جزئیات برقی‌سازی حمل‌ونقل تهران

وزیر صنعت،معدن و تجارت از آغاز نهضت برقی‌سازی حمل و نقل شهر تهران خبر داد و گفت: حضور ۲۰۰ هزار موتور و ۵۰ هزار خودروی برقی تا پایان سال در تهران برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش شهروند آنلاین از وزارت صمت؛عباس علی آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین جلسه برقی کردن حمل‌ونقل شهر تهران،حمل‌ونقل برقی کشور را یکی از اولویت‌های اصلی وزارت صمت در دوره جدید عنوان کرد و گفت: از همان روز‌های ابتدایی شروع به فعالیت در وزارتخانه به همکاران اعلام کردیم تا برنامه جامع و دقیقی را در خصوص طرح حمل‌ونقل برقی آماده کنند و شهر تهران را به عنوان شهر پایلوت (آزمایشی) برای این امر مشخص کردیم.

او ادامه داد: از امروز می‌توانیم با قدرت اعلام کنیم که نهضت برقی‌سازی حمل نقل تهران آغاز شده و به همین منظور با همکاری شهرداری تهران، وزارتخانه‌های کشور، نفت و نیرو برنامه داریم تا پایان سال شاهد حضور ۲۰۰ هزار موتور و ۵۰ هزار خودروی برقی در شهر تهران باشیم.

وزیر صمت با بیان اینکه برقی‌سازی خودرو برای شرکت‌ها جذابیت سرمایه‌گذاری دارد، افزود: براساس توافقاتی که در این جلسه انجام شده، قرار است ۵ هزار ایستگاه شارژ سریع و کند جهت شارژ خودرو‌های برقی در سطح تهران نصب و راه‌اندازی و در مرحله نخست با همراهی شهرداری تهران ۵۰ هزار تاکسی تهران برقی شود.

او همچنین در ادامه ارائه کارت نیرو (دریافت برق) به جای کارت سوخت از سوی وزارت نفت به رانندگان خودرو‌های برقی را یکی از پیشنهاد‌های اصلی این طرح عنوان کرد و گفت: در جلسه‌ آینده بین ۴ وزارتخانه صمت، نفت، نیرو و کشور با شهرداری تهران عملیات اجرایی طرح برقی سازی شهر تهران آغاز می‌شود.

علی‌آبادی ایجاد مشوق‌های لازم و تعرفه‌های ویژه را از جذابیت لازم جهت سوق دادن خودروسازان و مردم برای واردات خودرو‌های برقی دانست و افزود: خودروسازان با تعرفه‌های ویژه می‌توانند از امروز به سمت واردات خودرو‌های برقی سوق پیدا کنند که در ادامه با حمایت وزارت صمت باید به سمت تولید خودرو‌ها برقی حرکت کنند.

او ادامه داد: امروز مصمم هستیم تا حمل‌ونقل شهر تهران را برقی کنیم و برای این امر تا زمانی که زیرساخت‌های برقی سازی مهیا شود، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا برای صرفه‌جویی و محیط زیستی پاک گام برداریم و شاهد واقعیت بخشی به رؤیای تهران پاک باشیم.

وزیر صمت تولید خودروی برقی را از اولویت‌های اصلی نظام در جهت آبادانی کشور برشمرد و گفت: از امروز با همکاری خودروسازان و اراده‌ای که در سازمان استاندارد ایجادشده و با حمایت‌های ویژه وزارت صمت در راستای خودرو‌های برقی گام‌های محکم و بلندی برخواهیم داشت و در همین راستا معاونت حمل‌ونقل وزارتخانه فراخوانی را جهت حضور خودروسازان در این طرح را صادر خواهد کرد.

آمادگی شهرداری برای واردات موتورسیکلت برقی

علیرضا زاکانی شهردار تهران در این جلسه گفت: اگر بتوانیم براساس برنامه‌ریزی، نوسازی تاکسیرانی را با ۵۰ هزار خودروی برقی و ۲۰۰ هزار موتور برقی در شهر تهران داشته باشیم جوانب محیط زیستی و رفاهی خوبی نصیب مردم شهر تهران خواهد شد و سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشترین ارزش افزوده را برای شهرداری تهران خواهد داشت.

او ادامه داد: شهرداری تهران موافق بحث راه‌اندازی و نصب ایستگاه‌های شارژ سریع و کند برای خودرو‌های برقی است و در آینده نزدیک قرارداد آن نهایی خواهد شد.

شهردار تهران گفت: پیشنهاد اولیه این است تا طرح برقی سازی شهر تهران با تمرکز بر محدوده بازار و مرکز شهر آغاز و منطقه‌بندی شود و در بحث واردات موتورسیکلت برقی، شهرداری آمادگی لازم را دارد تا با استفاده از تبصره ۱۸ و سایر منابع، هزینه ۱۵۰ هزار موتور برقی را حمایت کند تا حداقل (موتور‌های کار) ما که نزدیک به ۱۰ درصد موتور‌های موجود در شهر تهران هستند برقی و بهینه شوند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.