معاملات دو جانبه تهران و دمشق با پول‌های ملی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای سوری خود از پیشرفت در معاملات اقتصادی بین تهران و دمشق با پول های ملی دو کشور خبر داد .

به گزارش شهروند آنلاین؛ وزیر امور خارجه، ایجاد شرکت بیمه مشترک میان تهران – دمشق، آغاز معاملات دو جانبه با پول ملی، آغاز سفر‌های زیارتی، تقویت روابط تجاری، افزایش تعداد پرواز‌های تجاری و حذف تعرفه‌های تجاری را از موضوعاتی برشمرد که در گفت‌وگو با همتای سوری‌اش درباره آن پیشرفت‌هایی ایجاد شده است.

امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با مقداد گفت: اولویت مشترک ایران و سوریه پیگیری توافقات بدست آمده در سفر رئیس جمهوری به دمشق است.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به گفت‌وگو با همتای سوری‌اش درباره مسائل منطقه و بین‌الملل با محکوم کردن دو عملیات تروریستی در زینبیه دمشق و پاکستان هشداد داد: باید به زنگ خطر تروریسم که به صدا درآمده، توجه شود.

امیرعبداللهیان گفت: ایران به تلاش‌هایش برای تحقق صلح و امنیت پایدار در منطقه ادامه می‌دهد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی، دخالت نکردن بیگانگان، بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان سوری را از عوامل امنیت‌زا برشمرد و افزود: برای ادامه گفت‌وگو‌ها در چارچوب نشست آستانه به توافق رسیدیم.

رژیم صهیونیستی،پاسخ فتنه انگیزیهایش را دریافت می‌کند

وزیر امور خارجه با محکوم کردن جنایات صهیونیست ها هشداد داد: رژیم صهیونیستی پاسخ فتنه‌انگیزی‌هایش را دریافت می‌کند.

امیر عبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای سوری اش با تاکید بر حمایت ایران از ملت و دولت سوریه افزود: حضور نیروهای خارجی در این کشور ، کمکی به رفع مشکلات نمی‌کند و ایران با درک نگرانی‌های ترکیه بر ادامه گفت‌وگوها در نشست‌های چهار جانبه تاکید می‌کند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ، خواهان خروج اشغالگران آمریکایی از سوریه است.

نشست سازمان همکاری اسلامی؛ پیامی قوی به حامیان اسلام‌هراسی

وزیر امور خارجه با اشاره به نشست امروز سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: برگزاری این نشست ، پیامی قوی به کشورهایی است که به اهانت به عقاید مسلمانان و اسلام هراسی دامن می‌زنند.

امیرعبداللهیان همچنین درباره پیشرفت‌های ایجاد شده در روابط ترکیه و سوریه گفت: پس از نشست چهارجانبه وزرای خارجه در مسکو ، توافق شد که نیروهای نظامی ترکیه ، طبق جدول زمان‌بندی شده از خاک سوریه خارج شوند و دمشق هم موافقتش را با برقراری امنیت در این مناطق اعلام کرد.

وزیر امور خارجه همچنین از پیشنهاد کشورمان برای برگزاری نشست‌ دوم وزرای امور خارجه چهار کشور خبر داد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به طرح‌های مشترک برای اجرا در سوریه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این کشور گفت: با توجه به ظرفیت‌های دو کشور، همکاری‌های تهران – دمشق در مسیر درستی پیش می‌رود.

رئیس دستگاه سیاست خارجی همچنین درباره همکاری‌های ترانزیتی دو کشور گفت: بخشی از موانع این همکاری‌ها با مشارکت سوریه و عراق برطرف شده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به فعال شدن کمیته‌های مشترک دو کشور گفت: تلاش‌ها برای رفع مشکلات و موانع ادامه می‌یابد./واحد مرکزی  خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.