حل مشکل سرعت اینترنت با سیطره فیبر نوری در دولت سیزدهم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،یکی از اقداماتی که می‌تواند سرعت اینترنت را به صورت ریشه‌ای حل کند، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر دانست و از اجرای کامل این مهم تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین،عیسی زارع پور صبح امروز در مراسم افتتاح طرح فیبر نوری شهر قزوین که با حضور مسئولان استان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم حمایت حداکثری از پلتفرم‌ها و سکوهای داخلی است که طی دو سال گذشته در این زمینه با حمایت وزارت ارتباطات و تلاش‌های بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان رشد قابل توجهی صورت گرفته است.

او افزود؛ قابلیتی که شبکه‌های اجتماعی داخلی امروز دارند سال گذشته نداشته‌اند و چند پیام‌رسان داخلی به هم متصل شده‌اند و چهار شبکه دیگر هم به یکدیگر وصل می‌شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: با اتفاق خوبی که در ابتدای امسال برای برخی از شبکه‌های اجتماعی داخلی رخ داد پیگیر هستیم که حمایت‌های لازم را انجام دهیم و روز به روز بر کیفیت و تنوع خدمات سکوهای داخلی افزوده شود ومردم با طیب خاطر از سرویس‌‌های داخلی استفاده کنند و نیاز آنها رفع شود.

زارع پور تصریح کرد: یکی از اقداماتی که می‌تواند سرعت اینترنت را به صورت ریشه‌ای حل کند توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر است.

این مقام مسئول اضافه کرد: تمام ساختمان‌های کشور باید از طریق فیبر نوری به اینترنت متصل شوند که یک و نیم سال است این کار شروع شده و هدف‌گذاری این است تا پایان دولت سیزدهم این امکان برای همه شهرها و مردم فراهم شود. امروز این مهم در قزوین رخ داد و باید تا ظرف یک سال آینده این امکان برای مردم استان فراهم شود که با اتصال به فیبر نوری ۶٠ برابر سرعت فعلی را تجربه کنند.

او افزود: مقرر شده برنامه اتصال اینترنت از طریق فیبر نوری در شهر قزوین تا پایان سال آینده اجرا شود که اگر مدیریت شهری همراهی لازم را داشته باشد برای اتمام این پروژه تا پایان امسال قول مساعد داده شده است. با اجرای این پروژه، تحول جدی در استان صورت می‌گیرد که می‌توان به ایجاد شغل‌های جدید و افزایش رفاه، رضایتمندی و امیدواری بیشتر در مردم استان اشاره کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای سایر شهرهای استان قزوین هم اپراتور دوم شرکت ایرانسل به زودی کار را آغاز می‌کند و مردم از زیرساخت‌های اینترنتی پرسرعت و با کیفیت بهره‌مند خواهند شد.

زارع پور بیان کرد: پس از دایر شدن سرویس ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر، هزینه اینترنت ثابت تقریباً یک دوم یا یک سوم هزینه تلفن همراه می‌شود و هزینه راه‌اندازی آن در حد رایگان و مردم فقط پول مودم را پرداخت می‌کنند.

این مقام مسئول اذعان کرد: مساله اصلی این است که بیشتر بار ترافیکی مردم توسط ارتباطات ثابت تامین می‌شود چرا که ارتباطات بیسیم دارای محدودیت سرعت و ظرفیت هستند و امکان تامین تمام نیازمندی‌ها را ندارند و باید گفت در حال حاضر ۷۰ درصد ارتباطات بر دوش ارتباطات همراه و ۲۰ تا ۳۰ درصد بر عهده ارتباطات ثابت است. در حالی که باید برعکس باشد و ما در تلاش هستیم از طریق فیبر نوری تا پایان دولت سیزدهم، این مهم در کشور اجرایی شود.

او خاطرنشان کرد: توسعه ارتباطات ثابت مبنی بر فیبر در کشور علاوه بر افزایش سرعت ارتباطات ثابت و ارتباطات همراه، از بار ارتباطات همراه می‌کاهد و بی تی اس‌ها (BTS) هم به فیبر متصل می‌شوند که مهمترین پروژه زیرساخت توسعه اینترنتی در چند دهه آینده کشور محسوب می‌شود.

زارع پور در پایان گفت: بخشی از منابع اجرای توسعه ارتباطات ثابت مبنی بر فیبر برای سرعت بخشی به اینترنت از اعتبارات دولتی و بخشی هم از سوی اپراتورها تامین شده و از مردم درخواست می‌شود با صبوری، همراهی و حوصله و تحمل شبانه‌روزی مزاحمت های شبانه‌روزی عوامل اجرای این طرح، مسئولان را یاری رسانند، چرا که مقرر شده برنامه ۱۰ ساله در مدت ۳ سال انجام شود و کار تاریخی و یادگاری بر جای بماند که با اجرای آن، شاهد تحول در شیوه زندگی و فراهم شدن امکانات جدید برای مردم خواهیم بود./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.