70 سال زندگیِ ترامپ و بایدن

از ثروت و خوشگذرانی ترامپ تا لکنت‌زبان و داغ‌دیدگی بایدن

در یکی از حساس‌ترین انتخابات در تاریخ ایالات متحده آمریکا مردم در ایالت‌های مختلف پای صندوق‌های رأی رفتند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و نامزد حزب جمهوری‌خواه برای ماندن در قدرت با جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها رقابت می‌کند.

شهروندآنلاین: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور هفتادوچهار ساله آمریکا و جو بایدن هفتادوهفت ساله رقیب دموکرات او در انتخابات ریاست جمهوری هر کدام بیش از هفت دهه تجربه شخصی و شغلی در عرصه‌های گوناگون دارند.

در اینجا مجموعه‌ای از عکس‌ها وجود دارد که زندگی آنها را دربرمی‌گیرد.

ترامپ
دونالد ترامپ ۱۸ ساله با یونیفرم نظامی در یک مدرسه نظامی درنیویورک، سال ۱۹۶۴

دونالد جان ترامپ پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۶ به دنیا آمد. او چهارمین فرزند «فرد ترامپ» و «مری ان مک‌لئود ترامپ» بود. او با وجود سرمایه و املاک و مستغلات پدر در  سیزده سالگی به آکادمی نظامی اعزام شد. ترامپ در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرد.

بایدن
جو بایدن ۲۵ ساله در سال ۱۹۶۷

جوزف رابینت بایدن جونیور در سال ۱۹۴۲ در اسکرانتون، پنسیلوانیا به دنیا آمد. بزرگ‌ترین چالش جو غلبه بر مشکل گفتاری -لکنت زبان- بود که او را در دبیرستان رنج می‌داد. تمرینات صحبت‌کردن او در مقابل آینه پس از چند ماه نتیجه داد.

بایدن در دانشگاه دلاور تحصیل و سپس مدرک حقوق خود را از دانشگاه سیراکیوس دریافت کرد، سپس با نیلیا هانتر ازدواج و فعالیت سیاسی خود را در ویلمینگتون آغاز کرد.

دهه ۱۹۷۰ میلادی

ترامپ
دونالد ترامپ در سال ۱۹۷۶

دونالد ترامپ می‌گوید که قبل از پیوستن به شرکت فرد ترامپ با وام اندک یک میلیون دلاری از پدرش وارد تجارت ملک شده است. او در آن زمان مدیریت مجموعه گسترده‌ای از املاک مسکونی در نیویورک و کنترل شرکت را به دست گرفت و در سال ۹۷۱ نام آن را به سازمان ترامپ تغییر داد.

شش سال بعد دونالد ترامپ با ایوانا، ورزشکار و مدل اهل جمهوری چک ازدواج کرد. فرزندان او از اولین ازدواجش دونالد جونیور، ایوانکا و اریک هستند که در سازمان ترامپ فعالیت می‌کنند.

بایدن
جو بایدن در حال ادای سوگند در بیمارستان

جو بایدن مشتاقانه منتظر تصدی صندلی خود در سنای آمریکا بود، چراکه در سال ۱۹۷۲ به این سمت انتخاب شد، اما حادثه‌ای رخ داد. همسر و دختر نوزاد او نائومی در یک تصادف رانندگی کشته و پسرانش بو و هانتر نیز به شدت زخمی شدند.

بایدن برای اولین بار به عنوان سناتور در بیمارستان و کنار تختی که پسرانش بستری بودند، سوگند یاد کرد.

دهه ۱۹۸۰ میلادی

ترامپ
دونالد ترامپ در آگوست ۱۹۸۷ با بالگرد شخصی خود بر فراز شهر نیویورک

در اواخر سال ۱۹۷۰ ترامپ جاه‌طلبی‌های خود را افزایش داد و تمرکز املاکت خود را از بروکلین و کوئینز به منهتن پرزرق‌وبرق تغییر داد. او پس از بازسازی یک هتل، یک برج ۶۸ طبقه ساخت و آن را گراند هیت «Grand Hyatt» نام نهاد.

متعلقات دیگری که این نام معروف را به همراه داشتند؛ ترامپ پلاس، برج جهانی ترامپ، هتل بین‌المللی ترامپ و برج ترامپ بودند. اقدامات ترامپ در نهایت منجر به ورشکستگی بسیاری از مشاغل شد.

بایدن
سناتور بایدن به همراه همسرش جیل در یک کنفرانس مطبوعاتی خبر  کناره گیری از رقابت‌های ریاست جمهوری را اعلام کرد

جو بایدن در طول ۱۴ سال اول حضور در واشنگتن زندگی شخصی خود را پس از مرگ همسر و دخترش از نو ساخت. او سرانجام با معلم مدرسه جیل تریسی جاکوبز که فرزندی به نام اشلی داشت، ازدواج کرد. او در سال ۱۹۸۷ برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اقدام کرد، اما پس از آنکه متهم به سرقت ادبی از سخنرانی نایل کیناک، رهبر حزب کارگر بریتانیا شد، کمپین خود را تعلیق کرد.

دهه ۱۹۹۰ میلادی

ترامپ
دونالد ترامپ در ژانویه ۱۹۹۹ در یک کنفرانس مطبوعاتی مسابقات زیبایی

املاک به تنهایی برای دونالد ترامپ کافی نبود، او نیاز به سرگرمی داشت و در سال ۱۹۹۶ تعداد زیادی از مسابقات زیبایی برگزار کرد. Miss Universe، Miss USA و Miss Teen USA.

