ماموریت رئیسی به وزارت خارجه درباره مصر

سخنگوی دولت اعلام کرد: دولت برای از سرگیری و توسعه روابط با مصر آمادگی دارد و رئیس‌جمهوری به وزارت امور خارجه ماموریت داده تا موضوع را به طور جدی پیگیری کند.

به گزارش شهروند آنلاین،علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری از معرفی عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: پنجمین سفر استانی رئیس‌جمهوری در دور دوم سفرها به استان آذربایجان شرقی در انتهای هفته آینده انجام می‌شود.

بهادری جهرمی در بخشی از این نشست با قدردانی از نمایندگان مجلس در رأی اعتماد به رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش از تلاش‌های سرپرست وزارت صمت نیز تشکر کرد.

او به سفر اخیر پادشاه عمان هم اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته شاهد سفر سلطان عمان به ایران بودیم که با هدف ادامه دیپلماسی همسایگی انجام شد که در چهار حوزه مختلف انرژی، بهداشت، حمل و نقل و تجارت توافق‌های خوبی میان دو کشور صورت گرفت، مقامات دو کشور اشتراک نظر جدی پیرامون روابط دو جانبه دارند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در این سفر چهار سند همکاری به امضای دو طرف رسید، خاطرنشان کرد: حجم تبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته به حدود دو میلیارد دلار رسیده که بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در دو ماه اول ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: طبق گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری ۰.۲ درصد کاهش یافت و نرخ بیکاری در ۲۳ استان کشور یک رقمی شد.

به گفته بهادری جهرمی در این مدت نرخ بیکاری جوانان نیز یک درصد کاهش یافت.

او ادامه داد: در بخش خدمات بیشترین رشد اشتغال ثبت شده به طوری که جمعیت شاغل در این بخش حدود ۵۴۶ هزار نفر رشد داشته است.

بهادری جهرمی در ادامه یادآور شد: طبق آخرین اطلاعات دریافتی، بیش از ۴۳۰ هزار نفر در سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به منظور دریافت سهام نوزادان متولد سال ۱۴۰۱ ثبت نام کرده‌اند.

آزادی دیپلمات ایرانی یک پیروزی حقوقی و سیاسی برای ایران است

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست خبری آزادی اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را یک پیروزی حقوقی و سیاسی برای ایران عنوان کرد.

بهادری جهرمی در ادامه از مجلس شورای اسلامی به واسطه تصویب لایحه معاهده انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بلژیک و از همکاری قوه قضائیه نیز برای انجام این تبادل تشکر کرد .

او نحوه برخورد دولت بلژیک با دیپلمات ایرانی را نشان‌دهنده میزان صداقت در ادعای حقوق بشر غربی‌ها و پایبندی آنها به قوانین بین‌المللی عنوان کرد و گفت که این مصداق برای فعالان حقوق بشر یک مورد مطالعاتی مناسب برای صحت ادعاهای حقوق بشری غربی‌ها می‌تواند باشد.

تغییر ساعت کار ادارات برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی

بهادری جهرمی درباره احتمال تغییر ساعات اداری گفت: ساعت کاری در این ایام در سال گذشته هم از ساعت ۷ صبح آغاز می‌شد و امسال هم مطابق قانون مجلس که تغییر ساعت رسمی نداشتیم، این کار انجام می‌شود؛ بنابراین مشکلی برای عرضه خدمات وجود ندارد و ساعت کاری از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ساعت ۶ صبح است.

او درباره اینکه آیا این مشکلی را برای مادران شاغل ایجاد نخواهد کرد، گفت: بیشتر مادران شاغل در آموزش و پرورش مشکلی ندارند زیرا آمار مادران شاغل در سایر ادارات محدود است و این افراد می‌توانند ساعت خود را شناور کنند. از مدیران می‌خواهم با مادران شاغل همکاری داشته باشند.

سخنگوی دولت گفت: باید در مصرف انرژی صرفه‌جویی داشته باشیم و دولت این کار را از خود شروع کرده و وزارت نیرو هم مشوق‌های خوبی در نظر گرفته است.

از سخنگوی دولت درباره رای اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت اشتغال همزمان اعضای هیات علمی دانشگاه به صورت تمام وقت در دستگاه‌های اجرایی سوال شد که توضیح داد: رأی دیوان عدالت اداری تأیید بخشنامه مصوب دولت و ابلاغی سازمان امور اداری و استخدامی است.

