نامه کاردار ایران به رهبران اسلامی انگلیس

تاکید بر محکومیت هتک حرمت قرآن کریم در سوئد

کاردار سفارت ایران طی نامه‌ای به رهبران مسلمان در انگلیس خواستار محکومیت هتک حرمت قرآن کریم در سوئد شد.

به گزارش شهروند آنلاین، سید مهدی حسینی متین روز جمعه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: من امروز نامه‌ای را برای همه نمایندگان دیپلماتیک کشورهای مسلمان و رهبران اسلامی در بریتانیا ارسال و درخواست کردم که علیه اقدام برنامه‌ریزی شده قرآن‌سوزی در استکهلم اقدام کنند.

او تصریح کرد: این اقدام شنیع در عید سعید قربان باید مورد محکومیت همه مسلمانان و مراکز اسلامی باشد.

در این نامه که یک نسخه آن توسط ایرنا مشاهده شد، هرگونه بی‌احترامی به باورهای دینی محکوم و بر اهمیت احترام به اعتقادات و باورهای دینی تاکید شده است.

متن کامل این نامه از این قرار است: همانطور که می دانید، چهارشنبه گذشته، ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳، یک اقدام توهین‌آمیز برنامه‌ریزی شده در استکهلم سوئد رخ داد که قلب همه مسلمانان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرد و در عین حال عمیقاً مورد توهین قرار داد. مردی در مراسم آتش زدن قرآن در خارج از مسجد مرکزی در استکهلم در تعطیلات مسلمانان عید قربان که یکی از مهم‌ترین زمان‌ها در تقویم اسلامی است، شرکت کرد. این اقدام شنیع کاملا تاسف‌آور و محکوم است.

این نامه می‌افزاید:‌ ما می‌خواهیم فرصت را مغتنم شمرده و از نمایندگان دیپلماتیک کشورهای مسلمان در انگلیس، رهبران و امامان همه مساجد، مراکز و مؤسسات اسلامی در انگلستان، درخواست می‌کنیم که این رفتارهای توهین‌آمیز را محکوم کنند.

کاردار سفارت کشورمان تصریح کرد: سکوت و بی‌عملی جایز نیست چرا که عاملان این‌گونه اقدامات را نسبت به تکرار آن جسورتر می‌کند. چشم‌پوشی نسبت به این گونه اعمال شنیع، مصداق شریک بودن در آنهاست.

او تصریح کرد: ما قویاً از دولت سوئد می‌خواهیم که فوراً وارد عمل شده و عاملان این اقدام شنیع را دستگیر و محاکمه کند تا هیچکس نتواند علیه آموزه‌های اسلام و اعتقادات مسلمانان یا هر دین دیگری در آینده اقدام کند.

به گزارش ایرنا، یک افراطی سوئدی روز چهارشنبه به وقت محلی تحت حمایت مقامات و پلیس این کشور در مقابل چشمان حدود ۲۰۰ مسلمان، قرآن کریم را در بیرون مسجد اصلی استکهلم پایتخت سوئد سوزاند.

در سال‌های اخیر برخی از کشورهای اروپایی و به خصوص حوزه اسکاندیناوی صحنه تعدی و هتک حرمت مقدسات مسلمانان بوده است. در سایه حمایت پلیس سوئد، راست گرایان افراطی اقدام به آتش زدن قرآن کریم کرده و اعتراض های مسلمانان نیز با سرکوب روبه‌رو شده است.

این هتک حرمت قرآن کریم با موج محکومیت گسترده بویژه در سطح جهان اسلام روبه‌رو شده است. «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همین راستا پیش از این هتک حرمت قرآن کریم و نفرت پراکنی علیه مقدسات اسلامی در سوئد را محکوم کرد و در توییتی نوشت: نباید جریحه‌دار کردن احساسات مسلمانان جهان و اسلام‌هراسی به بهانه حمایت از آزادی بیان به امری مرسوم در برخی کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر تبدیل شود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.