اظهارات لاوروف درباره تماس‌های منتشر نشده ایران وآمریکا

وزیر خارجه روسیه: بایدن به جای بازگشت به برجام از ایران درخواست‌های اضافی مطرح کرد

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد دولت آمریکا به جای بازگشت به برجام به طرح درخواست‌های اضافی از ایران روی آورده است.

به گزارش شهروند آنلاین، سرگئی لارووف، گفت: «زمانی که دولت جدید [جو بایدن] بایدن به قدرت رسید، آنها گفتند که آماده احیای این برنامه هستند، اما به جای اینکه تصمیمی برای احیای کامل قطعنامه [2231] و خود برجام بگیرند، مشغول چانه‌زنی برای چیزهای اضافه‌تر از تهران شدند.»

لاوروف همچنین با اشاره به تحولات در داخل آمریکا و برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری در این کشور در سال 2024  تاکید کرد که در حال حاضر چشم‌اندازهای واقع‌بینانه‌ای برای احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد.

او گفت: «به نظر من اکنون انتظار چنین چیزی چندان واقع بینانه نیست، زیرا یک سال دیگر در ایالات متحده انتخابات برگزار می‌شود و دولتی جدید بر سر کار خواهد آمد. و چه کسی می‌داند که آن دولت چگونه دولتی خواهد بود، دموکرات یا جمهوری‌خواه؟ اما هیچکس نمی‌تواند تضمین کند که این دولت جدید ترفند خروج از توافق حاصل شده را تکرار نخواهد کرد.»

توافق هسته‌ای ایران که نام رسمی آن «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) است در سال 2015 میان کشورهای ایران از یک طرف و آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا حاصل شد و توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید قرار گرفت. دولت آمریکا سال 2018 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد، تهران به واشنگتن پیشنهاد داده تا توافقات بدون زمان مشخصی در مورد عملیات برجام  منعقد شود تا هیچ یک از کشورها نتوانند به طور یکجانبه آنها را فسخ کنند، با این حال، دولت ایالات متحده این پیشنهاد را رد کرده است. او ادامه داد: «من به احتمال از سرگیری برجام خیلی خوشبین نیستم. البته مساله جداگانه‌ای است که به موازات این روند به بن‌بست رسیده و گرفتار شده، تماس‌های غیررسمی، مستقیم و منتشر نشده‌ای بین ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها در مورد عادی‌سازی روابط دو کشور وجود دارد.»/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.