گفتارهای ناسلیم/ ‌سلطه سرخ/ مردی که زنجیرها را شرمنده کرد

مرور روزنامه های صبح کشور

روزنامه های امروز به بررسي مکتب امام در سالروز رحلت حضرت امام -رضوان‌الله تعالی علیه ، چراغ سبز آژانس به مسئولان پرونده هسته‌ای، قهرمانی شیرین سرخ ها در شهرآورد تاریخی 101 ، اظهارات غیردقیق سیدمصطفی میرسلیم که انتقادها و جنجال‌های بسیاری به‌دنبال داشته است، سالگرد درگذشت شهادت‌گونه سیدعلی‌اکبر ابوترابی‌فرد ، هلاکت یک افسر موساد در ایتالیا و… پرداخته بودند

به گزارش شهروند آنلاین؛ امروز سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان در صدر توجه و تحلیل برخی از مطبوعات بود. روزنامه های امروز همچنین به بررسي مکتب امام در سالروز رحلت حضرت امام -رضوان‌الله تعالی علیه ، چراغ سبز آژانس به مسئولان پرونده هسته‌ای، قهرمانی شیرین سرخ ها در شهرآورد تاریخی 101 ، اظهارات غیردقیق سیدمصطفی میرسلیم که انتقادها و جنجال‌های بسیاری به‌دنبال داشته است، سالگرد درگذشت شهادت‌گونه سیدعلی‌اکبر ابوترابی‌فرد ، هلاکت یک افسر موساد در ایتالیا و… پرداخته بودند. با هم مروری داریم به برخی از این عناوین؛

 

ایران و ترکمنستان رابطه خویشاوندی دارند

روزنامه ایران:رهبرمعظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار آقای «قربانقلی بردی محمداف» رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان، ایران و ترکمنستان را خویشاوند و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار خواندند و تأکید کردند: این اشتراکات فرهنگی زمینه مهمی برای گسترش بیش از پیش روابط در بخش‌های مختلف به‌‍ویژه در حوزه‌های انرژی و راه است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وجود صدها دانشمند وشخصیت نام‌آور در حدفاصل رودخانه‌های اترک و جیحون در دوکشور و همچنین وجود مقبره «مختومقلی فراغی» شاعر پرآوازه ترکمن در ایران افزودند: این زمینه‌های فرهنگی را نباید دست‌کم گرفت. رهبر انقلاب با تقدیر از توجه ویژه رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان به مسائل فرهنگی و دینی و اهتمام برای گسترش مراکز فرهنگی و مساجد، خاطرنشان کردند: در زمینه مسائل تجاری، ظرفیت‌های بیشتری برای گسترش همکاری‌ها به‌خصوص در بخش راه و حوزه‌های مربوط به آب، برق و گاز وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری در این بخش‌ها است.ایشان با اشاره به درخواست رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان برای حضور متخصصان و کارشناسان ایرانی جهت احداث یک بزرگراه، از نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان تا دریای خزر، افزودند: وزارت راه ایران توانایی احداث این بزرگراه را دارد، ضمن آنکه با توجه به جایگاه مهم ارتباطات زمینی و ریلی در اقتصاد جهانی، ما مصمم به تکمیل مسیر ترانزیتی شمال به جنوب هستیم که می‌تواند ترکمنستان و کشورهای اطراف آن را به دریای عمان متصل کند.

 

