عروسی به کوچه دختران فوتبالیست می آید؟

گزارش «شهروند» از ابراز علاقه تیم‌های لیگ برتری برای تیمداری در بخش زنان

الزام کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تشکیل تیم‌های زنان توسط باشگاه‌های فوتبال برای صدور مجوز حرفه‌ای، سبب شده که باشگاه‌های بزرگ فوتبال ایران در هیاهوی خرید امتیاز تیم‌های لیگ‌ برتری فوتبال زنان برای باشگاه خود باشند تا در ادامه راه، با مشکل جدی در روند دریافت مجوز حرفه‌ای روبه‌رو نشوند.

به گزارش شهروند آنلاین، هنوز لیگ بیست‌ودوم فوتبال مردان آغاز نشده بود که AFC اعلام کرد، فعالیت باشگاه‌ها در بخش زنان می‌تواند برای هر تیم امتیاز مثبتی داشته باشد. ماجرا از این قرار است که سال گذشته AFC، تیمداری در بخش زنان را یکی از عوامل دریافت مجوز حرفه‌ای توسط باشگاه‌ها عنوان کرد و از همان زمان، صحبت‌های ضد‌ونقیضی درخصوص ورود باشگاه‌ها به این بخش شنیده می‌شد. اگرچه کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال گذشته این موضوع را جزو ارکان اصلی برای اخذ مجوز حرفه‌ای قرار نداده بود اما براساس رویکرد سال‌های گذشته این کنفدراسیون، هر زمان پیشنهادی توسط این نهاد به باشگاه‌ها ارائه می‌شود، ظرف یک یا دو سال بعد، این پیشنهاد به الزام تبدیل خواهد شد. باشگاه‌های ایرانی هم با شناختی که نسبت به کنفدراسیون فوتبال آسیا دارند، به‌دنبال ورود به این بخش هستند تا در سال‌های آتی، این موضوع سبب عدم‌دریافت مجوز حرفه‌ای نشود و به نوعی آنها را با چالش‌های بزرگ‌تری مواجه نکند. اگرچه در سال‌های اخیر، اقبال و توجه مردم و رسانه‌ها به فوتبال و فوتسال زنان بسیار بیشتر از گذشته شده است و فوتبال زنان ایران هم موفقیت‌های چشمگیری را ظرف همین مدت کوتاه به‌دست آورده است.

سجادی این دستور را روی یخ نوشت!

سال گذشته در جریان جلسه خصوصی‌سازی‌ دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و واگذاری سهام آنها به سازمان بورس و اوراق بهادار بود که حمید سجادی به‌عنوان وزیر ورزش، به مدیرعاملان سرخابی‌ها یک دستور مستقیم داد. سجادی در این جلسه از مصطفی آجرلو، مدیرعامل وقت استقلال و رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس خواست که هرچه زودتر به فکر راه‌اندازی تیم زنان این باشگاه‌ها باشند، اما در همین جلسه بود که در کمال ناباوری، آجرلو معاونت زنان خود را برای انجام این وظیفه معرفی کرد و ضمن اعلام نام لیلاسادات محمدیان، او را به‌عنوان معاونت زنان باشگاه استقلال منصوب کرد. از سوی دیگر اما پرسپولیس طی ماه‌های باقی‌مانده تا آغاز لیگ پانزدهم فوتبال زنان، هیچ اقدامی در راستای انجام دستور وزیر انجام نداد تا به‌نظر برسد سرخ‌ها از رقیب دیرینه خود عقب افتاده‌اند.

اما برخلاف تمام شایعات، لیگ پانزدهم فوتبال زنان و همچنین نخستین دوره از سوپرلیگ فوتسال زنان، بدون حضور سرخابی‌ها آغاز و سپس تمام شد. نه استقلال و نه پرسپولیس اعتنای چندانی به دستور وزیر نکردند و پس از برکناری مصطفی آجرلو از استقلال، معاون زنان او نیز خودبه‌خود عزل شد!

خداحافظ ذوب‌آهن و شاید خداحافظ دربی زنان در اصفهان!

درحالی‌که تا فصل چهاردهم لیگ برتر زنان، این لیگ با حضور 12تیم برگزار می‌شد و باشگاه‌های ملوان، ذوب‌آهن و سپاهان، تنها باشگاه‌هایی بودند که هم در لیگ برتر زنان و هم در لیگ برتر مردان تیمداری می‌کردند؛ باشگاه ذوب‌آهن پیش از آغاز لیگ پانزدهم اعلام کرد که در فصل آتی (لیگ پانزدهم) قصد تیمداری در حوزه زنان را نخواهد داشت و این موضوع شوک عجیبی را به بازیکنان، کادرفنی و دیگر اعضای این تیم وارد کرد. ذوب‌آهن علت این انصراف را مشکلات مالی و صرفه‌جویی در هزینه‌های باشگاه عنوان کرد که البته این توجیه هیچ‌گاه پذیرفته نشد. با انصراف ذوب‌آهن و تصمیم سازمان لیگ برای حذف سارگل بوشهر از جدول رقابت‌ها به‌دلیل حاضر نشدن در سه دیدار از مسابقات فصل، تعداد تیم‌های حاضر در این لیگ به عدد 10کاهش پیدا کرد و بدین‌ترتیب لیگ فوتبال زنان ایران 18هفته‌ای شد. یک نکته قابل توجه در آغاز لیگ پانزدهم نیز، حضور پیکان در این لیگ بود. پیکانی‌ها در یک تصمیم غیرمنتظره به خرید امتیاز تیم نماینده البرز گرفتند تا بعد از فوتسال و والیبال در این رشته از ورزش زنان نیز سرمایه‌گذاری کنند.

