«کتری و قوری» دادند، منت طلا گذاشتند!

«شهروند» در گفت‌وگو با مسئولان محمدشهر کرج ماجرای هدیه خبرساز را بررسی کرد

اهدای یک کتری و یک قوری توسط شورای شهر محمدشهر کرج به سارا عبدالملکی، نایب‌قهرمان مسابقات پارالمپیک قایقرانی، جنجال‌ساز شده و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. عبدالملکی با انتشار عکس و ویدیویی از این هدیه جنجالی شورای شهر در صفحه شخصی خود، که 125هزار دنبال‌کننده نیز دارد، توجه رسانه‌ها را به این اتفاق جلب کرده است.

به گزارش شهروند آنلاین، ظهر امروز، انتشار فایل ویدیویی توسط سارا عبدالملکی جنجال بسیاری در فضای مجازی به راه انداخت. عبدالملکی که چندی پیش موفق به کسب عنوان نایب‌قهرمانی در مسابقات قایقرانی پارالمپیک شده بود، با انتشار پستی اینستاگرامی به مسئولان شورای شهر کنایه زد و اشاره کرد که آنان برای تجلیل از او، یک کتری و یک قوری به خانه‌اش آورده‌اند. انتشار همین ویدیو از سوی عبدالملکی کافی بود تا این خبر مثل بمب در فضای مجازی منفجر شود. حالا بر اساس اطلاعات رسیده به دست خبرنگار روزنامه «شهروند»، شورای شهر مذکور، مربوط به محمدشهر کرج بوده است و از قضا پیش از این نیز مسئولان این منطقه به همین شکل از ستاره‌های این شهر تجلیل می‌کرده‌اند!

عبدالملکی: احساس کردم مسئولان با من شوخی می‌کنند!

اما بلافاصله بعد از این اتفاق، سارا عبدالملکی طی گفت‌وگویی در تشریح ماجرا بیان کرد: «هفت، هشت روز قبل از شورای شهر به منزل ما آمدند و دیدم که با خودشان هدیه‌ای آورده و آن را کادو کرده‌اند. بعد از رفتن آنها، کادو را باز کردم و دیدم که کارتنی است که تصویر قوری و کتری روی آن قرار دارد. با خودم گفتم شاید می‌خواهند با من شوخی کنند، اما وقتی کارتن را باز کردم، دیدم درون آن قوری و کتری قرار دارد. ای‌کاش فقط می‌آمدند و می‌رفتند یا حتی این تقدیر را با گل و شیرینی انجام می‌دادند. الان احساس می‌کنم که به من توهین شده است.»

سارا اولین نفر نبود

پیگیری‌های خبرنگار «شهروند» در خصوص هدیه جنجالی شورای شهر به سارا عبدالملکی نتیجه‌ای عجیب به دنبال داشت. طی صحبت‌ با چند ورزشکار دیگر که از اهالی محمدشهر کرج بودند، معلوم شد که مسئولان این منطقه از آنان هم به همین شکل تجلیل کرده‌اند. بر اساس این اطلاعات، اکبر نظری، مسئول کمیته ورزش جوانان این شهر، به همراه کریم قدیانلو، عضو شورای شهر کرج، به منزل عبدالملکی رفته و این هدیه را به همراه یک جعبه شیرینی به او داده‌اند.

از کارت هدیه 200 هزار تومانی تا اهدای کتری و قوری!

این اولین‌بار نیست که مسئولان دولتی و ورزشی ایران تصمیم می‌گیرند این‌گونه از ورزشکار افتخارآفرین ایران تجلیل کنند و در حقیقت آنان در این‌گونه تجلیل‌ها ید طولایی دارند. بر همین اساس، چندی پیش بود که ایوب موسوی، وزنه‌بردار دسته 96 کیلوگرم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا 2023، با گله‌ و انتقاد از بی‌توجهی مسئولان استان خوزستان گفته بود: «یک‌بار در مراسم تجلیل به من کارت هدیه 200 و 500 هزار تومانی دادند که اگر با همان کارت هدیه 200 هزار تومانی با دوستانم چند فلافل می‌خوردیم، باید مبلغی هم روی آن می‌گذاشتیم. اینها واقعا کم‌لطفی است و این کم‌لطفی مسئولان واقعا زشت است. به نظر من، با این کارها شأن و شخصیت ورزشکار را زیر سوال می‌برند. کامران قاسم‌پور هم بعد از مسابقات قهرمانی جهانی کشتی در نروژ که سال 1400 برگزار شد، درباره تجلیل از او با کارت هدیه یک‌میلیون تومانی واکنش نشان داد. قاسم‌پور در این‌باره گفته بود: «مسئولان شهری آمدند و یک کارت هدیه یک‌میلیون تومانی دادند که آن هم مسدود بود!»

قدیانلو، عضو شورای شهر محمدشهر کرج، در گفت‌وگو با «شهروند»:
می‌خواستیم دست خالی نرفته باشیم!
مگر ورزشکار به کتری و قوری نیاز ندارد؟

 

کریم قدیانلو، عضو شورای شهر محمدشهر کرج، که در این تجلیل در منزل سارا عبدالملکی حاضر بوده، صحبت‌های جالبی درباره این ماجرای جنجالی کرد.

