قانون را دور می‌زنند!

گزارش «شهروند» از اقدامات عجیب باشگاه‌های لیگ برتری برای رعایت‌نکردن سقف بودجه

امیر صادقی‌پناه| قانونی که فدراسیون فوتبال مصوب کرده و وزارت ورزش هم حمایت قاطعانه‌ای از آن داشته، اعتراض‌های زیادی را به خود دیده است. با این حال، مدیران فوتبال برای کنترل بازار نقل و انتقالات از موضع خود پایین نیامدند و تاکید دارند سقف 250میلیارد تومانی و نهایتا با مسائل جانبی 300میلیارد تومانی به اجرا دربیاید. البته که مشخصا این قانون توسط همه باشگاه‌ها رعایت نخواهد شد و همین حالا زمزمه‌های زیادی درباره دور زدن سقف بودجه توسط برخی مدیران شنیده می‌شود. حتی بعضی مدیران باشگاه صراحتا اعلام کرده‌اند که سقف بودجه را رعایت نخواهند کرد!

***

از مدت‌ها قبل حواشی و مسائل زیادی درباره ارقام پرداختی به برخی بازیکنان و مربیان شاغل در لیگ برتر در فصل گذشته وجود داشت. ارقامی سرسام‌آور که در سال‌های گذشته هرگز سابقه‌اش را ندیده بودیم. اینبار اما چون از یکی دو بازیکن فراتر رفته بود، بحث‌های ایجادشده بر سر هزینه‌های برخی باشگاه‌ها در طول کل فصل بود. به عنوان مثال بارها درباره هزینه‌های عجیب برخی باشگاه‌ها در رسانه‌ها صحبت شد. حتی گاهی اوقات در حین برگزاری مسابقات لیگ، این موضوع سوژه مصاحبه برخی اهالی فوتبال شد و بارها دیدیم که مربیان، بازیکنان و مدیران باشگاه‌ها درباره ارقام نجومی هزینه‌شده در برخی باشگاه‌های متمول صحبت کردند.

از این‌رو فدراسیون فوتبال به دنبال راهی برای کنترل بازار نقل و انتقالات تابستانی 1402 بود. با توجه به مسائل مطرح‌شده در فصل گذشته، پیش‌بینی اینکه در نقل و انتقالات لیگ بیست‌وسوم ارقام و اعداد پرداختی توسط باشگاه‌ها به بازیکنان و مربیان بسیار فراتر برود، کار سختی نبود. درنهایت فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت قانون سقف بودجه را برای باشگاه‌ها در نظر بگیرد تا براساس آن هیچ باشگاهی از عدد مشخص‌شده نتواند فراتر برود. اقدامی که مورد حمایت وزارت ورزش هم قرار گرفته، اما بعید است توسط باشگاه‌های مطرح لیگ برتری به اجرا دربیاید.

جزئیات قانون سقف بودجه در لیگ برتر

قانون سقف بودجه بعد از بررسی همه جوانب و پیشنهادها و انتقادها در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال مصوب شد و به طور رسمی روز 11 خردادماه به 16 باشگاه لیگ برتری کتبا ابلاغ شد. این قانون اما چه می‌گوید؟

بر اساس قانون ابلاغ‌شده حداکثر 250میلیارد تومان به عنوان میانگین اولیه برای سقف بودجه برای تمام باشگاه‌ها به‌صورت مساوی تعیین شده و حداکثر 20درصد سقف پایه بودجه، معادل 50میلیارد تومان برای باشگاه‌هایی که رتبه اول تا چهارم فصل قبل را کسب کرده و در لیگ قهرمانان آسیا شرکت خواهند کرد، به این 250میلیارد اضافه می‌شود.

همچنین برای تیم‌هایی که مجوز حرفه‌ای دریافت کرده‌اند، 10درصد سقف پایه معادل 25میلیارد تومان هم به سقف مصوب اضافه شد. باشگاه‌هایی که مجوز ملی دریافت کرده‌اند فقط 10میلیارد تومان می‌توانند از سقف 250میلیاردی، بودجه بیشتری داشته باشند. از طرفی حداکثر 50درصد درآمد حاصله از ترانسفر بازیکنان در پنجره نقل و انتقالات زمستانی فصل قبل و پنجره نقل و انتقالات تابستانی فصل جدید به مبلغ مندرج در ردیف یک اضافه می‌شود.

به عبارت بهتر می‌توان گفت چهار باشگاه پرسپولیس، سپاهان، استقلال و تراکتور می‌توانند 300میلیارد تومان هزینه کنند. گل‌گهر و فولاد به واسطه کسب مجوز حرفه‌ای و ملی هم 300میلیارد مجوز هزینه دارند و سایر باشگاه‌ها 275میلیارد می‌توانند سقف بودجه تعیین کنند.

