اصلاح اصول و مبانی ارزشی سند ملی هوش مصنوعی

اصول و مبانی ارزشی سند ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران در دومین جلسه میز تخصصی هوش مصنوعی اصلاح شد.

به گزارش شهروند آنلاین از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دومین جلسه میز تخصصی هوش مصنوعی به ریاست کریم زاهدی (معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری) و دبیری محمدنژادپور درباره اصول و مبانی ارزشی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران، با حضور اعضا در ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه اهمیت و ضرورت تبیین اصول و مبانی ارزشی سند هوش مصنوعی مبتنی بر آموزه‌ها و معارف اسلامی- ایرانی مورد تاکید قرار گرفت. سپس متدولوژی و الگوی تدوین اصول و ارزش‌های ۱۷ بندی تعیین شده در جلسات قبل توسط دبیر میز تشریح شد. این اصول و ارزش‌های ۱۷ بندی برگرفته از تحلیل بخش اصول و ارزش‌های موجود در همه اسنادی بوده است که در دو سال گذشته مرتبط با هوش مصنوعی در کشور تهیه و سپس در نشست‌های کارشناسی و خبرگانی تدقیق و تکمیل شدند.

در ادامه به منظور مداقه در تجربیات فراملی، نژادپور گفت: در چند سال گذشته، کشورها، سازمان‌ها و شرکت‏‌هایی که با تعیین خط مشی و سیاست‌گذاری در حوزه فناوری ارتباط دارند، مجموعه‌ای از اصول و مبانی ارزشی را برای هوش مصنوعی نوشته یا تأیید کرده‌اند.

او افزود: رویکرد‌ها در تدوین این اصول و مبانی نیز برگرفته از جهان‌بینی، ایدئولوژی و مبانی ارزشی پایه آنها است و کشور جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و ما نیز باید بر پایه مبانی و اصول پایه خودمان که برگرفته از دیدگاه اسلامی و ایرانی است و شناختی که از انسان داریم، برای این موضوع چاره‏‌ای بیندیشیم.

در ادامه این نشست، نتایج یافته‌ها و مطالعات تطبیقی پیرامون اصول و ارزش‌های هوش مصنوعی در اسناد فراملی ارائه شد. با تشریح نتایج حاصله، گفت‌وگو و ارایه نظرات و اجماع اعضا، اصول و مبانی ارزشی سند ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران اصلاح شد.

همچنین مقرر شد در جلسه آینده میز تخصصی هوش مصنوعی، چشم‌انداز و اهداف کلان سند بررسی شود./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.