امامِ عقلانیت، امامِ نه به انفعال

روزنامه فرهیختگان:اکنون ۳۴ سال از زمانی که گوینده خبر با صدایی بغض‌آلود اعلام کرد: «روح بلند پیشوای مسلمانان و رهبر آزادگان جهان، حضرت امام خمینی به ملکوت اعلی پیوست»، می‌گذرد. این جمله کافی بود تا سیل میلیونی جمعیت برای رقم زدن یکی از پرشکوه‌ترین برگ‌های تاریخ از سرتاسر کشور برای مراسم تشییع پیکر بنیانگذار انقلاب خود را به تهران برسانند. این تصاویر اگرچه هر بیننده تلوزیونی را در هر نقطه جهان در بهت فرو می‌برد و این سوال را برای او ایجاد می‌کرد که مگر می‌شود فردی تا این حد مقبولیت و مشروعیت در بین مردم پیدا کند، اما برای فردی که نسبت به شخصیت امام شناخت پیدا کرده و رفتار مبتنی‌بر ایمان او را دیده است، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. فردی که با تکیه به نیروی ایمان 8 سال پنجه در پنجه یک جهان ظلم و استکبار می‌اندازد، باید هم ‌چنین مقبولیت و محبوبیتی در قلوب مستضعفان پیدا کند. شایسته است که در سی‌و‌چهارمین سالروز رحلت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، مروری داشته باشیم بر مرام و مسلک سیاسی فردی که تمام قواعد نظم استکباری جهان را به چالش کشید و طرحی نو در سپهر حکمرانی جهانی درانداخت.روزها و سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب پر از وقایع و اتفاقاتی است که نشان از شور مردم انقلابی دارد. در این میان نوع برخورد امام خمینی به‌عنوان رهبر این انقلاب، نسبت به برخی اتفاقات و وقایع نشان می‌دهد امام با وجود شرایط شور و شوق انقلاب، موضع درستی در زمان وقوع اتفاق‌ها و بحران‌ها گرفتند. در روزهایی که دانشجویان سفارت آمریکا را اشغال کردند و آمریکایی‌های داخل سفارت را گروگان گرفتند، امام نسبت به این اقدام دانشجویان واکنش مثبت نشان دادند و در سخنرانی بعد از اشغال سفارت گفتند: «آن مرکزی که جوان‌های ما رفتند گرفتند آن‌طور که اطلاع دادند، مرکز جاسوسی و مرکز توطئه بود. آمریکا توقع دارد که شاه را به آنجا برده و مشغول توطئه شود، پایگاهی هم اینجا برای توطئه درست کنند و جوان‌های ما بنشینند و تماشا کنند.»

 

چراغ سبز آژانس به مسئولان پرونده هسته‌ای

روزنامه تجارت: گشایش‌های در پرونده هسته‌ای ایران به شکل روز افزون روندی صعودی دارد. گزارش‌ها از این امر حکایت دارند که تلاش‌ها از ابتدای ماه می میلادی یعنی طی یک ماه گذشته با سفر نماینده ویژه بایدن آغاز شده و در ادامه در جریان سفر سلطان عمان به تهران، پیام‌های میان ایران و آمریکا رد و بدل شده است. در نهایت نیز، شاهد هستیم که حالا رافائل گروسی، مدیرکل آژانس از پیشرفت در مناسبات میان ایران و آژانس گزارش می‌دهد.به گزارش «تجارت»، پایگاه خبری اکسیوس به نقل از منابع خود از سفر مخفیانه مشاور بایدن به عمان برای بررسی احتمال توافق با ایران خبر داد. پنج مقام آمریکایی، صهیونیستی و اروپایی به پایگاه خبری اکسیوس اطلاع دادند که برت مک‌گورک، مشاور ارشد امور خاورمیانه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی سفری مخفیانه به عمان داشته تا با مقامات این کشور درخصوص توافق احتمالی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای گفت‌وگویی داشته باشد.به گفته مقامات آمریکایی و صهیونیستی مک‌گورک در تاریخ ۸ مه از مسقط بازدید کرده و همچنین سفری به اسرائیل داشته است تا گفت‌وگویی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونسیتی داشته باشد. به گفته مقامات، محور اصلی گفت‌وگوهای مک‌گورک طی سفرهای خود تلاش دیپلماتیک جدید برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران با میانجیگری عمان بوده است.همزمان رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که در برخی موضوعات با ایران پیشرفت داشته ایم. رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در نیویورک به سر می برد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برنامه هسته ای ایران گفت که گزارش من در مورد وضعیت برنامه هسته ای در ایران قرار است به زودی منتشر شود. گروسی افزود: ما روی چند موضوع با ایران کار می‌کنیم و در برخی از آنها پیشرفت داریم و در برخی نه.

 

