گزارش دردناک سازمان ملل از دام تروریست‌ها برای کودکان سوری

جدیدترین گزارش سازمان ملل متحد روایتی دردناک از چگونگی سربازگیری گروه شبه نظامی مورد حمایت ارتش آمریکا موسوم به «قسد» و سایر گروههای تروریستی از جمله «جبهه النصره» و عناصر مسلح مورد حمایت ترکیه از بین کودکان سوری در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه ارایه کرده است.

به گزارش شهروند آنلاین، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گزارش منتشر شده سازمان ملل در ۲۸ ژوئن نوشته است که شبه‌نظامیان تحت حمایت آمریکا و ترکیه در سوریه همچنان به سربازگیری از بین کودکان برای تقویت توان نظامی خود می‌افزایند.

این گزارش با اعلام اینکه بیش از یک سوم از اسامی سربازکودک ثبت شده در سوریه به شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) در سوریه اختصاص دارد، افزود: این گزارش سازمان ملل حاکی است که گروه‌های مسلح تحت حمایت آمریکا و ترکیه در سوریه همچنان به طور فزاینده‌ای از افراد زیر سن قانونی در صفوف خود استفاده می‌کنند.

گزارش سازمان ملل، تعداد کودکانی که از سال ۲۰۲۰ توسط گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه استخدام شده‌اند را بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر اعلام کرد و افزود که در بین کسانی که کودکان را به خدمت می‌گیرند، شبه‌نظامیان (قسد) هستند که بر کنترل میادین نفتی سوریه با همکاری نیروهای اشغالگر آمریکایی سیطره دارند.

این گزارش همچنین بیش از ۶۰۰ مورد از موارد استخدام کودکان در سوریه را از سوی شبه‌نظامیان قسد و گروه‌های مرتبط با آن در این کشور دانست و افزود: این در حالی است که این شبه نظامیان در سال ۲۰۱۹ توافقنامه‌ای را برای پایان دادن به سربازی خردسالان با سازمان ملل امضا کرده بودند.

براساس این گزارش، بیش از ۶۰۰ مورد استخدام کودکان نیز از سوی ائتلاف گروهک‌های زیر مجموعه گروه تروریستی موسوم به «ارتش ملی سوریه» (SNA) بوده که مورد حمایت ترکیه هستند. این گروه طی سال‌ها جنگجویان چندین گروه افراطی از جمله شماری از تروریست‌های داعش را در خود جای داده است.

علاوه بر این، سازمان ملل اعلام کرد که گروه تروریستی موسوم به «هیأت تحریر الشام» (HTS) که قبلاً به عنوان جبهه تروریستی النصره وابسته به القاعده شناخته می‌شد، بیش از ۳۸۰ کودک خردسال را در صفوف خود استخدام کرده است. براساس برخی گزارشها، دولت ترکیه در گذشته تلاش کرد که جبهه تروریستی تکفیری النصره را با تغییر نام به جای یک گروه افراطی تندرو، به عنوان یک گروه میانه‌رو معرفی کند تا بتواند آنها را به عنوان بخشی از مخالفان میانه‌روی سوری وارد مذاکرات سیاسی درباره این کشور کند اما این برنامه ترکیه به نتیجه نرسید.

به نوشته آسوشیتدپرس، “بسام الاحمد” مدیر اجرایی گروه تحت عنوان “سوریه برای حقیقت و عدالت” به تازگی در گفت وگو با رسانه‌ها ابراز عقیده کرد که اگرچه برخی از این کودکان به خاطر اعتقادات مذهبی یا عقیدتی به عضویت این گروه‌های شبه نطامی درمی‌آیند، اما برخی دیگر برای پشتیبانی مالی از خانواده‌هایشان یا فقر مطلق به صفوف شبه نظامیان می‌پیوندند.

احمد افزود: برخی از کودکان حتی به عنوان مزدور در جنگ‌های خارجی، به خارج از کشور فرستاده می‌شوند.

این درحالی است که اخیرا گزارش‌ها از مناطق تحت اشغال شبه نظامیان قسد نشان می‌دهد که آنها به زور به خانه‌ها یورش می‌برند و کودکان و نوجوانان را برای جنگیدن به سربازگیری اجباری می‌برند.

سربازگیری از کودکان از سوی تروریستها در بسیاری از درگیری‌های سوریه موضوعی داغ بوده است. مثلا در طول تلاش‌های جذب نیرو در جبهه تروریستی النصره بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، که عمدتاً توسط یک مبلغ تندروی مذهبی به نام “عبدالله المحیسنی” انجام می‌شد، تعداد زیادی نوجوان در میان هزاران نفری بودند که برای جنگ با ارتش سوریه به خدمت گرفته شدند. بسیاری از این نوجوانان حتی به مأموریت‌های انتحاری نیز از سوی تروریستها فرستاده شدند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.