‌خلق تأکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در این ارتباط‌ تصویری که روز یکشنبه یازدهم آبان صورت گرفت، ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و اقدامات دفاتر نمایندگی در همراهی و نظارت بر برنامه‌های جمعیت در مقابله با ویروس کرونا، توصیه‌ها و رهنمودهای لازم برگرفته از اخلاق را در مورد فعالیت‌های تبلیغی‌ و امدادی ارایه کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در آغاز سخنان خود ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن هفته وحدت و میلاد فرخنده و خجسته پیامبر اسلام(ص) و رئیس مذهب شیعه، امام جعفر صادق(ع) به خانواده بزرگ جمعیت هلال‌احمر گفت: «پیامبر اسلام(ص) در تمام ادوار تاریخی و برای تمام جهانیان پیامبر لطف، رحمت و مهربانی است و ما أرْسلْناك إلّا رحْمةً للعالمین. (و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده‌ایم).»

پیامبر اسلام(ص)؛ اسوه اخلاق

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه با تأکید بر جنبه اخلاق و رحمت در سیره  پیامبر اکرم(ص) به بیان روایات متعدد از سیره و زندگی پیامبر اسلام(ص) پرداخت و افزود: «اسلام دین اخلاق و صفات برجسته انسانی است. نقل شده است که از یکی از معصومین(ع) پرسش شده که آیا در آیین اسلام حب و دوستی وجود دارد؟ و آن معصوم در پاسخ می‌فرماید دین چیزی جز حب نیست.

آیین اسلام را پیامبر با حب و مهر بنیانگذاری کرده است و بشر برای تکامل راه خود، نیاز به نهادینه‌سازی این اخلاق و این سیره رفتاری دارد. همان‌طور که پیامبر اسلام می‌فرماید: «به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده‌ام. (بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق). اگرچه دیگر پیامبران نیز مروجان اخلاق در جامعه خود بوده‌اند، پیامبر اسلام(ص) اخلاق را به نقطه نهایت و غایی خود رساند و اخلاقی را بنیان نهاد که زندگی دنیا و آخرت را سعادتمند می‌سازد.»

تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام(ص)

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه جامعه ‌اسلامی را جامعه‌ خدمتگزار، شکیبا، انسان‌دوست، احسان‌گر و عادل برشمرد. نماینده رهبر معظم انقلاب همچنین با اشاره به حوادث فرانسه و تقبیح اهانت به نبی مکرم اسلام(ص) به بهانه آزادی افزود: «آزادی مقابل اخلاق نیست. اینکه استکبار جهانی به ساحت نبی اکرم(ص) توهین و آن را  آزادی تعریف می‌کند، نشانگر خوی درندگی دشمنان اسلام است.»

 او در ادامه نام‌گذاری هفته وحدت را نیز از سوی امام خمینی(ره) یک کار ارزشمند و جامعه‌ساز عنوان کرد و افزود: «دنیای امروز، مانند روزگار صدر اسلام گرفتار دشمنان بدسیرت به مانند ابوسفیان‌ها و ابوجهل‌هاست. مسلمانان برای مقابله با این بدسیرتی نیازمند وحدت و یکپارچگی هستند. همه ما  موحد و معتقد هستیم به خداوند متعال، مومن به نبوت پیامبر(ص) و یک قبله و کتاب داریم. (واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا).»

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی همچنین یادآوری کرد: «جمعیت هلال‌احمر در ایران در عرصه‌های گوناگون به ویژه در عرصه فرهنگ منطبق بر معارف اسلامی، در جهان پیشتاز و نمونه است. فرهنگ حاکم بر هلال‌احمر، فرهنگ اسلامی است و بنابراین رویکرد هلال‌احمر باید منطبق با احکام و معارف و منبعث از جهان‌بینی اسلامی و سیره رفتاری بزرگان دین باشد.»

بسیج تمامی امکانات و توانمندی‌ها

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی، نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال‌احمر، در بخش دیگری از سخنان خود، خدمت‌رسانی به مردم را در شرایط کنونی بسیار مهم و دارای ارزش‌ معنوی دانست و خواستار بسیج تمامی امکانات و توانمندی‌های هلال‌احمر در جهت مقابله با این بحران شد. او حضور موثر مسئولان‌ دفاتر در جلسات ستادی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ کانون‌های طلاب را از جمله اقدامات دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان‌های مختلف برشمرد و در این‌باره بیان کرد: «همراهی و همدلی در مقابله با این ویروس منحوس بی‌نظیر بوده است‌ و مردم از هر قشری در این عرصه خدمت‌رسانی مشارکت داشته‌اند.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه با تأکید  بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت خیران در جمعیت هلال‌احمرافزود: «برای جذب خیران نیز سعی و اهتمام ورزید، تعامل سازنده‌ای با بخش‌های دیگر جمعیت و معتمدان محلی برقرار کنید و مشارکت آنها در تحقق اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه جمعیت هلال‌احمر را مدنظر قرار دهید.»

