جام چگونه از دست استقلال سُر خورد؟

«شهروند» دلایل ناکامی مدافع عنوان قهرمانی در لیگ برتر را بررسی کرد

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین، کمتر کسی فکر می‌کرد استقلال که با قدرت زیاد لیگ را شروع کرده و ادامه داده، در هفته‌های پایانی کم بیاورد و از رقابت با پرسپولیس و سپاهان در کورس قهرمانی جا بماند. این اتفاق اما رخ داده و اگرچه هنوز روی کاغذ، استقلال برای قهرمانی شانس دارد اما با توجه به شرایط موجود عملا می‌توان گفت شانس قهرمانی استقلال در لیگ به‌طور کامل از بین رفته و این تیم برای کسب جام در این فصل باید شانس خود را در حذفی بیازماید.

* * *

وقتی استقلال فصل گذشته بعد از 9سال با اقتدار و بدون قبول حتی یک شکست جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر برد، تصور اینکه این تیم در فصل بعد از قهرمانی مشکلاتی عجیب و غریب را تجربه کند، بسیار مشکل بود. مشکلات استقلال اما فقط چند روز بعد از جشن قهرمانی با اعلام جدایی فرهاد مجیدی شروع شد و هرچه جلوتر رفتیم، روزبه‌روز بر اتفاقات عجیب اضافه شد و ناگهان همه‌‌چیز به‌هم ریخت.

ساپینتو و رویاهایی که محقق نشد

جدایی فرهاد مجیدی از استقلال و حضور در فوتبال امارات در ابتدای فصل، شوک بزرگی به هواداران بود؛ سرمربی محبوب آبی‌ها رفت و درست زمانی که مصطفی آجورلو (مدیرعامل وقت استقلال) قصد داشت جواد نکونام را به‌عنوان جایگزین او معرفی کند، داد هواداران در آمد و در نهایت کار به جایی رسید که نکونام از سرمربیگری استقلال انصراف داد. حدود 3هفته معطلی برای جذب سرمربی جدید در نهایت به ریکاردو ساپینتوی پرتغالی رسید. با توجه به اینکه ساپینتو شناخت زیادی از بازیکنان ایرانی نداشت، مدیران باشگاه با سلیقه خود اقدام به یارگیری کردند و در اختیار سرمربی خارجی گذاشتند. پروسه شناسایی بازیکنان توسط ساپینتو شروع شد و در نهایت وارد مسابقات شد. شکست ناامید‌کننده در بازی اول مقابل سپاهان، با بردهای بعدی جبران شد. درحالی‌که همه‌‌چیز خوب به‌نظر می‌رسید اما ناگهان تغییر مدیرعامل و جایگزینی علی فتح‌الله‌زاده به جای آجورلو پیش آمد. تیمی که همه‌‌چیز برایش تا قبل از این خوب پیش رفته بود، ناگهان روند نزولی‌اش شروع شد تااینکه دو شکست متوالی مقابل تراکتور و سپاهان در اواسط فصل پیش آمد و در صدرجدول استقلالی‌ها 8امتیاز عقب افتادند. مشکلات مالی استقلال کم‌کم به چشم آمد، بی‌پولی امان باشگاه را برید و بازیکنان مدت زیادی دریافتی نداشتند اما آنها هم‌قسم شدند که همه‌‌چیز را جبران کنند. بردها شروع شد، یکی پس از دیگری حریفان زانو زدند؛ حتی حذف از لیگ قهرمانان آسیا نیز با وجود اینکه ناراحتی نفراتی را در پی داشت اما باعث نشد که بازیکنان دست از تلاش بکشند. استقلال فاصله امتیازی را جبران کرد و برای آنکه در کورس قهرمانی باقی بماند، باید حداقل در دربی بازنده نمی‌شد. شکست مقابل پرسپولیس اما همه‌‌چیز را تحت‌تاثیر قرار داد. بعد از آن یک تساوی مقابل نفت آبادان و ازدست‌رفتن دو امتیاز دیگر عملا فاصله در صدر را به 4رساند و حالا در فاصله دو هفته مانده به پایان مسابقات عملا همه رویاهای طرفداران برای تکرار قهرمانی با ساپینتو نقش بر آب شده است.

چه بر سر استقلال آمد؟

جدا از مسائل فنی که ریکاردو ساپینتو بهترین گزینه برای پاسخگویی در این خصوص است، بدون شک مشکلات مالی و مدیریتی تاثیر زیادی در به‌هم ریختگی استقلال و از دست رفتن جام قهرمانی برای این تیم دارد. باشگاه استقلال در طول فصلی که به اواخر آن نزدیک می‌شویم، 3مدیرعامل (آجورلو، فتح‌الله‌زاده و حجت کریمی) را به‌خود دیده و طبیعی است که در شرایط بی‌ثباتی هیچ‌کدام از اعضای تیم فوتبال تمرکز لازم را نداشته باشند.

جدا از موضوع تغییرات مدیرعامل استقلال مشکلات مالی بسیار زیادی را تجربه کرد. مهم‌ترین بدهی تاریخ باشگاه استقلال به آندره‌آ استراماچونی مربوط بود که در سال‌های قبل مدیران گذشته هرکدام به بهانه‌ای از زیر بار پرداخت این بدهی در رفتند. کار در نهایت به جایی رسید که با بالارفتن قیمت ارز این بدهی بیش از 100میلیارد تومان ارزش یافت. در نهایت مشکلات مالی باشگاه و عدم‌تامین منابع مالی باعث شد تا باشگاه نتواند در موعد مقرر بدهی را بپردازد و کار به حذف تیم از آسیا بکشد.

