پیرو راه امام(ره)

عباس سلیمی نمین| پژوهشگر تاریخ معاصر

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچون دیگر رهبران تاریخ، دارای شاخص‌ها و ویژگی‌هایی است که نگارنده در این نوشتار به بررسی آن پرداخته است. از منظر نگارنده در واکاوی این مسئله پیروی از راه‌ امام خمینی (ره) مولفه‌ای است که باید مدنظر قرار داد، چراکه حرکت رهبر معظم انقلاب ادامه مسیر بنیانگذار انقلاب اسلامی بوده است.

یکی از ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب که ادامه راه امام خمینی (ره) بود شجاعت در مواجهه با مخالفین و حفظ استقلال ایران است. در برهه‌هایی که دشمن تصور می‌کرد بر انقلاب اسلامی فائق آمده است و ضربه نهایی را می‌تواند وارد سازد، صلابت و اقتدار امام خمینی (ره) و در ادامه مقام معظم رهبری، آنان را مایوس ساخته است.

تاریخ ایران، رهبرانی همچون محمد مصدق را به‌خود دیده است که نقش مثبتی در برخی وقایع همچون -ملی شدن صنعت نفت- داشته است؛ اما مرور تاریخ نشان می‌دهد که در رویدادهایی رفتارهای این رهبران نیز با ترس همراه بوده است. ترس رهبران به‌طور طبیعی به جامعه نیز منتقل خواهد شد، اما در رهبری امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در بزنگاه‌های تاریخی همچون دفاع‌مقدس و بمب‌گذاری‌ای همچون بمب‌گذاری نمازجمعه شاهد شجاعت و صلابت آنان هستیم. رهبر معظم انقلاب پس از آن واقعه به قرائت خطبه‌خود ادامه می‌دهد. این صلابت و اقتدار در رهبران انقلاب کم‌نظیر است.

اعتماد به مردم و جایگاه آنان ویژگی پررنگ دیگر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است که از منظر نگارنده باید به آن اشاره کرد. تاکید بر مشارکت حداکثری در انتخابات، تاکید بر حضور سلایق و گرایش‌های سیاسی متعدد برآمده از این ویژگی است. در طول این سال‌ها مسیر نظام در راستای همین اعتماد هدایت شده است و ساختار سیاسی جمهوری اسلامی سعی کرد درون خود سلایق مختلف را پذیرا باشد.

از منظر نگارنده، ایمان ویژگی دیگری است که باید در این نوشتار به آن اشاره کرد. امام خمینی (ره) و در راستای آن رهبر معظم انقلاب با پشتوانه اعتقادی نظام جمهوری اسلامی را صیانت و پاسداری کرده‌اند.

نظام جمهوری اسلامی ایران از این لحاظ دارای ظرفیت معنوی غنی است که با اتکا به آن می‌تواند از بسیاری از چالش‌های پیش روی خود عبور کند. در جهانی که جهان سیاست‌زدگی‌هاست اگرچه ما در زمینه مادی باوجود‌ گام‌های برداشته شده نسبت به برخی از قدرت‌های ‌جهان فاصله داریم اما در عرصه معنوی دارای برتری مشخص و جایگاه ویژه‌ای هستیم.

رهبر معظم انقلاب دارای ویژگی‌های متعددی است که نگارنده در این نوشتار تنها به اختصار به سه مولفه شجاعت، اعتماد به مردم و ایمان اشاره دارد. آنچه روشن است این مساله است که این موضوع را می‌توان از زوایای دیگر نیز مورد واکاوی قرار داد.

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.