استقبال سعودی‌ها از ابتکار ایران

کنعانی:سپاه پاسداران بزرگترین سازمان مقابله با تروریسم در جهان است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ملت ایران، قهرمان مقابله با تروریسم و سپاه پاسداران هم بزرگ‌ترین سازمان مقابله با تروریسم در جهان است.

به گزارش شهروند آنلاین، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با اشاره به فرا رسیدن روز گرامیداشت یاد قربانیان تروریسم گفت: جمهوری اسلامی ایران در صف مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.

او در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، با اشاره به سالگرد کودتای ۲۸ مردادماه گفت: حدود ۷۰ سال از کودتای آمریکایی و انگلیسی ۲۸ مرداد علیه دولت ملی در ایران می‌گذرد و این دو کشور باید برای دهه‌ها مقابله با مردم سالاری در ایران پاسخگو باشند.

سعودی‌ها از ایده مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای استقبال کردند

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: ایده مجمع گفت وگوی منطقه‌ای مورد توجه مقامات سعودی قرار گرفت.

ناصر کنعانی تصریح کرد: مقامات عربستان در رایزنی با وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کردند این ایده را بررسی می‌کنند و مورد مداقه قرار می‌دهند.

او با بیان این که تشکیل چنین مجمعی، یک روند است و با توجه به لزوم توجه به نظر شرکای منطقه‌ای، باید با آنان تبادل نظر شود افزود: با فضای مثبتی که در منطقه شکل گفته، عملا در مسیر گفت‌وگو‌های منطقه‌ای قرار داریم و گام‌های بعدی می‌تواند به تاسیس چنین سازوکاری منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این کنفرانس خبری افزود: همکاری‌های اقتصادی تهران – ریاض هم در سفر وزیر خارجه به عربستان مطرح شد و دو طرف بر احیای موافقتنامه‌های پیشین و آغاز مذاکرات برای همکاری‌های جدید اقتصادی و تجاری، اتفاق نظر دارند.

به گفته کنعانی، همکاری‌های اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاری، همکاری در امور گمرکی و اجتناب از دریافت مالیات، بخشی از رایزنی‌های وزرای خارجه در حوزه اقتصادی و تجاری را شامل می‌شود و دوطرف، توافق کردند که نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عربستان در نخستین فرصت ممکن برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: طرف سعودی، دوباره از رئیس جمهوری برای سفر به عربستان دعوت کرد.

هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت، هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و هیچ جای دیگری وجود ندارد.

ناصر کنعانی تصریح کرد: گفت‌وگو‌های غیر مستقیم دولت ایران و آمریکا، صرفا در چارچوب مذاکره برای تبادل زندانیان و رفع انسداد از دارایی‌های کشورمان است.

او با بیان این که ایران با اقتدار دولت امریکا را مجبور به پذیرش مطالبات بحق کشورمان کرد افزود: روند آزادسازی دارایی‌های کشورمان آغاز شده و علاوه بر آزادسازی دارایی‌های ایران در کره، روند انتقال دارایی‌های ما در عراق هم آغاز شده و بخشی از انتقال این اموال انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما از حقوق ملت ایران در هیچ جایی کوتاه نخواهد آمد و گام به گام آن را تکمیل خواهد کرد.

همکاری با بریکس، اولویت ویژه‌ای دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همکاری با بریکس و عضویت ایران در این پیمان از اولویت ویژه‌ای برخوردار است.

ناصر کنعانی افزود: ایران با اشاره به این که بریکس جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی دارد و سهم تولید ناخالص آن از ۸ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۶ درصد افزایش یافت افزود، ایران با درک این ظرفیت ها برای عضویت در گروه کشورهای نوظهور اقتصادی ، هدفگذاری کرده است.

او در ادامه با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که با همه اعضای این گروه همکاری‌های خوبی دارد تصریح کرد، روند عضویت ایران در این گروه ، ارتقای همکاری با چنین قدرت‌های اقتصادی است و اراده مشترکی برای این عضویت و تقویت همکاری‌های دوجانبه وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این نشست خبری تاکید کرد: بازدید هیات فنی ایران از ایستگاه آب‌سنجی دهراود را، عمل کردن طرف افغانستانی به بخشی از معاهده هیرمند و توام با حسن نیت می‌دانیم.

او افزود، برای ارزیابی از آب موجود در پشت سد و ارزیابی حق‌آبه ایران بر اساس معاهده باید در فواصل زمانی دوره‌ای و منظم انجام شود و انتطار می‌رود با ارسال منظم اطلاعات منظم و بازدیدهای دوره‌ای و تعیین دقیق آب، حق‌آبه ایران ارائه شود.

کنعانی همچنین تاکید کرد: مهمترین تحول پیش رو درباره افغانستان، برگزاری نشست مسکو در اوایل مهر است که نمایندگان کشورمان شرکت می کنند و نماینده طالبان هم در این اجلاس حضور می‌یابند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود، ایران، موضوع تشکیل دولت فراگیر را به عنوان مطالبه‌ای جهانی، پیگیری و از آن حمایت می‌کند، از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در این باره حمایت می کند و حاضر است حتی میزبانی این گفت‌وگوها را به عهده بگیرد.

آزادی حمید نوری در دستور کار است

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: موضوع آزادی آقای حمید نوری در موضوعات مهم ما در تعامل و گفت‌وگو با سوئد است.

ناصر کنعانی با بیان این که بار‌ها اعلام کردیم که به اصل بازداشت و محاکمه نوری در سوئد، اعتراض جدی داریم افزود: در چارچوب‌های مختلف سیاسی و حقوقی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

کنعانی گفت: برای حمایت از این شهروندان هم هیچ کوتاهی نکردیم و وکلای خوب و مجربی برای او در نظر گرفتیم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکیدکرد: آزادی بی‌قید و شرط نوری، هم از مطالبات جدی ما از دولت سوئد است.

در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، کنعانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به ادامه اهانت به قرآن کریم، علاوه بر احضار سفرای سوئد و دانمارک، فعلا از پذیرش سفیر جدید دانمارک، خودداری می‌کند./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.