رمزگشایی اولیانوف از رفتارهای غرب در قبال ایران

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با کنایه به اتهام‌پراکنی غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که طرف‌های غربی با وجود انتقاد از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، از مسیر دیپلماسی منصرف شده‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، میخائیل اولیانوف که ریاست هیات روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها را برعهده دارد، روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت: دولت‌های غربی در نشست شورای حکام شکایات و نگرانی‌های متعددی را درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز کردند.

او افزود: جدی گرفتن آنها دشوار است، زیرا ایالات متحده و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) در صورت بازگشت به مذاکرات وین برای نهایی کردن توافق برجام می‌توانند به حل سریع این مشکلات کمک کنند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا و تروئیکا ساعاتی پیش در نشست مربوط به راستی‌آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادعاها علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تکرار کردند. آنها در سخنان خود بدون اشاره به اینکه اقدامات غیر قانونی کدام طرف منجر به وضع موجود در اجرای برجام شده است، خواستار اجرای کامل توافق سال ۹۴ از سوی ایران شدند.

اولیانوف در توئیتی این پرسش را مطرح کرد: آیا عدم آمادگی مذاکره کنندگان غربی برای نهایی کردن مذاکرات وین به معنای رضایت کم و بیش آنها از وضعیت فعلی پیرامون برنامه هسته ای ایران با وجود همه شکایت‌هایشان است؟

او ادامه داد: اگر چنین نیست، چرا از مسیر دیپلماسی منصرف شدند؟

مذاکرات رفع تحریم‌ها بعد از ماه‌ها گفت‌ وگوهای فشرده دیپلماتیک به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل مانده است.

تجربه نشان داده است که کاخ سفید باوجود ادعای دیپلماسی اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا علیه ایران ندارد.

ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر همواره اعلام کرده است که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.