پاسدار آرمان‌ها

حمیدرضا ترقی، سیاستمدار و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

سی‌وچهار سال از رهبری داهیانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ساختار جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. این رهبری در تاریخ معاصر جهان در ابعاد بسیاری کم‌نظیر و یگانه بوده است. حمیدرضا ترقی، سیاستمدار و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، در یادداشتی اختصاصی به 10 ویژگی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، مقام معظم رهبری اشاره دارد. تسلط و احاطه بی‌نظیر بر امور، شناخت نیازهای نسل جوان، صیانت از آرای مردم و حفظ آزادی‌ها، وفاداری به اصول و آرمان‌های انقلاب، چشم بیدار نظام در برابر توطئه‌های دشمن، حکیم و نظریه‌پرداز، حمایت از جهاد علمی و موضوعات دانش‌بنیان، امیدبخشی، قدرت پیش‌بینی و مدیریت بحران و دشمن‌شناسی 10 مولفه‌ای است که در یادداشت، این تحلیلگر به آن اشاره دارد. در ادامه، متن کامل این یادداشت را با هم می‌خوانیم

 

1: تسلط و احاطه بی‌نظیر بر امور و مسائل نظامی- سیاسی از خصوصیات بارز رهبر فرزانه انقلاب است، از منظر نگارنده، معظم‌له به‌طور ژرف و عمیق‌ نیازهای جامعه را می‌شناسد. این شناخت برآمده از تجارب اجرایی ایشان در عرصه نظامی (دفاع‌مقدس) و سیاسی (ریاست دولت) بوده است. گستردگی شناخت و احاطه معظم‌له بر امور به حدی است که دشمنان نظام جمهوری اسلامی نیز در مواردی به تمجید این ویژگی پرداخته‌اند.

2: شناخت نیازهای نسل جوان و مطالبات و دغدغه‌های نیروهای انقلاب، ویژگی و شاخص دیگری است که در رهبری سی‌وچهار ساله ایشان مشهود و نمایان بوده است.

3: دفاع از اقلیت در سلطه‌گری اکثریت، صیانت از جمهوریت و حقوق مشروعه مردم از ویژگی‌های مهم دیگر رهبر انقلاب در طول این‌ سال‌ها بوده است که باید به آن اشاره کرد. صیانت از آرای مردم و حفظ آزادی‌های مشروع آنان در برابر خودمحوری‌های برخی از گروه‌های سیاسی یکی از ویژگی‌های بارز رهبری جمهوری اسلامی ایران بوده است.

4: وفاداری به اصول و آرمان‌های انقلاب یکی دیگر از شاخص‌هایی است که در این نوشتار از منظر نگارنده باید به آن اشاره کرد. رهبری معظم از صادق‌ترین و عامل‌ترین افراد در خط امام خمینی (ره) بوده است که در طول این سال‌ها باغیرت به آرمان‌های رهبر کبیر انقلاب، از جمهوری اسلامی ایران صیانت و پاسداری کرده است. ایشان همواره پیرو اندیشه امام خمینی (ره) بوده و در این راستا گام برداشته است.

5: رهبر جمهوری اسلامی ایران را باید چشم بیدار نظام خواند. ایشان با اتخاذ راهبردها پیش از دستگاه‌های اطلاعاتی، توطئه‌های دشمن را به مردم و مسئولان هشدار می‌دهد آن هم در دوران کنونی که دشمن با عملیات‌های ترکیبی و بهره‌گیری از تهاجم فرهنگی سعی دارد انقلاب را از مسیر خود خارج سازد.

6: رهبر جمهوری اسلامی ایران، حکیم و نظریه‌پرداز است و این یک مولفه شاخص در رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول این سال‌ها بوده است. درک عمیق و کارشناسانه از وضعیت کشور یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باید به آن اشاره کرد. ابلاغ سیاست‌های راهبردی و طراحی سیاست‌های عبور از توطئه‌های دشمن با اتکا به ظرفیت‌های درونی با دقت در طول این‌ سال‌ها دنبال شده است.

7: تاکید بر جهاد علمی و موضوعات دانش‌بنیان از سوی رهبر معظم انقلاب، نشانگر شناخت عصر کنونی و ملاک‌های توسعه در جهان امروز است.

8: امیدبخشی نسبت به آینده یکی دیگر از ویژگی‌های رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول این سی‌وچهار سال بوده است.

9: مدیریت فرماندهی در کل قوا که نتیجه آن را باید ثبات امنیت و قدرت بازدارندگی کشور دانست، یکی دیگر از جلوه‌ها و ویژگی‌های رهبری ایشان است. قدرت پیش‌بینی و مدیریت بحران، بسترساز امنیت پایدار و کاهش تهدیدات و حفظ استقلال کشور شده است. یقینا در منطقه حساس خاورمیانه این ثبات و امنیت مرهون مدیریت پررنگ، هوشمندانه، استراتژیک و جهادی فرماندهی کل قوا و ایثارگری‌های نیروهای مسلح بوده است.

10: دشمن‌شناسی از منظر نگارنده، مهم‌ترین مولفه‌ای است که باید به آن اشاره کرد. مولفه‌ای که در شاخص‌های پیشین نیز نگارنده به آن اشاره داشت. شناخت مختصات دشمن و آگاهی از تحرکات آن، زمینه اتخاذ نقشه و راهبرد دقیق را فراهم می‌سازد.

در نبرد ترکیبی شناخت دشمن، حکمت و دقت بسیار بالایی را می‌طلبد. این شناخت زمینه خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن را در طول این سال‌ها فراهم ساخته است. در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نیز ایشان در سخنرانی خود به توطئه‌های دشمن اشاره دارند. معظم‌له در این سخنرانی می‌گویند: «اینجا همین اندازه بگویم که این انتخابات، انتخابات بسیار مهمّی است و دشمن از همین حالا توپخانه‌های خودش را به طرف این انتخابات روشن کرده، مشغول بمبارانِ انتخاباتی است که هنوز حدّاقل 9 ماه فاصله داریم تا آن انتخابات. باید ان‌شاءالله ملّت ایران، جوانان عزیز، این بیداری را، این هشیاری را، این انگیزه را، این ایمان و امید را روزبه‌روز افزایش بدهند و دشمن را ناکام کنند.»

این بیانات و دیگر بیانات در برهه‌های حساس انقلاب این مهم را بیانگر است که تحرکات دشمن از سوی ایشان رصد و ارزیابی می‌شوند. رهبر معظم انقلاب، فعل‌وانفعالات دشمن را از ماه‌های پیش شناسایی و تبیین می‌کنند. ابتدای سال 1401نیز ایشان حوادث سال گذشته را پیش‌بینی کردند. این نکته‌سنجی حتی از سوی رهبران دیگر کشورها نیز همچون ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مطرح شده است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.