سازمان هواپیمایی علت سانحه سقوط بالگرد وزیر ورزش را اعلام کرد

مدیرکل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام انتشار نهایی گزارش بررسی سانحه بالگرد هلال احمر که حامل وزیر ورزش بود، گفت: در مراحل بررسی سانحه، مشکل فنی در بالگرد یافت نشده و علت وقوع سانحه عامل انسانی (خلبان) عنوان شده است

به گزارش شهروند آنلاین؛«حسن رضایی‌فر» با اشاره به استقلال تیم بررسی سانحه عنوان کرد: بالگرد MIL.۱۷۱ هلال احمر به هنگام انتقال وزیر ورزش و جوانان و هیئت همراه از شهرستان را بر کرمان به شهرستان بافت در تاریخ ۴ اسفند ۱۴۰۱ دچار سانحه شد. این بالگرد به علامت ثبت و نظارت سازمان هواپیمایی کشوری نبوده، ولی به دلیل ماهیت غیرنظامی پرواز، با استناد به آئین‌نامه بررسی سوانح و حوادث هوایی غیرنظامی مصوب هیئت دولت، بررسی سانحه توسط سازمان هواپیمایی کشوری انجام پذیرفت و گزارش آن به مراجع ذی‌صلاح دولتی و قضایی ارسال شد.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی وزارت ورزش و جوانان، مقام عالی آن وزارت و هیئت همراه، در روز چهارشنبه تاریخ سوم اسفند ۱۴۰۱ برای انجام ماموریت‌های محوله به شهر سیرجان در استان کرمان اعزام شده و در انتهای آن روز به شهر کرمان سفر می‌کنند. در روز پنجشنبه تاریخ ۴ اسفند ۱۴۰۱، با درخواست مسئولین استان کرمان به منظور افتتاح و بازدید سایر اقدامات توسعه‌ای ورزش و جوانان، بالگردی از هلال احمر برای انجام پرواز انتقال وزیر و هیئت همراه در مسیر کرمان- رابر- بافت- ارزوئیه درخواست می‌شود. مسافران منظور در این پرواز به ایستگاه عملیاتی جمعیت هلال احمر، در موقعیت جنوب شرقی و خارج از فرودگاه کرمان مراجعه کرده و بالگرد در ساعت ۱۴ و ۱۰ دقیقه به وقت محلی از شهر کرمان به مقصد شهر را بر به پرواز در آمده و در ساعت ۱۵ و ۵ دقیقه در مقصد فرود آمده و بالگرد خاموش شده است.

رضایی‌فر تصریح کرد: پس از مراجعه مجدد وزیر و هیئت همراه به بالگرد، تعدادی مسافر به هیئت همراه اضافه شده و نهایتاً بالگرد با مجموع ۲۰ سرنشین (خدمه و مسافر) در ساعت ۱۵ و ۲۰ دقیقه به مقصد شهر بافت به پرواز درآمده و بالگرد از سمت شمال شرقی به محدوده ورزشگاه شهرستان بافت نزدیک شده و با مشاهده زمین فوتبال چمن تصمیم به فرود در آن گرفته و به دلیل وجود موانع پروازی و سوله‌های ورزشی، پس از یک گردش، تقرب خود را از سمت شمال برای فرود در ورزشگاه شروع کرده در حالی که شرایط جوی، جهت و میزان باد برای پرواز ایمن نبوده است.

مدیرکل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری افزود: بالگرد در ارتفاع حدود ۱۰ متری سطح زمین دچار لرزش و انحراف به سمت چپ شده که اظهارات خلبانان نشان می‌دهد که ایشان اقدام برای کنترل بالگرد کرده، ولی موفقیت‌آمیز نبوده است. مستندات صحنه سانحه نشان می‌دهد که بالگرد پس از گردش به سمت چپ قصد فرود داشته که دچار افت ارتفاع شده و ابتدا ارابه فرود جلوی بالگرد با ضربه شدید به سطح چمن ورزشگاه برخورد کرده و بالگرد به طور نامتعارف به سمت چپ منحرف و پس از برخورد ملخ دم به زمین نامتعادل شده و دچار سانحه و به صورت واژگون متوقف شده است. در این سانحه یک نفر جان خود را از دست داده و ۱۰ نفر از جمله وزیر ورزش و جوانان به طور جدی مصدوم شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در مراحل بررسی سانحه، مشکل فنی در بالگرد یافت نشده و علت وقوع سانحه عامل انسانی (خلبان) عنوان شده است که البته تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و نبستن کمربند ایمنی مسافران نیز عوامل کمکی بوده‌اند.

به گفته رضایی‌فر، نکته‌ای که در خصوص تعداد سرنشینان مجاز باید عنوان شود این است که بالگرد دارای ظرفیت ۲۲ سرنشین بوده و مجهز به دو دستگاه ضبط اطلاعات پروازی یا جعبه سیاه است.

مدیرکل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری در پایان عنوان کرد: توصیه‌های ایمنی در خصوص نحوه بهره‌برداری وسائل پرنده دولتی و ضرورت به‌روزرسانی شیوه‌های بهره‌برداری بالگردهای هلال‌احمر به مبادی ذی‌ربط ارسال شده است./ ایرنا

//انتهای پیام

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.