او افزود: در ادوار گذشته مواردی داشتیم که افرادی بطور همزمان و تمام وقت در سمت‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند. طبق رأی دیوان عدالت اداری اشتغال تمام وقت و همزمان اعضای هیات علمی دانشگاه، ممنوعیت دارد به این معنا که یک شخص نمی‌تواند به صورت همزمان دو شغل را در تصدی داشته باشد.

بهادری جهرمی ادامه داد: افرادی که عضو هیات علمی بوده ولی از دانشگاه مأمور به دولت شده‌اند، طبیعتاً اشتغال همزمان در دو سِمت را ندارند و لذا تابع این مصوبه نخواهند بود.

او این نکته را یادآور شد که تمام اعضای هیات دولت که عضو علمی دانشگاه هستند نیز در دولت مأمور هستند و فقط از یک منبع حقوق دریافت می‌کنند، لذا موضوع این رأی دیوان عدالت اداری نیستند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی، سیاست‌ها در مذاکرات تغییر خواهد کرد؟ گفت: سیاست‌های اصولی و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی و حوزه‌هایی مانند انرژی هسته‌ای روشن و ثابت است و با تغییر افراد تغییر نمی‌کند.

او با تاکید بر اینکه تغییر افراد سیاست‌های اصولی را تغییر نمی‌دهد، ادامه داد: توان و انگیزه تازه و روش‌های جدید می‌تواند مقوم و سرعت‌بخش به سیاست‌های اصولی و راهبردهای ثابتی باشد.

سخنگوی دولت همچنین از تلاش های آقای شمخانی تشکر کرد و به دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی تبریک گفت.

بهادری جهرمی در رابطه با اظهارات شب گذشته رئیس مجلس مبنی بر اجرایی نشدن طرح کالابرگ الکترونیک گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس تاکید کردند که قانونگذاری باید براساس واقعیتها باشد و در لایحه برنامه هم همین بحث مطرح بود.

او تاکید کرد: برخی پیشنهادات و طرح‌ها خوب است ولی باید دید که آیا قابلیت اجرایی شدن را دارد یا خیر.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت از ابتدا با ایجاد این قانون موافق بود، گفت: دولت با سرعت و جدیت ایجاد این سازوکار و زیرساخت‌های لازم را در دستور کار قرار داد.

بهادری جهرمی گفت: قانون نویس باید قانونی بنویسد که زمان‌بندی لازم برای اجرا در آن پیش‌بینی شده باشد و زیرساخت‌ها هم وجود داشته باشد.

او گفت: کالابرگ الکترونیک به صورت اختیاری در اختیار مردم قرار گرفته ولی این طرح با استقبال مردم مواجه نشد زیرا مردم باید انتخاب نهایی را داشته باشند.

او توضیح داد: دولت بر همین اساس سعی کرد با امتیازات بیشتری یک طرح مجدد را فعال کند که با استقبال بیشتر مردم مواجه شود. ما هم موافق این طرح هستیم و این دولت در این زمینه پیشگام شده است‌.

سخنگوی دولت تاکید کرد که باید مقدورات اجرایی در قانون‌گذاری‌ها و اجرائیات مدنظر قرار بگیرد. بهادری جهرمی در ادامه با برشمردن اقدامات دولت در حوزه مسکن اظهار داشت: یکی از اقدامات دولت برای ساماندهی وضعیت مسکن، بخشنامه شورای عالی مسکن در خصوص تصویب سقف ۲۰ و ۲۵ درصدی افزایش اجاره‌بها در سال جاری بوده است.

او افزود: دومین اقدام، پیگیری توسعه اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی بوده است؛ با توجه به اینکه این قانون سابقه کمی دارد، تبدیل شدن آن به رویه و اجرای کامل آن زمان خواهد برد.ساماندهی بنگاه‌های معاملات املاک سومین اقدام دولت در این خصوص بوده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مهم‌ترین اقدام دولت در حوزه مسکن، افزایش تولید و عرضه مسکن است.

به گفته او، با سامانه جدید وزارت راه و شهرسازی در خصوص ثبت رایگان اجاره مسکن، دیگر موجران و مستأجران نیازی به مراجعه به بنگاه ها نخواهند داشت.

تلاش دولت برای تکمیل کریدور شمال – جنوب

بهادری جهرمی درباره اقدامات دولت درخصوص تکمیل کریدور شمال – جنوب گفت: در این زمینه اقدامات بسیار متعددی انجام شده که می‌توان به قرارداد اخیر ایران و روسیه درخصوص تکمیل راه‌آهن رشت – آستارا اشاره کرد که در جهت یکی از این کریدورها بود.