قهرمانی شیرین سرخ ها در شهرآورد تاریخی 101

روزنامه خراسان:یک سال و یک روز پس از برگزاری جشن قهرمانی استقلال در لیگ بیست و یکم در ورزشگاه آزادی، این ورزشگاه پیر و خسته دیشب میزبان فینال جام حذفی کشور و دیدار استقلال و پرسپولیس بود. شهرآورد 101 سرخابی ها حساس تر از همیشه قرار بود قهرمان جام حذفی را معرفی و البته تکلیف سوپرجام را هم روشن کند. دو تیم که پیش از بازی از برد و فتح جام گفته بودند در حضور بیش از 60 هزار تماشاگر بازی را سرعتی و تهاجمی آغاز کردند. ساپینتو سید حسین حسینی، محمد حسین مرادمند، رافائل سیلوا، جعفر سلمانی، صالح حردانی، روزبه چشمی، آرش رضاوند، سعید مهری، مهدی قایدی، ارسلان مطهری و محمد محبی را به میدان فرستاده بود و یحیی گل محمدی با ترکیب علیرضا بیرانوند، گولسیانی، مرتضی پورعلی‌گنجی، دانیال اسماعیلی‌فر، علی نعمتی، سروش رفیعی، مهدی ترابی، میلاد سرلک، وحید امیری، سعید صادقی و عیسی آل‌کثیر تیمش را روانه میدان کرده بود. در حالی که بازی داخل زمین با شور و هیجان دنبال می شد، سکوها ملتهب بود و بیرانوند در کانون این التهاب. تا این که دقیقه 30 بازی شلیک مهدی ترابی هافبک پرسپولیس ورزشگاه را منفجر کرد. روی یک ارسال از سمت راست، با دفع  ناقص سر صالح حردانی همراه شد و توپ پشت محوطه جریمه به مهدی ترابی رسید و این بازیکن با یک شوت محکم از پشت محوطه جریمه، قفل دروازه استقلال را باز کرد و تیمش را پیش انداخت و سجده شکر به جا آورد. نیمه اول با وجود چند موقعیت نصفه و نیمه دو تیم،  با همین یک گل پایان یافت و به نظر می رسید در نیمه دوم استقلال برای جبران گل خورده به آب و آتش بزند اما حملات سراسیمه و ضد حملات خطرناک پرسپولیس راه به جایی نبرد و هرچه به پایان بازی نزدیک می شدیم التهاب سکوها بیشتر و میدان مسابقه هم از آن متاثر می شد به طوری که با پرتاب چند نارنجک دست ساز از سوی تماشاگران در ضلع جنوبی چند نفر مصدوم شدند. پس از آن روی یک صحنه استقلالی ها به تصمیم داور زمین به شدت معترض شدند و دوباره برای لحظاتی بازی متشنج شد. پس از آن یک ضربه سرخ ها به تیرک ورزشگاه را به وجد آورد و یک صحنه مشکوک به پنالتی هم دوباره باعث اعتراض دو تیم شد. در دقایق پایانی استقلال سراپا حمله شده بود اما دفاع صخره وار سرخ ها و دستان چسبناک و مطمئن بیرانوند مانع از گلزنی تیم ساپینتو شده بود تا این که مرادمند مدافع پیش تاخته آبی ها در دقیقه 90+11 گل تساوی را به ثمر رساند و استقلال به بازی برگشت و پرسپولیس از جام دور شد.

 

از دیده نیامده بود که از دل برود!

روزنامه کيهان: در سالروز رحلت حضرت امام -رضوان‌الله تعالی علیه- یادداشت امروز را به برشی از یک یادداشت کیهان که به همین مناسبت نوشته شده بود اختصاص می‌دهیم؛ ۱- در جریان جنگ احد، هنگامی که شایعه شهادت  رسول‌ خدا(ص) بر سر زبان‌ها افتاد، جماعتی از مؤمنان که با رفتن او، همه چیز را از دست رفته می‌دیدند، غمگین و دل‌پریش،  پای از میدان پس ‌کشیدند و خداوند سبحان، آنان را ملامت فرمود که؛ «اگر رسول خدا(ص) رحلت کند یا به شهادت برسد، آیا به گذشته‌ها باز می‌گردید؟» و آنان که پا پس کشیده بودند، سر از شرم به‌ گریبان بردند و بر غفلت خود حسرت خوردند که آنچه ماندگار است، رسالت رسول خداست، اگر چه رفتن او نیز  بر مؤمنان سخت و ناگوار است. و سرانجام، آن روز، نه در احد، که چند سال بعد فرا رسید و رسول خدا(ص) دامن از خاک کشید و از دنیایی که هرگز به آن دل نبسته بود، رخت بربست و امت نه فقط در آن روز که برای همیشه تاریخ به سوگ او نشست و از آن روز تا به امروز، پیوسته زمزمه می‌کند که «فَمَا أَعْظَمَ الْمُصِیبَهًْ بِک حَیثُ انْقَطَعَ عَنَّا الْوَحْی وَ حَیثُ فَقَدْنَاک- چه سخت و بزرگ است مصیبت از دست دادن تو و محروم شدن ما از وحی‌…» آن روز، جماعتی که با ظهور اسلام، حاکمیت ‌اشرافی خویش را از دست داده بودند، در این پندار که با رفتن پیامبر خدا(ص)، «پیام» او نیز خواهد رفت، و بی‌خبر از راز دلدادگی مردم به رسول‌الله(ص)، که راز ماندگاری اسلام است، دل به این توهم داده بودند که  «از دل برود، هر آن‌که از دیده برفت»، اما، یاد و نام و راه او، نه فقط در میدان چشم‌ها و آویزه گوش‌ها، بلکه ‌آمیزه دل‌ها بود، از دیده نیامده بود که با رفتنش از دل‌ها برخیزد، و چنین است که از آن روز تا به امروز و از این پس نیز، خیل عظیم مسلمانان، نادیده، دل در گرو او دارند و به راهش سر می‌سپارند و هیچ صاحبدلی نیست که صاحب «دل» باشد و در آن دل، رسول خدا(ص)، نباشد». ۲- آن شب خبر رسیده بود که حال حضرت امام -رضوان‌الله تعالی علیه- به شدت رو به وخامت نهاده است. در سپاه آماده‌باش داده شده بود. دل‌ها از نگرانی به حنجره‌ها کوچ کرده بود و چشم‌ها خیس ‌اشک بود.

