امضای تفاهم‌نامه دفاعی ایران و بلاروس

در دیدار وزیر دفاع جمهوری بلاروس با وزیر دفاع کشورمان، تفاهم‌نامه همکاری دفاعی بین ایران و بلاروس به امضا رسید.

به گزارش شهروند آنلاین؛ وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به ملاقات قبلی در حاشیه اجلاس وزرای دفاع کشور‌های سازمان همکاری شانگ‌های و اشتراک نظر دو کشور در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: جمهوری بلاروس از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است که سفر اخیر آقای الکساندر لوکاشنکو به جمهوری اسلامی ایران و دیدار ایشان با رهبر انقلاب و رئیس جمهوری کشورمان نشان‌دهنده این امر است.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در سال گذشته در مینسک از اراده دو طرف برای فعال‌سازی کلیه ظرفیت‌های همکاری حکایت دارد افزود: بدون تردید ارتقای سطح روابط دو کشور، مورد تأکید مقامات عالی دو طرف قرار دارد که در همین راستا ارتقای همکاری‌های فی‌مابین در کلیه ابعاد یک اصل و الزام راهبردی برای غلبه بر سیاست تحریمی کشور‌های غربی علیه کشور‌های مستقل ازجمله جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس است.

او با اشاره به تحولات جهانی طی سال‌های گذشته بویژه پس از جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه، عراق، افغانستان و اخیراً بحران اکراین بیان کرد: این تغییرات نشان‌دهنده گذار جهان به هندسه و نظم بین‌المللی جدیدی است که در آن نه تنها کشور‌های مستقل حاضر به پذیرش نظام تک‌قطبی و سلسله مراتبی نیستند که به دنبال ایفای نقش و مشارکت بیشتر در عرصه مدیریت جهانی نیز هستند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این دیدار در خصوص همکاری‌های دفاعی دوجانبه گفت: استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور و هم‌افزایی‌های دفاعی باعث ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد.

امیر سرتیپ آشتیانی، گسترش ناتو به شرق، بدون در نظر گرفتن ملاحظات دیگر کشور‌های منطقه را ریشه اصلی بحران در اوکراین اعلام و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت‌آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌کند.

وزیر دفاع جمهوری بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: این ملاقات فرصت تعمیق روابط برای اهداف مشترک را برای دو کشور بیشتر خواهد کرد.

ویکتور خرنین گنادوویچ افزود: معتقدیم وزارتخانه‌های دفاع دو کشور علاوه بر همکاری‌های دفاعی و نظامی می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از ظرفیت‌های خود برای ارتقای سایر ابعاد و موضوعات مورد علاقه همکاری کنند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.