اذعان کاخ سفید به مذاکرات غیرمستقیم با ایران درباره آزادی زندانیان

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از مذاکرات غیرمستقیم با ایران درباره آزادی زندانیان آمریکایی خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین،«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از او درباره مذاکرات با ایران پرسید، از مذاکراتی غیرمستقیم میان ایران و آمریکا درباره انرژی هسته‌ای و آزادی زندانیان آمریکایی خبر داد.

این خبرنگار از سالیوان پرسید: «آیا دولت آمریکا به طور مستقیم یا غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران است؟ و آیا این مذاکرات شامل مبادله زندانیان و مسدود کردن وجوه بانک‌های کره جنوبی متعلق به تهران است؟»

سالیوان در پاسخ با تاکید بر آنچه هیچ مذاکرات مستقیمی با ایران انجام نشده است، گفت: «ما به طور غیرمستقیم با ایران تماس داشتیم. ما آن مذاکرات غیرمستقیم را بر سر بازداشت شدگان داشتیم، زیرا این وظیفه ماست که تلاش کنیم شهروندان آمریکایی را به خانه بازگردانیم؛ بنابراین ما به هر طریقی که می‌توانیم با هر دولتی صحبت می‌کنیم، مانند کاری که با دولت روسیه در مورد آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند، انجام دادیم، این در راستای تلاش برای یافتن راه‌حل بازگرداندن مردم به خانه خود است.»

این خبرنگار همچنین از سالیوان پرسید:«دولت برای برجام حاضر است چه کار دیگری انجام دهد؟ بندی در توافق برجام که درباره برنامه پهپادی و موشکی ایران است تا چندماه دیگر منقضی می‌شود، یا بند‌های دیگری هم در آستانه پایان یافتن هستند، منظورم این است که به غیر از فراخواندن آنها به سازمان ملل و ارائه اطلاعات محرمانه‌ای درباره همکاری گسترده بین مسکو و تهران در مورد هواپیما‌های بدون سرنشین، چه کار دیگری در نظر دارید؟»

سالیوان در پاسخ به او گفت: «ما گام متعددی برای جلوگیری از تحویل پهپاد‌های ایران به روسیه برداشته‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد. این اقدامات پیش از انقضای بند‌های برجام انجام شده است و بنابراین تا پس از این زمان هم موثر خواهد بود.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفت، بیشتر از این نظری نخواهد داد و در حال حاضر هیچ اطلاعیه‌ای درباره اینکه به یک نتیجه خاص رسیده باشند در دسترس نیست.

پیشتر از این «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، مدعی شده بود: «رویکرد آمریکا برای اعمال فشار بر تهران برای رسیدگی به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش حتی با مرخصی رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، تغییری نخواهد کرد. آمریکا به اعمال فشار بر ایران و همکاری با متحدان و شرکای خود برای رسیدگی به جاه‌طلبی‌های هسته‌ای تهران، حمایت از عملیات نظامی ویژه روسیه و سایر فعالیت‌ها ادامه خواهد داد.»

همچنین هفته گذشته آکسیوس گزارش داد که جیک سالیوان به همتایان اسرائیلی خود ابراز نگرانی کرده است که رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را درباره مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و تهران به مطبوعات درز داده است.

چندی پیش سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس شورای امنیت، به سخنان تهدیدآمیز جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا هشدار داد.

این درحالی است که سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا بر لزوم حل و فصل مسائل درباره برنامه هسته‌ای ایران از طریق راهکار‌های سیاسی تاکید کرد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.