 

می‌گفتند شما با این مدارس دارید پول دولت را حرام می‌کنید!

روزنامه جوان:سیدمحمد بطحایی، وزیر اسبق آموزش‌و پرورش در گفت‌وگویی که با او داشتیم چند اعتراف صریح داشت؛ اول اینکه وزیران آموزش‌و پرورش در همه دوره‌ها تحت تأثیر فضای ویترین، کارنامه‌سازی و فشار سیاست‌زدگی بالای سر خود قرار می‌گیرند و یکی از تبعات این منش، کنار گذاشتن طرح‌ها و برنامه‌های احیاناً سودمند وزیران قبل از خود است که طبیعتاً با تغییر یا حتی اختراع دوباره چرخ، هزینه‌های زیادی به نظام آموزشی کشور وارد می‌کند. بطحایی می‌گوید دولت‌ها و وزیران یک‌ساله، دو‌ساله و چهار‌ساله‌اند، در حالی که پروژه‌های آموزشی خصلتی یک‌دهه‌ای و بیشتر دارند. اعتراف دیگر او این است که نظام آموزشی کشور در گسترش عدالت کیفی ناتوان عمل کرده و نتیجه آن به تعبیر وی طبیعی شدن نابرابری‌های آموزشی، مزمن شدن زخم‌ها، بازی با آینده کشور از ناحیه نادیده گرفتن و ناکام گذاشتن استعداد‌ها در مدارس دولتی و کوتاه کردن دست نوجوا‌ن‌ها از فرصت‌های شغلی بهتر در آینده است. دیگر اینکه طبق تجربه زیستی این مقام مسئول، آموزش‌و پرورش رغبت چندانی به تعامل با خانواده‌ها نشان نمی‌دهد، البته به زعم وی آموزش‌و پرورش یک نیمه قربانی هم دارد، چون مقامات ارشد سازمان‌ها، نهاد‌های دولتی و حاکمیتی با وجود اینکه در تعارفات، آموزش‌و پرورش را در رأس قرار می‌دهند، اما در عمل اعتقادی به نظام آموزشی کشور ندارند، بنابراین حاضر نیستند هزینه‌های اصلاح و رشد آن را پرداخت کنند. به اعتقاد این مدیر، نقشه راه موجود برای تغییر این وضعیت، اجرای مفاد و جهت‌گیری‌های سند تحول است، با این حال این سند با کلی‌گویی صورت عملیاتی‌شدن به خود نخواهد گرفت، مگر اینکه در قالب پروژه‌هایی با شاخص‌های دقیق اجرا شود و مورد نظارت قرار گیرد، در غیر این صورت آنچه اتفاق خواهد افتاد، آب رفتن روز‌به‌روز مرجعیت مدرسه است. سیدمحمد بطحایی، معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی چهار دهه در سمت‌ها و عناوین مختلف در آموزش‌و پرورش کار کرده است؛ از معلمی و دبیری تا مسئول آموزش سرپرستی مدارس خارج از کشور، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش‌و پرورش، معاون برنامه‌ریزی و نظارت در دفتر ستادی و در نهایت قائم مقامی وزیر و وزارت.

 