وقتی وزیر پشت فدراسیون درآمد

با ابلاغ قانون سقف بودجه، انتقادها از این موضوع شروع شد. بسیاری از باشگاه‌های متمول و مدیران شاغل در لیگ برتر به قانون سقف بودجه انتقاد کردند و از طرفی برخی رسانه‌ها نیز به این مسئله پرداختند که چنین قانونی توسط بسیاری از باشگاه‌ها اجرایی نمی‌شود و ماجرای دور زدن قانون پیش می‌آید. در چنین شرایطی زمزمه‌هایی درباره لغو قانون سقف بودجه مطرح شد، اما صحبت‌هایی که حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، بر زبان آورد، به نوعی حسن ختام شد. سجادی در نشست خبری اخیر خود ضمن گلایه از این مسئله که یک باشگاه غیرتهرانی در فصل گذشته 570میلیارد تومان هزینه کرده، از ریخت‌وپاش‌ها در لیگ بیست‌ودوم سخن گفت و به حمایت از قانون سقف بودجه پرداخت. او گفت که باید در جایی جلوی این موضوع و تبعیض میان تیم‌های متمول و ضعیف‌تر از نظر بودجه (که از قضا دولتی هستند) گرفته شود. به همین شکل، فدراسیون فوتبال هم برای اجرای دقیق سقف بودجه مصرتر شد و روی مواضع خود پافشاری کرد.

اعلام رسمی با صدای بلند:‌ ما رعایت نمی‌کنیم!

مسئله عجیبی که درباره رعایت قانون سقف بودجه وجود دارد، مصاحبه‌های برخی مدیران باشگاه‌هاست. در روزهای گذشته حجت کریمی، مدیرعامل باشگاه استقلال، یکی از پیش‌قدم‌ها بود و در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی روی خط برنامه ورزشگاه شبکه پنج سیما اعلام کرد که استقلال سقف بودجه را رعایت نخواهد کرد. رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، هم چند روز پیش در مصاحبه خود گفته بود که بر اساس قراردادهایی که از سال گذشته امضا شده، همین حالا بودجه باشگاه بالاتر از سقف است و امکان کاهش قراردادهای اعضای تیمش وجود ندارد. محمدرضا ساکت، مدیرعامل سپاهان، هم که از قضا عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال است، اگرچه صراحتا حرفی از دور زدن سقف نزده و پای امضای خودش پای مصوبه هیأت رئیسه مانده، اما درباره آنها گفته می‌شود که منظور شخص وزیر از تیم غیرتهرانی که 570میلیارد تومان خرج کرده بودند و با این شرایط بعید است که بتوانند هزینه‌هایشان را به زیر 300میلیارد تومان بیاورند. خصوصا اینکه اخیرا بر سر مبلغ رضایتنامه «پیام نیازمند» بابت تمدید قراردادش با سپاهان هم حواشی زیادی مطرح شده است.

فولاد و آهن و… جای پول نقد!

یکی از اتفاق‌های عجیبی که در فضای نقل و انتقالاتی فوتبال رخ داده، اهدای اجناس مربوط به کارخانه‌ها به بازیکنان و مربیان از طرف باشگاه‌هاست. از آنجایی که بسیاری از باشگاه‌های لیگ برتری فوتبال ایران دولتی هستند، مدیران برخی باشگاه‌ها برای دور زدن سقف بودجه یک راه جالب را در پیش گرفته‌اند؛ اینکه به جای مبلغ ریالی به صورت زیر میزی به بازیکنان و مربیان جنس باارزش بدهند. به عنوان نمونه شنیده می‌شود یکی از باشگاه‌های لیگ برتری در مذاکرات خود برای عقد قرارداد به بازیکنان حواله فولاد یا آهن یا اجناس دیگر را پیشنهاد می‌دهد. از یک باشگاه شنیده می‌شود که به یکی از بازیکنان گران‌قیمت خود گفته‌اند حواله خودرو می‌دهند یا مسائلی از این دست که قرار است به صورت زیر میزی به افراد داده شود و در قراردادهای مالی مسئله‌ای را بیان نکنند.

روند کار کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ اینگونه است که قراردادهای همه اعضای تیم‌ها در این کمیته ثبت می‌شود و آنها نسبت به صدور کارت برای اعضای باشگاه‌ها اقدام می‌کنند. در چنین شرایطی سازمان لیگ با توجه به مبالغ درج‌شده در قراردادها به‌راحتی میزان هزینه‌کرد باشگاه‌ها را در اختیار دارد. اهدای اجناس به افراد توسط باشگاه‌ها و عدم‌درج در قراردادها اما باعث می‌شود فدراسیون و سازمان لیگ متوجه دور زدن قانون سقف بودجه نشوند.

