تاکید مخبر بر تسریع توافقات میان تهران- مسکو

در ششمین دیدار معاون اول رئیس‌جمهوری و دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه بر ضرورت پیگیری و اجرای هر چه سریعتر تفاهم‌نامه‌ها و توافقات بین تهران-مسکو تاکید شد.

به گزارش شهروند آنلاین، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهوری عصر امروز در دیدار «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط فی مابین و سفرهای اخیر هیات‌های دو کشور، تاکید کرد: مذاکرات انجام شده در سفر رئیس بانک مرکزی روسیه به ایران برای شرکت در پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی و همچنین سفر وزیر راه و شهرسازی به روسیه راهگشا بوده و گام‌های مثبتی جهت رفع موانع بانکی و توسعه خطوط ترانزیتی برداشته شده است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت پیگیری و اجرای هر چه سریعتر توافقات بین تهران- مسکو افزود: باید با دستورات و پیگیری‌های مجدانه مشکلات موجود در زمینه احداث نیروگاه‌ها، اجرای تفاهم‌نامه همکاری مشترک انرژی و توسعه میادین نفتی برداشته شده و در اجرای طرح‌های مشترک و قراردادهای فی مابین تسریع شود.

او همچنین ضرورت توسعه همکاری های ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف بویژه صنعتی، انرژی، تجاری و علمی را خاطرنشان ساخت و گفت: برای استفاده از همه ظرفیت‌های حمل و نقلی و ترانزیتی باید تلاش کنیم بنادر خود را توسعه داده و حمل و نقل ترکیبی و چند وجهی را در دستور کار خود قرار دهیم که در این راستا تسریع در تاسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی و نیز توسعه همکاری در بخش هوایی ضرورت دارد.

مخبر با اشاره به اهمیت کریدور شمال-جنوب، تصریح کرد: شرکت‌های روسی از فرصت سرمایه‌گذاری در سواحل مکران و اجرای پروژه‌های زیرساختی بندری و مراکز لجستیکی در کریدور شمال جنوب استفاده کنند که با توجه به استقبال و پیگیری برخی از کشورهای همسایه و کشورهای فرامنطقه‌ای سرعت تصمیم‌گیری اهمیت اساسی دارد.

ایگور لویتین، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار با قدردانی و ابراز خرسندی از پیشرفت اجرای طرح‌ها و قراردادهای بین تهران و مسکو تاکید کرد: دولت روسیه تمام تلاش خود را برای رفع موانع و اجرای هر چه سریعتر توافقات دو کشور به کار گرفته است.

او تصریح کرد: تعمیق و توسعه همکاری‌ها در دو سال گذشته نشانگر اراده و نزدیکی دو دولت-ملت است و مصمم هستیم تفاهم‌نامه‌ها و موافقتنامه‌های ترانزیتی، انرژی، پزشکی و علمی به صورت کامل نهایی و عملیاتی شود.

گفتنی است این دیدار ششمین ملاقات دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه با مخبر در ۹ ماه گذشته بود./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.