پرسپولیس، گل‌گهر، سایپا و شاید فولاد در لیگ شانزدهم!

در فاصله بیش از سه ماه تا آغاز لیگ شانزدهم فوتبال زنان، زمزمه‌هایی درخصوص حضور چند تیم شاخص در لیگ برتر زنان به گوش می‌رسد. پرسپولیس و سایپا نخستین تیم‌‌هایی بودند که به‌نظر می‌رسید تصمیم جدی برای حضور در این بخش را دارند و حتی شنیده می‌شد که این دو تیم قصد خرید امتیاز دو تیم تازه لیگ برتری شده تهرانی را دارند. از سوی دیگر براساس شنیده‌ها، گل‌گهر نیز به‌دنبال خرید امتیاز تیم سیرجانی یعنی شهرداری است و فولاد نیز در راستای اخذ مجوز حرفه‌ای به‌دنبال تیمداری در بخش زنان است. حال باید دید تا شهریور که آغاز لیگ شانزدهم فوتبال زنان است، کدامیک از این باشگاه‌ها وارد حوزه زنان خواهند شد.

* * *

استقلال و پرسپولیس هم وسط بیایند

مریم آزمون، سرمربی تیم ملی زنان در گفت‌وگو با «شهروند»: از تیم‌های بزرگ درخواست حمایت دارم

سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران که در ماه‌های گذشته موفقیت‌های بسیاری را به همراه این تیم کسب کرده است؛ درخصوص ورود باشگاه‌های بزرگ به عرصه تیمداری در بخش زنان گفت: «همیشه از این موضوع استقبال کرده‌ام و اذعان داشته‌ام که حضور تیم‌های بزرگ در بخش زنان چقدر می‌تواند مؤثر باشد.»

مریم آزمون ادامه داد: «شما تصور کنید تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس در لیگ زنان حاضر باشند، در این صورت رقابت چه اندازه جذاب‌تر خواهد شد؟ در کنار جذابیت بیش از پیش لیگ، این موضوع باعث رقابت بیشتر نیز خواهد شد. علاوه بر این، دختران فوتبالی هم حق دارند در تیم‌های موردعلاقه خود حضور داشته باشند و اصطلاحا پیراهن تیم محبوب خود را به تن کنند.»

سرمربی تیم ملی زنان تصریح کرد: «شما می‌بینید که درحال حاضر تیم‌هایی مثل شهرداری سیرجان، خاتون بم، سپاهان اصفهان و یکی دو تیم دیگر ازجمله تیم‌های ریشه‌دار در فوتبال زنان هستند که شاکله اصلی تمام تیم‌های ملی ما را تشکیل می‌دهند. مطمئنا اگر تیم‌های بزرگی چون استقلال، پرسپولیس و… به لیگ اضافه بشوند، عیار لیگ ما بالاتر خواهد رفت.»

این مربی جوان در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «همین‌جا می‌خواهم از باشگاه‌های بزرگ که در فوتبال مردان یا رشته‌های دیگر سرمایه‌گذاری کردند، دعوت کنم که نگاهی جدی‌تری به فوتبال زنان داشته باشند. به‌ویژه که این موضوع به‌زودی از الزامات اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوز حرفه‌ای خواهد بود.»

آزمون در ادامه با اشاره به موفقیت‌های اخیر فوتبال زنان ایران افزود: «حتما می‌دانید که در سال گذشته ما برای نخستین بار از سد یک حریف اروپایی یعنی بلاروس گذشتیم. اتفاقی که پیش از این هرگز برای فوتبال زنان ایران رخ نداده بود. در همین ماه گذشته هم میانماری را شکست دادیم که در رنکینگ جهانی، بیست‌وسه پله از ما بالاتر ایستاده است. موفق شدیم که با تیم بزرگسال به دور دوم مسابقات مقدماتی المپیک پاریس صعود کنیم و تیم جوانان‌ ما هم که برای رقابت‌ در مرحله دوم مسابقات آسیایی راهی ویتنام می‌شوند. تمام اینها نشان می‌دهد که دختران فوتبال ایران از چه پتانسیل بالایی برخوردار هستند. آیا حق این دختران، حضور در تیم‌های بزرگ، با امکانات رفاهی مناسب نیست؟ مطمئنم که شما هم با بنده در این زمینه هم‌نظر هستید که شایستگی این دختران بسیار بیش از چیزی است که مردم از دور تماشا می‌کنند.

سرمربی باتجربه تیم ملی فوتبال زنان ایران در پایان حرف‌های خود گفت: «همه می‌دانیم که امروزه رسانه از اهمیت بالایی برخوردار است. فوتبال زنان در ایران در سال‌های اخیر به مرور در حال دیده شدن است و از همین‌جا از رسانه‌هایی که در این مسیر حامی این رشته هستند، تشکر می‌کنم و امیدوارم تعداد این رسانه‌ها هر روز بیش از قبل شود، اما از شما یک سؤال دارم، اگر تیم‌های بزرگ و باسابقه در این حوزه باشند، توجه رسانه‌ها به ما چند برابر خواهد شد؟ همین توجه بیشتر از سوی رسانه‌ها، باعث افزایش انگیزه و درخشش بیشتر شاگردانم در تورنمنت‌های آتی خواهد شد.

//اتمام پیام

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.