ناگهان «درهم» پول رسمی فوتبال شد!

یکی دیگر از مواردی که در روزهای گذشته بسیار بازتاب داشته، دستور رئیس‌جمهوری برای عدم عقد قرارداد دلاری و یورویی با بازیکنان و مربیان خارجی توسط همه فدراسیون‌های ورزشی است. در ورزش ایران مربیان و بازیکنان خارجی متعددی فعالیت دارند و با فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها عقد قرارداد کرده‌اند. قراردادهای نفرات خارجی معمولا با دلار یا یورو بسته شده، اما حالا با نامه رسمی که توسط وزیر ورزش به فدراسیون‌ها ابلاغ کتبی شده، عقد قرارداد دلاری و یورویی ممنوع شده است.

این در شرایطی است که عقد قرارداد ریالی با نفرات خارجی کاری تقریبا محال و بعید است کسی که ملیت ایرانی نداشته باشد، حاضر به عقد قرارداد ریالی شود. از این‌رو باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها به عقد قرارداد با ارز دیگری رو آورده‌اند و حتی ابایی از این موضوع هم ندارند.

به عنوان مثال باشگاه گل‌گهر سیرجان که اخیرا یک مربی یونانی را به عنوان نفر اول کادرفنی خود برگزیده، صراحتا اعلام کرده با یکی از ارزهای رایج در منطقه خاورمیانه این قرارداد را امضا کرده است.

همچنین باشگاه تراکتور هم به استفاده از درهم به جای یورو و دلار رو آورده و این مسئله را حتی رسما اعلام کرده است. هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل تراکتور، گفته است:‌ «قرارداد ما با این مربی به صورت دلاری بسته شده است، اما مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری توصیه کرده‌اند که به جای دلار از ارزهای رایج منطقه‌ای خودمان استفاده کنیم. ارزهایی مثل ریال عمان یا درهم امارات یا دینار کویت. گفته شده فقط قراردادها به دلار یا یورو نباشد. خمس و سایر خارجی‌های ما هم مشکلی از این بابت ندارد.»

***

نگرانی بابت رعایت نکردن قانون مهم فوتبال
«سقف بودجه» مثل «سقف قرارداد» نشود

مسائلی که پیرامون قانون سقف بودجه پیش آمده، خیلی‌ها را یاد قانون سقف قرارداد می‌اندازند که چند سال قبل تصویب شد. بر اساس آن قانون، باشگاه‌ها حق امضای قرارداد با مبلغی بالاتر از آنچه اعلام شده بود، نداشتند. سازمان لیگ فوتبال حتی در آن فصل رقم قراردادهای همه اعضای تیم‌ها را روی سایت خود منتشر کرد و با چالش‌های تندی مواجه شد. اعتراض به لو رفتن مبالغ قراردادها و رواج‌دادن پول‌های زیر میزی حواشی زیادی ایجاد کرد و حتی کار به جایی رسید که برخی باشگاه‌ها با بازیکنان و مربیان خود دو قرارداد امضا می‌کردند! موارد عجیب‌وغریب زیادی نیز مشاهده شد. به عنوان مثال می‌توان به خودروهای پورشه‌ای اشاره کرد که مدیران یکی از باشگاه‌ها بدون پلاک به بازیکنان خود داد و وعده‌هایش برای خوردن سند به نام بازیکنان عملی نشد. خودروهایی که حتی پس هم گرفته نشد و بازیکنان مجبور شدند آن را اوراق کنند و در بازار مربوطه قطعاتش را بفروشند!

درنهایت قانون سقف قرارداد به طور کامل لغو شد تا پول‌های زیر میزی و اجناس اهدایی به بازیکنان و مربیان به طور کامل از بین برود. حالا درباره سقف بودجه هم این نگرانی وجود دارد. فدراسیون فوتبال درصدد است جرایمی را برای این امر در نظر بگیرد. چند روز قبل مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، صراحتا اعلام کرد که نتایج تیم‌هایی که سقف بودجه را رعایت نکنند، 3 بر صفر می‌شود، اما سازوکار این جرایم انضباطی مشخص نیست.

اینکه سازمان لیگ از کجا متوجه پرداخت پول‌های زیرمیزی یا اهدای اجناس به بازیکنان و مربیان می‌شود، موضوعی است که باید به مرور زمان متوجه آن شد و فهمید چه اتفاق‌هایی حول قانون سقف بودجه رخ می‌دهد.

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.