توافقات اولیه ایران و عراق درباره اربعین

وزرای کشور ایران و عراق در زمینه بررسی و نهایی‌کردن توافق‌های قبلی در زمینه‌های تسهیل در اعزام هرچه بهتر زائران مراسم اربعین و صدور گذرنامه ویژه اربعین مذاکره کردند.

به گزارش شهروند آنلاین،احمد وحیدی و عبدالامیر الشمری روز چهارشنبه در وزارت کشور درباره محوریت هماهنگی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم جهانی اربعین دیدار و گفت‌وگو کردند.

وحیدی در ابتدای این نشست یکپارچگی، پیشرفت و سربلندی عراق را خواست جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: ایران در جنگ علیه تروریسم و دشمنان عراق همواره در کنار این کشور بوده و خواهد ایستاد.

عبدالامیر الشمری نیز از جمهوری اسلامی ایران به دلیل ایفای نقش تاریخی در جنگ علیه داعش، تشکر و قدردانی و آمادگی کشورش را برای هرگونه همکاری و هماهنگی در خصوص زیارت اربعین اعلام کرد.

او همچنین بر آمادگی بغداد برای استقبال از زائران اربعین حسینی تأکید کرد.

وزیر کشور عراق پیش از ظهر امروز در راس هیاتی بلندپایه از مقام‌های عراقی برای تبادل نظر در ارتباط با روابط دوجانبه، مهمترین موضوعات مربوط به تسهیل سفر اربعین و هماهنگی‌های لازم در این خصوص وارد تهران شد.

محورهای مهم مذاکرات امروز وزرای کشور ایران و عراق، بررسی و نهایی کردن توافق‌های قبلی در زمینه‌های تسهیل در اعزام هرچه بهتر زائران مراسم اربعین و صدور گذرنامه ویژه اربعین، چگونگی و نحوه انتقال وسایل و تجهیزات موکب‌های ایرانی به داخل عراق، مسائل گمرکی، جابه‌جایی و حمل و نقل زائران با اتوبوس‌های ایرانی به اولین شهر مرزی عراق، تامین امکانات اولیه در محدوده‌های مرزی دو کشور و افزایش گیت‌های گذرنامه در خاک عراق برای سرعت بخشیدن به تردد زائران است.

بر اساس توافق‌های اولیه در اربعین سال جاری قرار است حمل وانتقال وسایل و تجهیزات موکب‌های ایرانی به داخل عراق از مرزهای شلمچه، خسروی و مهران انجام شود که در این سفر همه موارد مزبور بین دو طرف نهایی می‌شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.