اتهام کارمند دفتر زاکانی؛خرید غیرقانونی سلاح!

شهردار تهران درباره احیای حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان و برخی تخلفات از جمله پنج نفر از کارمندان شهرداری واکنش نشان داد و گفت که هیچ کدام از این پنج نفر عضو دفتر شهردار نبودند و از دفتر من فقط یک نفر آن هم نه به دلیل فساد مالی بلکه با اتهام دیگری یعنی خرید غیرقانونی اسلحه دستگیر شده‌ است.

به گزارش شهروند آنلاین، علیرضا زاکانی روز شنبه در حاشیه مراسم افتتاح تصفیه‌خانه خلیج فارس و طرح‌های مدیریت منابع آب در منطقه ۱۹ در جمع خبرنگاران اظهارداشت: فساد در شهرداری تهران به سه دسته تقسیم می‌شود؛ نخست مواردی که مرتبط به گذشته است و شهرداری در آن متضرر شده است و در همین رابطه با پیگیری‌های صورت گرفته و بررسی تخلف‌ها حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری را احیا کردیم.

او اضافه کرد: علاوه براین با پیگیری‌های صورت گرفته ۱۱۰ مجموعه متعلق به شهرداری که با فساد واگذار شده بود را با رقمی معادل ۹ هزار میلیارد تومان بازپس گرفتیم.

شهردار تهران ادامه داد: پیگیری پرونده‌های فسادی که متعلق به گذشته‌ است امسال نیز ادامه می‌یابد و رقمی بیش از مواردی که تاکنون احیا کردیم با پیگیری پرونده‌ها به بیت‌المال بازخواهد گشت؛ در رابطه با پرونده «بام لند» نیز با ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان قراردادی نادرست داشت که با پیگیری‌ها به قرارداد آن خاتمه دادیم.

او تاکید کرد: دسته دوم‌ فساد در شهرداری مربوط به برخی سیستم‌های معیوب و آسیب‌زا است. در مقابله با این نوع فساد یکی از بزرگترین اقدامات تحولی شهرداری تهران فنی شدن نظارت سیستمی بود.

زاکانی افزود: در دوره‌های قبلی مالک ساختمانی واقع در منطقه ۶ با استفاده از ضعف سیستم و تبانی با کارشناس شهرداری دست در پرونده برده بود و قیمت ساختمان را به جای ۱۲۷ میلیارد تومان در پایان کار هفت میلیارد اعلام کرده بود که با کشف این فساد و به روزرسانی قیمت ساختمان، اخیرا موفق شدیم حدود ۸۴۰ میلیارد تومان از سرمایه‌ای که با فساد به خزانه شهرداری سال‌های قبل وارد نشده بود را از مالک بازپس بگیریم.

شهردار تهران تاکید کرد: بخش سوم فساد در شهرداری مربوط به خرده تخلفات کارکنان مانند دریافت رشوه است؛ برای مبارزه با این نوع فساد علاوه بر آموزش کارکنان در تلاش هستیم ارائه خدمات شهرداری را سیستمی کنیم تا در نتیجه آن ارتباط مستقیم کارمندان با ارباب رجوع کاهش یابد و احتمال وقوع خرده فساد توسط کارکنان به حداقل حالت ممکن برسد.

او درباره حواشی دستگیری برخی از کارکنان شهرداری به جرم فساد نیز گفت: شهرداری تهران در مبارزه با فساد پیشرو است و برخلاف آنچه در رسانه‌ها بازنمایی شد، فساد پنج نفر از کارکنانی که دستگیر شدند ابتدای امر به وسیله خود مجموعه شهرداری کشف شد.

به گفته زاکانی، هیچ کدام از این پنج نفر عضو دفتر شهردار نبودند و از دفتر من تنها یک نفر آن هم نه به دلیل فساد مالی بلکه با اتهام دیگری یعنی خرید غیرقانونی اسلحه دستگیر شده‌ است.

او خاطرنشان کرد: آن گونه که بنده پیگیر شدم فرد فروشنده به این کارمند خاطی وعده داده بود در آینده نیز مجوز حمل سلاح را برای او می‌گیرد و او نیز با چنین تصوری دست به این اقدام غیرقانونی زده‌ است.

شهردار پایتخت درباره افتتاح تصفیه‌خانه جنوب غرب تهران نیز گفت: با توجه به شرایط جنوب غرب تهران تلاش می‌کنیم با افتتاح طرح‌هایی چون تصفیه‌‌خانه خلیج فارس از ظرفیت‌ باز چرخانی آب برای آبیاری فضای سبز تهران بهره بگیریم. در تصفیه‌ خانه خلیج فارس آب به صورت بیولوژیک و باکیفیت تصفیه و از ‌پساب و لجن آن برای تولید کود و سایر مواد استفاده می‌شود.

زاکانی تاکید کرد: سال ۱۴۰۰ ظرفیت بازچرخانی آب در تهران ۹ میلیون متر مکعب بود. این آمار سال گذشته به ۱۹ میلیون رسید و امسال هم مطابق تمهیداتی که با وزارت نیرو اندیشیدیم بناست ظرفیت بازچرخانی آب را ۳۰ میلیون متر مکعب دیگر افزایش دهیم.

به گفته او، مطابق افق ۱۴۱۰، باید سالانه در تهران ۱۴۵ میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز به وسیله فرایند بازچرخانی تامین شود. در مرحله نخست طرح تصفیه‌خانه خلیج فارس روزانه ۲ هزار متر مکعب آب بازچرخانی می‌شود با تکمیل طرح تا پایان سال این رقم به هفت هزار متر مکعب می‌رسد و در مجموع پیش‌‌بینی می‌کنیم سالانه حدود ۲ و نیم میلیون متر مکعب آب در این تصفیه‌خانه بازچرخانی شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.