استراتژی ایران در نقشه راه دریایی

سردار سرلشکر صفوی:راهبرد جدید کشور، پیوند قلمرو‌های دریایی و زمینی است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: موقعیت جغرافیایی ایران، ظرفیت برقراری پیوند بین قلمرو‌های ژئواستراتژیک دریایی و زمینی را به عنوان راهبرد جدید کشور به ما می‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی در پنجمین جلسه شورای سیاستگذاری همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید با تأکید بر تحلیل جایگاه انقلاب کبیر اسلامی، جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در شکل‌دهی به نظم جدید جهانی افزود: بدون حضور در دریاها و اقیانوس‌ها نمی‌توانیم جایگاه ایران، انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت را در هندسه نظم جدید جهانی تعریف کنیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا  با اشاره به اهمیت برگزاری همایش ملی فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی اظهار داشت: این همایش علمی با مشارکت صاحب‌نظران و ایده‌پردازان باید بتواند چگونگی دسترسی به قدرت دریایی را حداقل در بُعد نظری تعیین کند.

سردار صفوی خاطر نشان کرد: چگونگی دسترسی به قدرت دریایی و اقتصاد دریا محور و حضور ناوگان‌های تجاری و نظامی ایران در پهنه اقیانوس‌ها و حضور مطالعاتی و علمی ایران در قطب جنوب، از مباحث نظری و ارائه مقالات علمی این همایش ملی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با برشماری قدرت‌های مهم زمینی و دریایی گفت: روسیه و چین قدرت‌های زمینی هستند، ما هم یک قدرت زمینی هستیم و استراتژی ما همواره برّی بوده است در مقابل آمریکایی‌ها و ناتو قدرت‌های بحری هستند.

این استاد جغرافیای سیاسی و ژئواستراتژی با اشاره به روند تغییرات هندسه نظم جدید جهانی تأکید کرد:ما باید بتوانیم بین قلمروهای ژئواستراتژیک دریایی و زمینی پیوند برقرار کنیم. این یک استراتژی جدید است. موقعیت جغرافیایی ایران چنین ظرفیتی را به ما می‌دهد.

سردار صفوی در تشریح این استراتژی افزود: ایران برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا و متحدانش باید راهبرد اقتصاد دریا محور و قدرت دریایی خودش را با حضور ناوگان تجاری و نظامی خود در اقیانوس‌ها و دریاها و استفاده از شبکه کریدورهای جنوب-شمال و شرق به غرب با همکاری فدراسیون روسیه و چین، افزایش دهد.

او تأکید کرد: عبور از سرزمین ایران باید بتواند مسیرهای تجاری اقیانوس آرام به اقیانوس هند و دریای سیاه، دریای مدیترانه و خلیج فنلاند را در شمال روسیه سازماندهی کند.

او افزود: این راهبرد می‌تواند در برنامه هفتم توسعه ایران در مجلس شورای اسلامی و دولت گنجانده شود.

هوش مصنوعی در دریا، شناورها و فرماندهی و کنترل دریایی بسیار مهم است

در ادامه این نشست،  معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر ضرورت بهره‌برداری از هوش مصنوعی در دریا گفت: در بحث هوش مصنوعی می‌توان دهها موضوع را استخراج کرد که هر کدام می‌تواند موضوع یک همایش باشد.

سردار مهدی نژاد نوری افزود: به عنوان مثال پردازش اطلاعات مختلف و زبان طبیعی که جزئی از هوش مصنوعی است می‌تواند در این همایش و همایش‌های بعدی مورد بررسی قرار بگیرد.

معاون عتف ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: هوش مصنوعی در دریا، در شناورها و فرماندهی و کنترل در عرصه دریا بسیار مهم است.

پرداختن به مباحث بیولوژیک دریا مهم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) از دیگر مشارکت کنندگان علمی در این همایش نیز گفت: همایش فرصت‌ها و تهدیدهای نوپدید دریایی فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم اثری ماندگار و مرجع را در این زمینه آماده و ارائه کنیم.

حسن ابوالقاسمی افزود: مقالات و خروجی علمی این همایش، محصولاتی نخواهد شد که در کتابخانه‌ها کنار گذاشته شود بلکه مقدمه‌ای خواهد بود که این موضوع را به صورت عملی برجسته و تکمیل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) تأکید کرد: موضوعات دریا و بحث‌های بیولوژیک مباحث بسیار مهمی هستند که در این همایش بدان پرداخته خواهد شد./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.