‌سلطه سرخ

روزنامه شرق:‌پرسپولیس فاتح رقابت‌های جام حذفی شد؛ این تیم که شب گذشته در ورزشگاه آزادی به مصاف استقلال، رقیب دیرینه و سنتی‌اش رفته بود، موفق شد در یک دیدار دراماتیک با نتیجه 2 بر یک در وقت‌های اضافی به برتری برسد و دومین جام فصل را هم از آنِ خود کند. این تیم که چند روز قبل توانسته بود فاتح رقابت‌های لیگ برتر شود، حالا جام حذفی را هم برده تا در یک فصل، هر دو جام مهم را ببرد. البته این پایان کار نیست چون پرسپولیس با کسب جام حذفی، عملا سوپرجام را هم مال خود کرد تا فصل یحیی گل‌محمدی رویایی‌تر از چیزی شود که تصور می‌کرد. او که قبلا دو بار با ذوب‌آهن توانسته بود جام حذفی را ببرد، این بار با پرسپولیس هم فاتح این جام شد تا خودش را به علی دایی در این رکورد برساند. پرسپولیس درحالی استقلال را با نتیجه 2 بر یک از پیش‌رو برداشت که چند هفته قبل در دیدار برگشت لیگ برتر هم با یک گل به برتری رسیده بود. کسب این برد آخر ولی رأی به برتری پرسپولیسی‌ها در مجموع همه دیدارها داد. پیش از این، این دو تیم در صد بازی به مصاف هم رفته بودند که هر کدام 26 برد داشتند و 48 مسابقه‌شان هم مساوی شده بود. پرسپولیس حالا در تعداد بازی‌های رودررو و در کسب برد، دست بالا را دارد. آنها برای بیست‌وهفتمین بار در دربی برنده شدند. ضمن اینکه این آمار مربوط به همه بازی‌های دوستانه و رسمی است وگرنه در بازی‌های رسمی شرایط بهتر است و این تیم 4 برد بیشتر از استقلال دارد.شرایط برای استقلال در این فصل خوب پیش نرفت؛ آنها در لیگ برتر سوم شدند و جام حذفی را هم به رقیب دیرینه واگذار کردند. این اتفاق در حالی رخ داد که آنها 13 دربی متوالی است که از بردن پرسپولیس عاجز هستند. در 27 دربی قبلی هم فقط دو بار برنده شده‌اند. البته این آمار مربوط به بازی‌های دو تیم در وقت‌های قانونی است و از آنجا که برتری در ضربات پنالتی در زمره برد محسوب نمی‌شود، بردهای فصول گذشته استقلال در جام حذفی حساب نمی‌شوند. اتفاقا در همین جام حذفی هم همه چیز بین دو تیم مساوی شد. بازی روز گذشته ششمین بازی دو تیم در این جام بود که پرسپولیس به سومین برتری‌اش رسید. از همه مهم‌تر اینکه این تیم موفق شد برای هفتمین بار قهرمان جام حذفی شود تا از این حیث هم به استقلال برسد. پیش از دربی شب گذشته، استقلال با 7 قهرمانی در جام حذفی پرافتخارترین بود ولی این عنوان را حالا باید با پرسپولیس شریک شود. به این ترتیب فصل فوتبالی، با سلطه کامل سرخ‌پوشان تهرانی به پایان رسید. ریکاردو سا پینتو جامی برای استقلال نگرفت و یحیی نه یکی بلکه سه جام برای پرسپولیس به ارمغان آورد تا حسابی در تقابل با مربیان خارجی، عرض‌اندام کرده باشد.

 

گفتارهای ناسلیم

روزنامه همشهری:سیدمصطفی میرسلیم ازجمله چهره‌های جنجالی مجلس یازدهم به‌شمار می‌رود که اظهارنظرهایش معمولا با حواشی بسیاری همراه بوده و توجه رسانه‌ها را به‌خود جلب کرده ‌است. او در سال‌های اخیر به‌عنوان چهره‌ای حاشیه‌‌ساز شناخته شده‌است؛ نماینده‌ای که کارنامه سنگین مسئولیت‌هایش در دهه‌های گذشته از عمر جمهوری‌اسلامی، او را در قامت یک سیاستمدار کارکشته و موسپیدکرده، مطرح کرده است. با وجود این، اما برخی اظهارنظرهای غیردقیق و بعضا غیرمستند میرسلیم، زمینه‌ساز سوءاستفاده‌ها و جریان‌سازی‌های سیاسی و رسانه‌ای، به‌ویژه ازسوی معاندان و ضدانقلاب شده‌‌؛ موضوعی که انتقادهای بسیاری را نیز متوجه این نماینده تهران در دوره یازدهم مجلس کرده است. اینها در شرایطی است که 2مسئولیت کنونی میرسلیم به‌عنوان «عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام» و «نماینده مردم در مجلس یازدهم» ایجاب می‌کند اظهارنظرهای این چهره سیاسی پیشکسوت از اتقان و استناد کافی برخوردار باشد. یکی از آخرین اظهارنظرهای حاشیه‌ساز میرسلیم، به دفاع تمام‌قدش از خودروسازان برمی‌گردد که انتقادهای بسیاری را متوجه او کرده است. اگرچه میرسلیم همواره با رویکرد محوری «دفاع از تولید ملی»، به‌عنوان یکی از حامیان خودروسازان داخلی شناخته می‌شود و مخالفت‌های سرسختانه‌اش با واردات خودرو نیز از همین موضع بوده، اما این در شرایطی است که عملکرد خودروسازان در سال‌های اخیر انتقادهای گسترده‌ای را به‌دنبال داشته‌است. اظهارنظرهای حاشیه‌ساز میرسلیم به این موضوع ختم نمی‌شود و اظهارات بعضا غیردقیق او، در سال‌های اخیر جنجال‌های بسیاری را به‌دنبال داشته که در ادامه به بررسی بعضی از آنها می‌پردازیم.