قدردانی از مشارکت فعالانه دفاتر در مقابله با ویروس کرونا

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه با بیان اینکه دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان‌ها نیز تاکنون با بهره‌مندی از ظرفیت کانون‌های طلاب و ائمه جماعات در همیاری و همکاری با بخش‌های مختلف جمعیت سعی بلیغ و تلاش وافر داشته‌اند، از حضور فعالانه و مشارکت گسترده مسئولان دفاتر، امامان جماعت شعب و کانون‌های طلاب در کمک به مردم تقدیر و قدردانی کرد. او همچنین ابراز امیدواری کرد که  با استعانت از الطاف الهی و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های هلال‌احمر، ملت عزیز ایران اسلامی از این چالش و مشقت تلخ و سخت تاریخی نیز رهایی یابد.

اهمیت حضور مردم

نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت حضور محوری مردم در جمعیت هلال‌احمر پرداخت. او با بیان اینکه جنبه مردمی هلال احمر باید تقویت شود، خاطرنشان کرد: «ارتباط با داوطلبان، خیران، جوانان و امدادگران محور جدی فعالیت مسئولان دفاتر در استان‌هاست.» او با بیان اینکه نباید شرایط حاد کنونی و شیوع ویروس کرونا سبب قطع ارتباط‌ها شود و افزود: «مسئولان دفاتر با بهره‌گیری از ابزارهای لازم این ارتباط‌ها را به صورت مستمر و هدفمند و دوستانه دنبال کنند.»

بنا به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی ادامه فراگیری ویروس کرونا مسئولیت هلال‌احمر در کاهش رنج‌های مردم را دو چندان کرده است. او مقابله با بیماری و حفظ سلامت شهروندان و همچنین کمک به نیازمندان از لحاظ اقتصادی را از محورهای اصلی وظایف جمعیت هلال دانست و افزود:« همان‌طور که مقام معظم رهبری تأکید کردند برای عبور از وضعیت فعلی نیازمند حضور جوانان مومن، داوطلب، مخلص و  صالح در عرصه مقابله با ویروس کرونا هستیم.»  او در ادامه ابراز امیدواری که با حضور و مجاهدت حداکثری خانواده جمعیت هلال‌احمر و با عنایت رحیمانه خداوند، مردم از شر این بیماری و ویروس منحوس رهایی یابند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه با اشاره به رهنمود‌های مقام معظم رهبری توجه به ادعیه و تضرع و توسل برای رفع مشکل را نیز یکی از نکات مهم برشمرد.

نظارت جدی بر موقوفات

در ارتباط تصویری نماینده رهبر معظم انقلاب با مسئولان دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در هلال‌احمر بر نظارت جدی بر موقوفات، ارایه مسائل، پیشنهادها و مشکلات در این‌باره نیز تأکید شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی خاطرنشان کرد: «در برخی از موارد موقوفاتی در خلاف نیت واقف مورد استفاده اداری یا اقتصادی غیرمرتبط قرار گرفته‌ که در این زمینه اغماض و سهل‌گیری خلاف‌ شرع است و باید این موضوع مورد پیگیری و نظارت دفاتر قرار گیرد.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی همچنین در این نشست صمیمانه بر لزوم  بهره‌گیری از ظرفیت‌های شورای امر به معروف در موضوع کرونا تأکید کرد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در پایان با بیان اینکه جمعیت با تنگناهای مالی مواجه است، افزود: «نباید این تنگناهای مالی باعث ایجاد خللی در وظایف جمعیت هلال‌احمر شود یا  رسیدگی به تعهدات کارکنان  و امدادگران به‌طور کامل صورت نپذیرد. باید برای تأمین منابع لازم فکر عاجل شود تا حقوق همکاران تضییع نشود و به وعده‌ها در استخدام و بیمه امدادگران هم عمل شود.»

 در ادامه این نشست معاونان و تعدادی از مسئولان دفاتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استا‌ن‌ها نیز نظرات، پیشنهادها و گزارشی از وضعیت استان و عملکرد جمعیت درباره مقابله با کرونا و فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی ارایه کردند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.