قوه قضائیه نباید هیجانی عمل کند

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق: پلیس ‌با بی‌حجابی و بدحجابی ‌مقتدرانه برخورد کند

معاون اول قوه قضائیه گفت: پلیس باید مقتدرانه و براساس قانون به وظیفه خود در قبال برخورد با بی‌حجابی و بدحجابی عمل کند و قوه قضائیه از پلیس مقتدر که براساس قوانین عمل کند، حمایت می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید دادگستری خراسان رضوی در مشهد اظهار داشت: سال گذشته سال مهمی برای قوه قضائیه بود و نوع چالش‌هایی که قوه قضائیه به ویژه در حوزه اجتماعی و امنیتی با آن مواجه بود، در مقایسه با چهار دهه گذشته بی‌نظیر بود.

او خاطرنشان کرد: دشمنان جمهوری اسلامی برای تضعیف کشور ایران، برنامه‌های دقیق و مخربی را سال گذشته در نظر داشتند و فوت مهسا امینی بهانه‌ای شد که دو ماه زودتر به فعالیت‌های خرابکارنه خود دست بزنند.

‌مصدق درباره هجمه‌های لایحه حجاب نیز گفت: آنچه که قوه قضائیه تحت لایحه حجاب تنظیم کرده است بخشی از این لایحه بوده و در حال حاضر این لایحه در مجلس شورای اسلامی در سه کمیسیون تخصصی در دست بررسی است و در صورت به نتیجه رسیدن، به صورت علنی درخصوص آن بحث خواهد شد.

او با بیان اینکه عدالت و اهداف آن با آمار عملکرد محقق نمی‌شود بلکه مردم باید اجرای عدالت را احساس کنند و طعم امنیت را بچشند افزود: یکی از راهبرد‌های قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی برنامه‌محوری است. در این دوره قوه قضائیه نباید هیجانی عمل کند و همه برنامه‌های آن به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، براساس اسناد بالاستی تدوین شده است.

مصدق عنوان کرد: اسناد بالادستی قوه قضائیه که اسناد دستگاه قضائی براساس آنها تدوین شده، عبارت است از “بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، سیاست‌های کلی قضائی ابلاغی رهبر معظم انقلاب، موارد مندرج در حکم رئیس قوه قضائیه توسط رهبری، بیانات سال گذشته رهبری در دیدار با مسئولان قضائی، سیاست‌های کلی برنامه هفتم و سند تحول قضائی”.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: امروز برنامه‌های قوه قضائیه، از برنامه‌محور به سمت هدف‌محور رفته است. البته تا سال گذشته برنامه‌های دستگاه قضا مأموریتی بود، یعنی دادگستری‌های سراسر کشور وظیفه داشتند به تعداد خاصی پرونده رسیدگی و آنها را مختومه کنند، اما احساس کردیم این موارد کافی نیست و برنامه‌ها باید هدف‌محور باشد و هدف دستگاه قضائی، ایجاد رضایت مردم، اجرای عدالت و احقاق حق است.

رأی قاضی باید در اجتماع به خوبی تأثیرگذار باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی، رئیس کل جدید دادگستری خراسان رضوی در مراسم تکریم و معارفه گفت: فهم ما از این استان این است که باید به آن نگاه ویژه داشت و این فهم بر عملکرد ما مؤثر خواهد بود و باعث می‌شود ما در تصمیمات‌مان تمامی لایه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را در نظر بگیریم.بر این اساس باید در این حوزه قضائی احکامی صادر شوند که پیوست اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی داشته باشد.

او بر لزوم نگاه همه‌جانبه مدیران در تصمیم‌گیری‌ها تأکید کرد و حل مسائل استان خراسان رضوی را نیازمند نگاه متفاوت و نو دانست و خاطرنشان کرد: نگاه به بیرون از دستگاه قضائی و مشاهده آثار احکام صادره در جامعه، لازمه کار قضائی است و اگر اثر مثبت ببینیم باید پی ببریم که حکم صادره عادلانه بوده است.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی تأکید کرد: در پیشبرد اهداف و حل مسائل استان و ارتقای جایگاه فعلی آن، به انسجام، اتخاذ و همدلی نیاز داریم.

خلیلی با تأکید بر لزوم انجام اقدامات با محوریت تعادل گفت: تعادل از عدالت بر می‌خیزد و این نوع عدالت از عقل سرچشمه می‌گیرد، بر این اساس آثار رأی قاضی باید در اجتماع دیده شود و به خوبی تأثیرگذار باشد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی توجه توأمان به درون و بیرون دستگاه قضائی را بسیار مهم دانست و افزود: مدیران به همان اندازه که به مسائل درون دستگاه و توجه دارند باید به مسائل بیرون از دستگاه قضائی نیز توجه داشته باشند.

خلیلی با اشاره به سیاست‌های دستگاه قضائی در دوران جدید گفت: با یک نگاه متعالی باید به دنبال تحقق سند تحول قوه قضائیه ملهم از منویات مقام معظم رهبری  باشیم و انشاء‌الله در سایه اتحاد و همدلی در زمینه ارتقای کمی و کیفی دستگاه قضائی و افزایش رضایتمندی عمومی گام برخواهیم داشت.

طلب بخشش رئیس کل سابق دادگستری خراسان رضوی

غلامعلی صادقی، رئیس کل سابق دادگستری خراسان رضوی در این مراسم طی سخنانی کوتاه گفت: آنچه را که به عنوان خدمت در حوزه قضائی استان انجام دادیم وظیفه ما بوده و اگر قصوری در این زمینه رخ داده از مردم شریف استان طلب بخشش دارم.

عضو معاون دیوانعالی کشور از حمایت‌ها و همراهی‌های بی‌دریغ شهروندان گرانقدر، نماینده معزز، ولی فقیه و امام جمعه مشهد، تولیت آستان قدس رضوی و همراهی مدیریت مجموعه اجرایی و کلیه مدیران، مسئولان، فرماندهان و نیرو‌های نظامی، انتظامی و امنیتی با دادگستری استان تقدیر و تشکر کرد.

نقش مثبت دادگستری ‌در مهار تنش‌های امنیتی

یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: اگر طی چند سال گذشته در این استان دچار مسائل امنیتی شدید نشدیم، متأثر از نقش دادگستری استان و مدیریت خوب صادقی بوده است.

مدیریت اجرایی استان افزود: ایجاد تعادل در استان خراسان رضوی به دلیل جمعیت زیاد و حساسیت‌های بالایی که دارد دشوار است، اما با هماهنگی و همکاری دستگاه‌ها و حمایت مجموعه قضائی استان این تعادل ایجاد شده است.

نظری خاطر نشان کرد: انتصاب جناب آقای خلیلی را به فال نیک می‌گیریم و اعلام آمادگی می‌کنیم بهتر از گذشته با همراهی و هم‌افزایی مسیر پیشرفت و ارتقای استان را دنبال کنیم.

استاندار خراسان رضوی در این مراسم بر نقش مثبت دادگستری استان در مهار تنش‌های امنیتی تأکید کرد.

در این مراسم از تلاش‌های غلامعلی صادقی تجلیل و حکم حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی به عنوان رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان، ابلاغ شد.

ضمن اینکه رئیس قوه قضائیه در حکمی، غلامعلی صادقی، رئیس کل پیشین دادگستری خراسان رضوی را به عنوان عضو معاونت دیوان عالی کشور منصوب کرده است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.