او افزود: طرح‌هایی برای توسعه ترانزیت از طریق حمل ونقل ریلی، ریلی – دریایی در مسیر شمال – جنوب و هم از سمت غرب – شرق وجود دارد و تکمیل راه‌آهن چابهار – زاهدان- مشهد نیز دنبال می‌شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره ایمن‌سازی بیمارستان حضرت مهدی(عج) گفت: هر ساختمانی که در کشور ساخته می‌شود تحت نظامات نظام مهندسی، نظارت مجموعه‌های آتش‌نشانی، شهرداری و نظام مهندسی است و این ساختمان هم به همین شکل بوده است، روال‌های اداری در آن طی شده و نظارت‌ها و بازدیدهای لازم صورت گرفته است.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: این ساختمان گواهی ایمنی دارد و تا زلزله 9 ریشتری هم از ایمنی لازم برخوردار است. در روال‌های اداری معمولاً اینگونه است که بازدیدها و طی فرآیندها نیازمند طی زمان است. به عنوان مثال بازدیدها، اقدامات اصلاحی طراحی شده و توافق‌هایی صورت گرفته است فقط نیازمند زمان است که انجام شود.

او با بیان اینکه طی روال اداری یک جریان عادی به شمار می‌رود، از اینکه این موضوع رسانه‌ای شد، اظهار تعجب کرد و از سه قوه خواست در موضع‌گیری‌هایی که ممکن است قدری التهاب‌آفرینی و ایجاد سوال کند، بیشتر تامل کنند.

بهادری‌ جهرمی بیان کرد: ما مشابه این کار را در موضوع نرخ ارز داشتیم؛ در حالی که روال‌های اداری حقوقی بین دولت و مجلس روشن است، نباید در موضوعاتی که جنبه حقوقی و پاسخ حقوقی دارد، موضوعی را رسانه‌ای کنیم که باعث ایجاد سوال در بین مردم شود.

او با یادآوری تاکید رهبر انقلاب بر همدلی و همکاری قوا، اظهار داشت:‌ بهتر است در دولت، مجلس و قوه قضائیه با همدلی و همراهی هر چه بیشتر بتوانیم روال‌های اداری را در چارچوب قانون که خط قرمز همه ما و تنظیم‌گر روابط همه ما است انجام دهیم.

سخنگوی دولت درباره موضع دولت در اختصاص جریمه‌های قبض‌ها به طرح جوانی جمعیت توضیح داد که دولت مجری قانون بوده و در این حوزه هم قانون جوانی جمعیت مشخص است.

او ادامه داد : کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، یارانه کمتری دریافت می‌کنند. در نگارش قانون کم‌سلیقگی شده است زیرا آب‌بهای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، واقعی شده و در جای دیگر مصرف شده است.

بهادری جهرمی این را هم‌ اضافه کرد که منابع قانون جوانی جمعیت محدود به این موضوع نیست و کاهش یارانه مصرف‌کنندگان که الگو را رعایت نمی‌کنند، فقط یک منبع است.

نرخ تورم کاهشی شده است

سخنگوی دولت درباره اینکه آیا امکان بروز تورم در ماه‌های آینده وجود دارد؟ گفت: رئیس بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که در ماه‌های آینده شاهد کاهش تورم خواهیم بود و در سال جاری شاهد آثار اقدامات دولت برای کاهش تورم هستیم. همانطور که رهبری در دیدار اخیر اعلام کردند قانونگذاری باید متناسب با شرایط واقعی باشد. گاهی طرح‌ها خوب است اما زمینه‌ها و ساختار لازم وجود ندارد.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره این لایحه عفاف و حجاب گفت: لایحه حجاب و عفاف، لایحه قضائی است که قوه قضائیه برای دولت ارسال کرده است و دولت هم یک میزانی از اختیارات برای تغییر و تصرف در لایحه دارد چون ماهیت قضائی لایحه باید حفظ شود؛ البته دولت هم همدل و هم نگاه با مجلس و سایر قوا تلاش می‌کند که هر قوه‌ای که در چارچوب اختیارات خودش احساس کند، نیاز به اصلاح قوانین یا مقررات باشد با مجموعه همراهی کند.

او افزود: با همین نگاه، دولت اصلاحاتی را در لایحه به صورت حداقلی و موارد ضروری اعمال کرد و متن به مجلس ارسال شد. یک سری ایرادات ویرایشی داشت که در حال اصلاح است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.