 

مردی که زنجیرها را شرمنده کرد

روزنامه جام جم:روز ۱۲خرداد۱۳۷۹ در آستانه روزهای پایانی ماه صفر و ایام رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام‌حسن(ع) و امام‌رضا(ع) یک خودرو در مسیر جاده تهران ــ مشهد دچار سانحه رانندگی شدیدی شد که در این تصادف آیت‌ا… سیدعباس ابوترابی و پسرش حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی‌فرد به لقاءا… پیوستند. زندگی سراسر انقلابی سیدعلی‌اکبر ابوترابی‌فرد به‌عنوان یک قهرمان ملی باید در این سال‌ها تبدیل به‌اثار هنری زیادی اعم از فیلم، نمایش و کتاب می‌شد اما شاهد هستیم که نهادهای فرهنگی و هنری در این زمینه کوتاهی‌های بسیاری کردند.خانواده ابوترابی‌ها را همه قزوینی‌ها می‌شناسند، خانواده‌ای که نسل اندر نسل اهل دانش و مردم‌داری بودند. سیدعباس که خود مجتهدی مبرز و از شاگردان آیت‌ا… بروجردی بود، محور فعالیت‌های انقلابی روحانیان و مردم قزوین بود و ساواک او را در اسناد خود چنین معرفی کرده‌است: «نامبرده در محافل مذهبی از علمای تراز اول شناخته می‌شود ولیکن از لحاظ ملی و سیاسی فرد مورد اعتمادی نیست … نامبرده از روحانیون افراطی مخالف دولت بوده که به‌وسیله سخنرانی‌های خود، موجب تحریک مردم به اغتشاش در شهرستان قزوین گردیده‌است.»سیدعلی‌اکبر در چنین خانواده‌ای بزرگ شد و درحالی‌که برخی افراد خانواده اصرار داشتند او که دیپلم ریاضی گرفته‌است، برای ادامه‌تحصیل به آلمان برود، تصمیم گرفت به مدرسه نواب مشهد برود و درس طلبگی بخواند.او در مشهد شاگرد استادان بزرگی چون آیت‌ا… حاج‌شیخ‌مجتبی قزوینی و ادیب نیشابوری بود و بعد از چند سال به مدرسه حجتیه قم رفت و در آنجا از محضر بزرگانی چون امام(ره)، آیت‌ا…مشکینی، آیت‌ا…وحید خراسانی، آیت‌ا…شیخ‌کاظم تبریزی، آیت‌ا…میرزاعلی‌آقا غروی، آقامصطفی خمینی و… استفاده کرد.او از همان اوایل دوران تحصیل به‌شدت تحت تأثیر فدائیان‌اسلام قرار گرفت و از همان دوره در فعالیت‌های طلاب علیه نظام پهلوی به‌خصوص بعد از قیام ۱۵خرداد حضوری فعال داشت. ابوترابی بعد از تبعید امام، به نجف رفت و در دروس ولایت‌فقیه امام شرکت کرد و در سال ۱۳۴۵ هنگام واردکردن محموله‌ای شامل صدها برگ اعلامیه امام‌خمینی به داخل کشور دستگیر و زندانی شد.

 