تیمی که فصل قبل به امید حضور در لیگ قهرمانان آسیا با انگیزه زیاد و بدون شکست، قهرمان شده بود، ناگهان این رؤیای بزرگ را دست نیافتنی دید و همین مسأله بود که در روز 11فروردین سال‌جاری سبب شد تا بازیکنان مصاحبه‌های تندی را علیه مدیریت انجام بدهند.

همین حالا که کمتر از 10روز تا پایان لیگ برتر باقی مانده، بازیکنان استقلال حدود 50درصد از مبالغ قراردادهایشان را دریافت کرده‌اند و پاداش‌های زیادی بابت بردهایشان طلبکار هستند. آخرین پرداختی باشگاه به بازیکنان و کادرفنی به آذر سال گذشته برمی‌گردد و از آن زمان تاکنون به‌خاطر نبود منابع مالی هیچ پولی به‌حساب نفرات نرفته است. موضوعی که از نظر انگیزشی روی مربیان، بازیکنان و سایر اعضای تیم تاثیرگذار بوده و مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده است.

همه‌‌چیز تعصب نیست

بازیکنان استقلال بعد از دیدار با نفت آبادان که با تساوی یک‌بریک خاتمه یافت و با از دست رفتن دو امتیاز دیگر منجر به ازدست‌رفتن شانس قهرمانی در لیگ برتر شد، مصاحبه‌هایی را درباره مشکلات‌شان بیان کردند. استقلالی‌ها جدا از حواشی موجود درباره برخی حمایت‌ها از دیگر رقبا، به شرایط کنونی باشگاه خود اعتراضات شدیدی دارند. آنها معتقد هستند که هیچ‌کس به فکر بازیکنان و کادرفنی نیست و مشکلات مالی امان نفرات را بریده است.

این در حالی است که تا قبل از مسابقه دربی، بازیکنان و مربیان استقلال بارها اعلام کردند هم‌قسم شده‌اند و بدون توجه به مسائل موجود به‌خاطر هواداران کار را جلو می‌برند. یک شکست و یک تساوی در دو بازی اخیر اما باعث شده تا روحیه آنها هم کاهش پیدا کند و دیگر از کسب جام در لیگ برتر ناامید باشند.

جام حذفی، تنها شانس استقلال

حالا تنها امید استقلالی‌ها در فصل جاری برای کسب جام به مسابقات حذفی است. استقلال که تا نیمه نهایی بالا آمده در این مرحله باید روبه‌روی نساجی مازندران قرار بگیرد و درصورت پیروزی باید منتظر دیدار پرسپولیس و هوادار بماند تا فینالیست‌های این تورنمنت مشخص شوند. با توجه به‌احتمال بالای رخ دادن دربی در فینال جام حذفی، همین امر انگیزه بازیکنان استقلال را افزایش می‌دهد تا هم انتقام شکست دربی اخیر را بگیرند و هم یک جام به هواداران خود هدیه بدهند.

* * * 

بهتاش فریبا در گفت‌وگو با «شهروند»:
پول نبود، اما ساپینتو هم مقصر است

بهتاش فریبا، پیشکسوت استقلال در گفت‌وگو با خبرنگار ما دلایلی که منجر به از دست رفتن قهرمانی این تیم شد را اینطور برمی‌شمارد: «من فکر می‌کنم یک سلسله اتفاقاتی افتاد که تیم در این فصل نتواند موفقیت‌های فصل پیش را تکرار کند و افراد زیادی در این موضوع مقصر هستند.»

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد:«اولین مشکلی که در مسیر کسب موفقیت دوباره وجود داشت، تحویل گرفتن تیمی توسط ساپینتو بود که او هیچ شناختی از نفراتش نداشت!ساپینتو به ناچار بازیکنانی را در اختیار گرفت که نمی‌دانست توانایی‌های آنها چقدر است. وقتی مدیریت یک تیم را می‌بندد طبیعی است که سرمربی جدید برای کسب تجربه و آزمون و خطا نیاز به زمان داشته باشد. در ادامه وقتی او تیم و نفراتش را شناخت و نتایج خوب شده بود، ناگهان اتفاقات عجیب و غریب پیش آمد و استقلال را از هدف اصلی دور کرد.»

ستاره اسبق استقلال که سابقه مربیگری و سرپرستی آبی‌پوشان را نیز دارد، همچنین گفت:‌«هرچقدر شما بگویید که بازیکنان باتعصب هستند و سرمربی معرفت دارد، نمی‌توانید این واقعیت را انکار کنید که بی‌پولی و مسائل مالی روی تیم تأثیرگذار نیست. بازیکن وقتی بدهی دارد، وقتی نمی‌تواند نیازهای خانواده‌اش را تامین کند، پس نمی‌تواند صد درصد توانش را در زمین بگذارد. هرچقدر بگویید این نفرات ستاره هستند و پول‌های خوبی در آورده‌اند، بازهم من می‌گویم آنها براساس مبلغ قراردادشان زندگی خود را بنا کردند و هزینه‌شان بالا است و ذهنشان درگیر می‌شود.»

فریبا صحبت‌های خود را اینگونه به پایان برد: «اصلی‌ترین مسئله‌ای که باعث شد استقلال ناگهان از هم بپاشد و شرایط خوب را از دست بدهد، همین مشکلات مدیریتی و مالی بود اما به هر حال به عملکرد ساپینتو هم نقد وارد است. مثلا بازی دربی مسابقه‌ای حیثیتی است و حتی برای فقیر‌ترین افراد هم این مسابقه انگیزه ایجاد می‌کند. وقتی تیم به آن شکل بازی می‌کند و می‌بازد هرگز نمی‌شود نقش سرمربی را درنظر نگرفت و همه‌‌چیز را به گردن مدیریت و نبود پول انداخت.»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.