وظیفه‌ای برای تجلیل نداشتیم!

قدیانلو در شروع صحبت‌هایش گفت: «ما هیچ وظیفه‌ای برای تجلیل از هیچ ورزشکاری نداریم. همان کتری و قوری را هم از روی بزرگواری برای برخی ورزشکاران تهیه می‌کنیم. هیچ مسئولی از وزارت ورزش و جوانان و متولیان ورزش این کشور هنوز تقدیری از این ورزشکار نکرده‌اند و ما هم وظیفه‌ای نداشتیم.»

می‌خواستیم دست خالی نرفته باشیم!

کریم قدیانلو در ادامه با اشاره به اینکه علت تهیه این کتری و قوری چه بوده است، بیان کرد: «بنده متولی ورزش نیستم. یک مسئول شهری هستم. به همراه آقای اکبر نظری که مسئول کمیته جوانان محمدشهر است، به منزل خانم عبدالملکی رفتیم. ما برای سایر ورزشکاران همین کتری و قوری را هم تهیه نمی‌کنیم، بلکه با یک جعبه شیرینی به خانه آنان می‌رویم. قصدمان تجلیل از خانم عبدالملکی نبود، بلکه می‌خواستیم دست خالی به خانه ایشان نرفته باشیم.»

اشتباه کردیم که هدیه خریدیم؟!

قدیانلو در پاسخ به این پرسش خبرنگار «شهروند» که آیا بهتر نبود با همان یک جعبه شیرینی به خانه عبدالملکی می‌رفتید، ادامه داد: «شما تصور کن می‌خواهی به خانه یکی از اقوامت بروی، زشت نیست دستت خالی باشد؟ این هدیه هم صرفا به همین دلیل بود.»

او در ادامه در پاسخ به این سوال که چه کسی تصمیم به تهیه چنین هدیه‌ای گرفت و چرا در نظر نگرفتید که خانم عبدالملکی یک ورزشکار است، افزود: «خب، ورزشکار باشد. مگر ورزشکار به کتری و قوری نیاز ندارد؟!»

تجلیل از ورزشکار آیین‌نامه خاص خودش را دارد!

این مسئول شورای شهر در ادامه گفت: «ما برای تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران شهر آیین‌نامه مربوط به خودش را داریم که خانم عبدالملکی هم بر همان اساس می‌تواند از مزایای آن بهره ببرد. برای مثال، آقای میثم باقری، خانم اکرم خدابنده و بسیاری دیگر از ورزشکاران از تخفیف‌هایی برخوردارند که همین الان هم برای آنها فعال است و از آن استفاده می‌کنند.»

اکبر نظری، مسئول کمیته ورزش و جوانان محمدشهر، در گفت‌و‌گو با «شهروند»:
برای بقیه ورزشکاران کتری و قوری هم نمی‌خریم!
در پارک آزادگان به مردم چای هم می‌دهم!

اکبر نظری، مسئول کمیته ورزش و جوانان و همچنین مسئول آمادگی جسمانی محمدشهر، که قدیانلو را در تجلیل از عبدالملکی همراهی کرده، در واکنش به انتشار ویدیوی جنجالی در اینستاگرام این ورزشکار به خبرنگار «شهروند» گفت: «باید به شما بگویم که خودم تصمیم گرفتم این هدیه را برای ایشان تهیه کنم و اصلا این موضوع ربطی به هیچ شخص دولتی یا ورزشی ندارد! ما معمولا همین هدیه را هم برای ورزشکاران در نظر نداریم و فقط به قصد بازدید به خانه‌شان می‌رویم.»

برای تجلیل از ورزشکاران به ما حکمی ابلاغ نشده است!

نظری در ادامه صحبت‌هایش گفت: «یک روز برای تجلیل از یک ورزشکار تماس می‌گیرم تا امام جمعه بیاید، یک روز از اعضای شورای شهر درخواست می‌کنم همراهم باشند و یک روز از اعضای مجلس. اما این تجلیل را خودم انجام می‌دهم. با هزینه شخصی این هدایا را تهیه می‌کنم و به همراه یک مسئول به خانه ورزشکار می‌روم. اصلا حکمی به ما ابلاغ نشده است که از این ورزشکاران تجلیل کنیم یا نکنیم. این کارها را بنده خودجوش و با اختیار خودم انجام می‌دهم. گاهی بنر نصب می‌کنم در خیابان برای ورزشکار افتخارآفرین شهر، گاهی هم این‌طور به خانه او می‌رویم.»

در پارک آزادگان به مردم چای می‌دهم!

نظری صحبت‌های خود را این‌طور به پایان برد: ‌«در محمدشهر یک پارک آزادگان داریم که آنجا به بنده 10، 12 عدد دوچرخه داده‌اند. این دوچرخه‌ها را در اختیار مردم قرار می‌دهم. به آنها چای و آب جوش می‌دهم و می‌خواهم به مردم خدمت کنم. مگر اینها را کسی از من خواسته است؟ نه؛ تمام این‌ کار‌ها را برای دل خودم انجام می‌دهم.»

//اتمام پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.