تیر غیب به موساد

روزنامه وطن امروز: با گذشت ۳ روز از غرق شدن و مرگ مشکوک یک افسر سابق موساد رژیم اسرائیل در دریاچه‌ای در شمال ایتالیا، نهادهای امنیتی این رژیم سرانجام پس از سکوتی چندروزه، هویت این افسر سابق اطلاعاتی را اعلام کردند. شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی خبر داد حادثه مرگ یک افسر 54 ساله سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل موساد که به همراه شمار دیگری از افسران موساد سوار قایقی تفریحی در شمال ایتالیا بودند، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به گزارش این رسانه عبری‌زبان، افسر مذکور که اداره نظامی نظارت بر مطبوعات اجازه افشای نام و مشخصاتش را نمی‌دهد، به همراه 20 افسر دیگر که نیمی از آنها اسرائیلی و بقیه ایتالیایی بودند، سوار قایق سانحه‌دیده بودند. در ادامه این گزارش آمده است که یک هواپیمای نظامی به شکل اختصاصی برای بازگرداندن جسد افسر هلاکت شده و 10 همقطارش به فلسطین اشغالی، به ایتالیا اعزام شده است. اما روزنامه یدیعوت آحارانوت در گزارشی در این رابطه فاش کرد: 18 نفر از 20 راکب این قایق از افسران فعلی و سابق سرویس اطلاعات اسرائیل بودند و در این حادثه ۲ افسر اطلاعاتی ایتالیایی و همسر صاحب قایق نیز جان خود را از دست دادند. در ادامه این خبر آمده است: نیروهای امنیتی ایتالیا به دلیل حساسیت موضوع تمامی زخمی‌های این حادثه را از بیمارستان دولتی خارج و به یک مرکز درمانی وابسته به نیروهای امنیتی ایتالیا منتقل کردند تا مانع افشای هویت آنها شوند. در فلسطین اشغالی نیز اداره نظارت نظامی بر مطبوعات افشای نام و تصویر افسر کشته‌شده را به دلیل حساسیت موقعیت شغلی سابقش ممنوع اعلام کرده و رسانه‌ها صرفا اعلام کردند وی یکی از افسران اطلاعاتی و از افسران بسیار مهم به شمار می‌رفت که حتی دوستانش هم از فعالیت‌های امنیتی وی اطلاع چندانی نداشتند. نهادهای امنیتی در سرزمین‌های اشغالی سرانجام پس از 72 ساعت به صورت رسمی خبر غرق شدن و مرگ یک افسر سابق موساد در ایتالیا را اعلام و هویت فرد مزبور را افشا کردند. براساس اطلاعات منتشرشده «ارز شمعونی» افسر سابق موساد رژیم اسرائیل در حادثه‌ای مشکوک در دریاچه «مگیوراه» در شمال ایتالیا غرق شده است.

 

تحلیل سیاسی هفته

روزنامه جمهوری اسلامی:همای سعادت در این هفته و در سالروز طلوع شمس‌الشموس، بر سر ایام نشست و میلاد خجسته خسرو اقلیم طوس را خبر داد. همه دل‌ها این روزها هوای پر کشیدن به بارگاه نورانی ثامن‌الحجج را دارد تا هوایی تازه کند و روح‌های غبار گرفته را صیقل بخشد و گره از مشکلات مادی و معنوی گشوده شود.در این هفته مسئولان کشورمان میزبان سلطان عمان بودند که در این سفر دو روزه 4 سند همکاری میان مقامات ایران و عمان به امضا رسید. کشور کوچک عمان چند سالی است که در عرصه سیاسی سعی دارد از ظرفیت‌های خود برای ایجاد آرامش در منطقه استفاده کند و به همین دلیل در زمینه‌های مختلف نقش میانجی و واسطه را ایفا می‌نماید.هیثم بن طارق در این سفر، گفتگوئی خصوصی با رئیس‌ جمهور برگزار کرد و با رهبر انقلاب نیز دیدار و گفتگو کرد. وزیر خارجه عمان در حاشیه این سفر و دیدارها گفت که امیدوار است دستاوردهای این سفر علاوه بر دو کشور، منطقه و روابط بین‌الملل را نیز منتفع سازد. کارشناسان احتمال می‌دهند که برخی توافقات با طرفهای غربی در مسائل هسته‌ای نیز یکی دیگر از این دستاوردها باشد.در این هفته وزیر پیشنهادی دولت به مجلس برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد گرفت و هنوز دو وزارتخانه دیگر دولت سیزدهم با سرپرست اداره می‌شوند. متاسفانه عملکرد دولت در این چند ماهه نشان داد که از قابلیت و چابکی لازم برای اداره و تمشیت امور برخوردار نیست و قطعاً و حتماً باید تحولی جدی و ساختاری در ترکیب کابینه، بویژه تیم اقتصادی دولت، ایجاد شود.هفته جاری در پی شرارتهای مرزی طالبان علیه جمهوری اسلامی ایران، ماهیت پلید این گروه تروریستی روشن‌تر شد و شکست سیاست تطهیر طالبان را نیز در داخل به دنبال داشت.عدم تمکین در برابر توافق حقابه هیرمند و تجاوزات نظامی به پاسگاه‌های مرزی ایران و اظهارات ضدایرانی، همگی بر بی‌تعهدی سران این گروه و غیرقابل اعتماد بودن آنها حکایت دارند ولی متاسفانه در دو سال گذشته، سمت و سوی دیپلماسی کشورمان بر مراودات و همسویی با آنان و براساس اعتماد به افرادی بود که ماهیتاً چیزی جز شرارت از آنها صادر نمی‌شود. آنها نه‌تنها در قالب جدید بلکه 20 سال پیش نیز که در افغانستان روی کار آمدند، همواره با آمریکائیها تبانی داشته و عوامل نیابتی آنها در منطقه بوده‌اند ولی متاسفانه ارزیابی غلطی که عده‌ای در ایران از طالبان داشته و آنها را مستحق «تغییر» و «تطهیر» می‌دانستند، باعث شد که اکنون خسارتهای زیادی به کشور وارد شده است.

