مهربانی با حیات وحش در پایتخت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: دومین پویش مردمی محیط زیست استان تهران با عنوان «پویش مهربانی با حیات وحش» امروز (جمعه پنجم خرداد) در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند آغاز بکار کرد.

به گزارش شهروند آنلاین از حفاظت محیط زیست استان تهران، علیرضا مزینانی اظهار داشت: پویش مردمی مهربانی با حیات وحش با هدف مشارکت و همکاری مردم در امر حفاظت از حیات وحش و زیستگاه‌های جانوری و گیاهی استان برنامه‌ریزی شده است.

او با اشاره به اینکه زیستگاه‌های جانوری به واسطه وجود و زیست حیات وحش دارای ارزش اقتصادی و اکولوژیکی بسیار زیادی است، افزود: این پویش‌ها به منظور فرهنگ‌سازی و استفاده از ظرفیت مردم و گروه‌های هدف با تاکید بر لزوم توجه بیشتر بر حفاظت از منابع زیستی و طبیعت و زیستگاه‌های جانوری در استان تهران اجرا می‌شود.

او با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از هشت گونه جانوری در قالب حدود ۴۵ حیوان پس از بازپروری و امداد در زیستگاه‌های استان تهران رهاسازی شده است، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که محیط زیست و طبیعت متعلق به همه است و همه در قبال آن مسئولیت داریم و باید به گونه‌ای رفتار کنیم تا این امانت به خوبی حفظ و به بهترین شکل به آیندگان منتقل شود و در این رابطه بتوانیم اهداف توسعه پایدار و اصل ۵۰ قانون اساسی را تحقق بخشیم.

مزینانی همچنین ضمن قدردانی از حضور شهروندان، علاقه‌مندان به طبیعت و دوستداران محیط زیست در حمایت از این پویش‌ها، بیان داشت: با توجه به اینکه این پویش محیط زیستی در زمینه‌های مختلف محیط زیستی پیش‌بینی شده است و ادامه خواهد داشت، انتظار می‌رود که مردم و مسئولان همواره در این برنامه‌ها حضوری پررنگ داشته باشند.

در ادامه علی امرالهی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در حاشیه اجرای پویش مهربانی با حیات وحش گفت: احداث آبشخور و ضد عفونی آبشخورهای قدیمی و کاشت گونه‌های خاص و بومی در مناطق تحت مدیریت در سطح استان برای ارتقای سطح حفاظت از حیات وحش و بالا بردن سطح پوشش گیاهی از اهداف این پویش است.

او با بیان اینکه امروز تعدادی پرنده شکاری نیز در طبیعت رهاسازی شد و اقداماتی از قبیل بهره‌برداری از آبشخورهای جدید و ضدعفونی آبشخورها نیز انجام شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در فصل زاد و ولد حیات وحش قرار داریم از شهروندان تقاضا داریم در اقداماتی که باعث حفظ زیستگاه و حیات وحش می‌شود با محیط زیست در قالب پویش مهربانی با حیات وحش همکاری داشته باشند.

همچنین فرهاد زندی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در حاشیه این برنامه با اشاره به اینکه در مجموعه مناطق تحت مدیریت استان نزدیک به ۱۰۰ آبشخور طبیعی و مصنوعی داریم، تصریح کرد: در برنامه‌های عمرانی و طرح‌های مقابله با خشکسالی در سال ۱۴۰۲، ساخت آبشخور در مناطق کم آب استان را در دستور کار داریم.

در ادامه این مراسم ، محمد کرمی رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی حفاظت محیط زیست استان تهران نیز با بیان اینکه گسترش شهرها باعث ورود انسانها به طبیعت و گاهی تخریب زیستگاه‌ها می‌شود، گفت: برای اینکه طبیعت حفظ شود، ورود به طبیعت باید کارشناسانه‌تر و مسئولانه‌تر باشد.

او تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم حیات وحش را حفظ کنیم باید بحث غذا، آب و امنیت حیات وحش تامین شود تا جمعیت حیات وحش از رشد مطلوبی برخوردار باشد.

همچنین نقی میرزاکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند نیز در این برنامه به معرفی منطقه شکار ممنوع کوه سفید پرداخت و افزود: وسعت این منطقه در حدود ۱۱ هزار هکتار است و ضمن اینکه این منطقه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده، گونه شاخص این منطقه قوچ و میش بوده که از جمعیت خوبی هم برخوردار است.

او با اشاره به اینکه گاهی مشاهده شده شهروندان نا آگاهانه نوزاد حیات وحش را از طبیعت جدا می‌کنند، تصریح کرد: این اقدام درستی نبوده و به شهروندان توصیه می‌کنیم در چنین مواقعی از دست زدن و نزدیک شدن به حیات وحش خودداری کنند.

نخستین پویش مردمی محیط زیست استان تهران با عنوان پویش مردمی بی‌زباله از هفتم اردیبهشت ماه با پاکسازی حاشیه مسیر رودخانه جاجرود از سد لتیان تا سد ماملو آغاز شد و این پویش‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی شده تا پایان شهریور ماه امسال در دیگر مناطق مختلف استان تهران ادامه خواهد داشت./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.