تفاهم ایران وقطر بر سر نیروی کار

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ساماندهی نیروی کار ایرانی در قطر خبر داد و گفت: امروز تفاهمنامه همکاری با قطر به امضا رسید که درباره جذب و اعزام نیروی کار متخصص به قطر است.

به گزارش شهروند آنلاین، محمود کریمی بیرانوند در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری بین وزرای کار ایران و قطر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۶ ماه گذشته پنج هزار نیروی کار ایرانی درخواست اعزام به قطر داشته‌اند که تنها ۵۰۰ نفر اعزام شدند و چهار هزار و ۵۰۰ نفر باقی مانده‌اند که اعزام نیروی کار نیاز به ساماندهی و شناسایی فرصت‌های شغلی دارد.

او افزود: طبق برآوردها، حدود ۳۰ هزار نیروی کار ایرانی در قطر حضور دارد. در دولت‌های قبلی مساله اعزام نیروی کار به قطر را رها شده بود.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شناسایی فرصت‌های شغلی در قطر گفت: نیاز داخل کشور به نیروهای متخصص را در نظر می‌گیریم و بعد نیروهای مازاد متخصص را در حوزه‌های اعلامی قطر اعزام می‌کنیم این در حالی است که در گذشته نیروی نخبه و متخصص با استفاده از مراجع غیر رسمی در دانشگاه‌ها از کشور خارج شده بودند.

۳۳ درصد اعتبار مشاغل خانگی افزایش می‌یابد

کریمی بیرانوند با بیان اینکه تسهیلات مشاغل خانگی امسال نسبت به سال قبل ۳۳ درصد افزایش می‌یابد گفت: سال گذشته سه هزار میلیارد تومان منابع در مشاغل خانگی بود که امسال نیز چهار هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. در صورتی که تا مهرماه امسال جذب شود،بانک مرکزی قول داده است، منابع جدیدی اختصاص می‌دهد.

او افزود: سال گذشته، ۱۰۳ هزار فرصت شغلی جدید در حوزه مشاغل خانگی ایجاد شد که در مجموع سهم مشاغل خانگی در اقتصاد کشور ۱۰ درصد است و درصدد هستیم این رقم را به ۱۵ درصد افزایش دهیم.

معاون کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در مورد تکلیف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری و حساب‌های پیشرفت و عدالت استانی گفت: این امر بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است که در این باره دستورالعمل اجرایی را تهیه کرده و در حال نهایی شدن است تا منابع مورد نیاز به حساب پیشرفت و عدالت استانی واریز شود.

کریمی بیرانوند خاطر نشان کرد: سال گذشته در قالب بند الف تبصره ۱۸ مبالغی به صورت نقدی واریز شد، اما برای ایجاد اشتغال عملیاتی نشد، امسال طبق مصوبه شورای عالی اشتغال در مورد جزء ۲ بند ب تبصره ۱۶، تسهیلات تا آخر تیرماه ۱۴۰۲ اختصاص می‌یابد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.