 

ایران وآژانس دوگام به جلو

روزنامه اعتماد:رابطه پرافت و خيز ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همچنان ادامه دارد؛ رابطه‌اي كه در دو حوزه تعهدات پادماني ايران-به عنوان كشوري كه معاهده عدم اشاعه تسليحات اتمي (ان‌پي‌تي) را امضا كرده – و چند و چون وضعيت فعاليت‌ هسته‌اي ايران در روزهاي اغماي برجام فراز و فرودهاي بسياري را تجربه مي‌كند. در تازه‌ترين فصل از اين رابطه ظاهرا فني اما تحت تاثير تحولات سياسي، روز گذشته با انتشار بخش‌هايي از گزارش محرمانه فصلي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خبري كه روز سه‌شنبه در رسانه‌هاي ايراني از جمله روزنامه اعتماد انعكاس پيدا كرده بود، تاييد شد. خبرگزاري‌هاي آسوشيتدپرس و رويترز در گزارش‌هايي جداگانه با اشاره به مشاهده گزارش فصلي مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي حكام، مدعي شدند كه در اين گزارش به حل و فصل كامل دو موضوع اختلافي ميان ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اشاره شده است.آسوشيتدپرس در اين باره نوشته است: در گزارش محرمانه فصلي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي آمده است كه بازرسان آژانس ديگر هيچ سوالي در مورد ذرات اورانيوم غني‌شده در سطح ۸۳.۷ درصد كه در تاسيسات غني‌سازي فردو كشف شده‌بود، ندارند.اين گزارش همچنين تاييد كرده است كه بازرسان پرونده مرتبط با ادعاي كشف ذرات غني‌شده اورانيوم دست‌ساز در محل موسوم به مريوان در نزديكي شهر آباده را بسته‌اند.پيش از اين ادعا مي‌شد كه محل موسوم به مريوان مرتبط با برنامه ساخت سلاح هسته‌اي در سال‌هاي ابتدايي دهه ۱۳۸۰ در ايران است. تهران همواره ادعاها در مورد تلاش براي توليد سلاح‌هاي هسته‌اي را رد كرده است. با حل اين دو موضوع اختلافي ميان ايران و آژانس، اختلاف‌هاي پادماني ميان ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به دو پرونده كاهش پيدا مي‌كند كه مرتبط با كشف ذرات اورانيوم غني‌شده ادعايي در دو تاسيسات اعلام نشده در تورقوزآباد و ورامين است. مذاكرات ميان تهران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي حل و فصل دو موضوع باقيمانده همچنان ادامه دارد.

 

اقدامی دیر، اما باارزش

روزنامه اطلاعات:سازمان لیگ فوتبال با صدور اطلاعیه ای،باشگاه های حاضر در لیگ برتر را موظف کرد تا برای فروش بلیت مسابقات فوتبال در فصل آینده ، به شبکه الکترونیکی فروش بلیت با ذکر شماره متصل شوند ودرصورت باتخطی از آن حق میزبانی ازتیم های متخلف گرفته خواهد شد.گرچه این اتفاق خیلی دیر اجرا خواهدشد ، اما به اصطلاح ماهی را هرزمان صید کنی ، تازگی خواهد داشت.سازمان لیگ باشگاه ها را موظف کرده است تا تمهیداتی رابرای رفاه حال تماشاگران فراهم سازند. البته این مهم در تمامی نقاط دنیا مرسوم است. با نهادینه شدن نحوه جدیدفروش بلیت ،دیگر نیازی نیست که تماشاگران ۵ تا ۷ ساعت قبل از شروع مسابقه، پشت درهای ورزشگاه خیمه زنند تا راهی برای ورود به ورزشگاه پیدا شود. البته این کتردر شروع سختی فراوان خواهددا شت،اما از آنجا که طرح جدید، گامی مهم وباارزش است قطعا اقبال عمومی رابه همراه خواهد داشت و باید در مسیر اجرای این مهم پافشاری وسختگیری را به کار گرفت.به هرحال اقدام اخیرسازمان لیگ جای ستایش وقدردانی دارد،زیرا در جایی که قیمت بلیت ها بی جهت هر روز افزایش می یابد، لازم است که هواداران فوتبال درنهایت آرامش وارد ورزشگاه شوند و به دور از هر گونه دغدغه واسترس روی صندلی های رزروشده از قبل مستقرشوند و به تماشای مسابقه تیم محبوب خود بنشینند.

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.