ثبات در پرتوی اقتدار موشکی

خلیل بهروزی‌فر| نماینده مجلس شورای اسلامی

امروزه سخن از اهمیت و ضرورت تقویت توان دفاعی و قدرت بازدارندگی در عرصه نظامی، سخن از یک امر بدیهی و آشکار است. دولت‌های متعدد در جهان کنونی می‌کوشند که با برگزاری رزمایش‌های نظامی، توان دفاعی خود را ارتقاء دهند. جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای همین مهم، مانورها و رزمایش‌های دفاعی را برگزار می‌کند. رونمایی از موشک خرمشهر ۴ که روز پنجشنبه صورت گرفت یکی از همین رویدادها است.

آنچه روشن است، این مهم است که قدرت موشکی یکی از مولفه‌ها دفاعی جمهوری اسلامی ایران است که ثبات و امنیت را برای کشور و منطقه به دنبال دارد؛ موضوعی که در پیام وزیر در رونمایی از موشک خرمشهر ۴ نیز عنوان شد، به گفته این مقام عالی‌رتبه نظامی پیام رونمایی از موشک خرمشهر ۴ برای دوستان ما کمک به صلح و ثبات در منطقه و حمایت همه جانبه از دوستان ما و کشورهایی که در مسیر مبارزه با نظام سلطه هستند. این مهم را عمکرد جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته نیز نشان می‌دهد، الگوی امنیتی جمهوری اسلامی ایران، نجات منطقه از تروریست و سطله بیگانه در طول چهار دهه گذشته بوده است.

موضوعی که از منظر نگارنده برآمده از گفتمان غنی اسلامی است. قرآن کریم در آیه‌ی کریمه‌: وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِه عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم‌ بر اهمیت ارتقا توان دفاعی تاکید دارد. کوشش و تلاش در زمان صلح جهت کسب آمادگی و مجهز بودن برای زمان جنگ در قالب آمادگی، آموزش رزمی، بسیج رزمی، افزایش تولید و آموزش مهمات و تسلیحات از موضوعات اساسی درعرصه امور نظامی در اسلام است.

علاوه بر این داشتن قدرت دفاعی برای حفظ امنیت و توسعه کشور یک امر لازم و ضروری است که جمهوری اسلامی ایران در این راستا نیز در چهار دهه گذشته گام‌های جدی برداشته است. دست‌یابی ایران اسلامی به توانایی راهبردی ساخت و آزمایش موفق موشک‌های بالستیک و نقطه‌زن، با اتکا به دانشمندان و متخصصان داخلی از برجسته‌ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در این عرصه است. موشک خیبر که جدیدترین نسخه از خانواده موشک‌های خرمشهر است، موشکی نقطه‌زن که از بروزترین‌ نسخه‌های صنعت موشکی در جهان است.‌ این توان و اقتدار دفاعی همسو با دیگر توانایی‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران زمینه‌ساز ثبات و آرامش در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته نیز با شکست دشمنان و تروریست‌های وابسته به آنان در منطقه، این نکته را به طور عملی نشان داد که توان دفاعی ایران اسلامی بسترساز امنیت و آرامش در منطقه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.