ترامپ پس از جدایی از ایوانا در سال ۱۹۹۳ با مارال می‌پلز بازیگر ازدواج کرد. آنها قبل از طلاق در سال ۱۹۹۹ صاحب یک دختر به نام تیفانی شدند. در همان سال پدر ترامپ درگذشت. ترامپ در آن زمان گفت پدرم الهام‌بخش من بود.

بایدن
جو بایدن و تد کندی در جریان جلسات شهادت آنیتا هیل

در یازدهم اکتبر ۱۹۹۱ مردم آمریکا ادای شهات آنیتا هیل، استاد دانشگاه حقوق در اوکلاهاما در مقابل کمیته قضائی سنا که جو بایدن ریاست آن را بر عهده داشت، از تلویزیون تماشا کردند. کلارنس توماس که جلسه برای رسیدگی به صلاحیت او برای عضویت در دیوان‌عالی کشور تشکیل شده بود، هنگامی که رئیس آنیتا بود، او را مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار می‌داد.

در آن زمان تمامی اعضای مرد و البته سفیدپوست کمیته قضائی به‌طور تهاجمی ادعای آنیتا هیل را که می‌گفت قاضی توماس به او تجاوز جنسی کرده است، زیر سوال بردند.

بایدن در آوریل ۲۰۱۹ در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که از نحوه برخورد با آنیتا هیل متاسف است.

دهه ۲۰۰۰ میلادی

ترامپ
دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ در سال ۱۹۹۸

در سال ۲۰۰۳ دونالد ترامپ برنامه تلویزیونی کارآموز را به پیشنهاد مارک برنت ایجاد کرد. در هر قسمت از این برنامه، هر هفته برای به دست آوردن جایزه ۲۵۰ هزار دلاری و شغل مدیریتی سطح بالا با نام مصاحبه شغلی نهایی توسط تاجران و بازرگانان مسابقه برگزار می‌شود.

در سال ۲۰۰۵ ترامپ با ملانیا که یک مدل متولد یوگسلاوی است، ازدواج کرد. این زوج یک پسر به نام بارون ویلیام ترامپ دارند.

ترامپ و اوباما
جو بایدن پس از معرفی‌شدن توسط باراک اوباما به عنوان معاون ریاست جمهوری در یک گردهمایی در ایلینوی سخنرانی کرد

بعد از شکست در ۱۹۸۸، بایدن چند بار دیگر احتمال کاندیدا شدن برای ریاست‌جمهوری را بررسی کرده بود و سرانجام در سی‌ویکم ژانویه ۲۰۰۷ قصد خود برای نامزدشدن را اعلام کرد. گرچه جو بایدن در کمپین ۲۰۰۸ خود موفقیتی به دست نیاورد، اما جایگاه سیاسی او در اثر آن بالا رفت. جو بایدن در سال ۲۰۰۸ به عنوان معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا انتخاب شد. بایدن در آن زمان اوباما را برادر خود می‌نامید.

ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مراسم روز تحلیف در واشنگتن در سال ۲۰۱۷ به همراه ملانیا و بارون

در ژوئن ۲۰۱۵ دونالد ترامپ رسما ورود خود را به عرصه انتخابات برای ورود به کاخ سفید اعلام کرد. مبارزات انتخاباتی او برای ریاست جمهوری با جنجال‌هایی ازجمله ضبط برنامه‌ای در سال ۲۰۰۵ مبنی بر اظهارات ناهنجارانه او درباره زنان همراه بود.

او همواره به هوادارانش می‌گفت که نظرسنجی‌ها را قبول ندارد. این نظرسنجی‌ها بیشتر به نفع رقیبش هیلاری کلینتون بود. ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ پیروز شد و در بیستم ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا انتخاب شد.

باراک اوباما و جو بایدن
باراک اوباما و جو بایدن در سال ۲۰۱۰ در کاخ سفید

باراک اوباما در مراسمی غافلگیرانه در روز‌های پایانی ریاست جمهوری خود به جو بایدن مدال آزادی ریاست جمهوری بالاترین افتخار غیرنظامی ایالات متحده را اعطا کرد. همکاری اوباما و بایدن موفقیت‌آمیز بود، اما بدون آسیب‌دیدگی برای بایدن نبود. پسرش بو بایدن در سال ۲۰۱۵ و در چهل‌وشش سالگی بر اثر سرطان مغز درگذشت. تا قبل از مرگ بو، او را بخت اصلی کسب نامزدی حزب دموکرات برای فرمانداری ایالت دلاور در انتخابات ۲۰۱۶ به حساب می‌آوردند.

سال ۲۰۲۰

ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از سه روز بستری‌شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا از بیمارستان خارج شد و ماسکش را برداشت

مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ با وجود اینکه شیوع ویروس کرونا جان بیش از ۲۳۰ هزار آمریکایی را گرفته است، ادامه یافت. خود ترامپ نیز به کرونا آلوده شد، همچنین ملانیا و پسرش بارون و تعدادی از کارکنان کاخ سفید نیز به کرونا مبتلا شدند.

بایدن
جو بایدن در گفت‌وگو با خبرنگاران در فرودگاه پنسیلوانیا

اختلافات دو رقیب ریاست جمهوری درباره ویروس کرونا بسیار عمیق بوده است. جو بایدن، ترامپ را مسئول وخیم‌شدن بحران کرونا می‌داند.

او گفته که حتی اگر من پیروز انتخابات شوم، خاتمه‌دادن به این وضعیت کار بسیار سختی است. من این قول را می‌دهم از روز اول شروع کار‌های درست را انجام خواهیم داد. انتظار می‌رود بیش از 150 میلیون آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.