موضع افغانستان درباره حادثه «تورخم»

وزارت امور خارجه افغانستان از پاکستان به علت بستن گذرگاه مرزی «تورخم» به شدت انتقاد کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، وزارت امور خارجه افغانستان شب گذشته در بیانیه‌ای رسمی، اقدام مرزبانان پاکستانی را در بستن گذرگاه مرزی تورخم و شلیک به نیروی‌های مرزی افغانستان در گذرگاه «تورخم» را مغایر با حسن همجواری دانست و افزود: نیرو‌های پاکستانی روز چهارشنبه گذشته زمانی نیرو‌های مرزی افغان را هدف قرار دادند که آنها یک پاسگاه مرزی را که چند سال قبل احداث شده بود بازسازی می‌کردند که این اقدام خلاف حسن همجواری است.

وزارت امور خارجه افغانستان با بیان اینکه بستن گذرگاه مرزی تورخم از سوی پاکستان به روابط تجاری دو کشور به ویژه اقتصاد پاکستان ضربه می‌زند افزود: پاکستان خلاف تعهدات قبلی کانتینر‌های حامل کالا‌های تجار افغان را به بهانه‌های مختلف متوقف می‌کند.

براساس بیانیه وزارت خارجه افغانستان، متاسفانه برخلاف تعهدات قبلی، عرف حاکم (تجاری) و قوانین بین‌المللی، پاکستان همواره برای کالا‌های صادراتی افغانستان در بندر کراچی مشکلاتی را ایجاد می‌کند و دروازه‌های تجارت را به بهانه‌های مختلف مسدود می‌کند که این اقدامات توجیه‌ناپذیراست و باعث آسیب به تجارت دو کشور و افزایش فاصله میان مردم دو کشور می‌شود.

وزارت خارجه افغانستان با بیان اینکه هم‌اکنون بیماران و حتی اجساد در دو طرف مرز تورخم گیر افتاده‌اند، افزود: حکومت سرپرست افغانستان معتقد است که این مشکلات باید از راه گفت‌وگو حل و فصل شود و نباید اجازه داده شود مسائل سیاسی بر روابط تجاری، ترانزیتی و اقتصاد منطقه سایه اندازد و باعث متضرر شدن مردم دو کشور شود.

پس از درگیری روز چهارشنبه هفته گذشته در گذرگاه تورخم که بزرگترین گذرگاه مرزی افغانستان و پاکستان است، این مرز از سوی پاکستان بسته شد.

علاوه بر گیر افتادن هزاران نفر در دو طرف مرز تورخم، خسارات هنگفتی به تجار افغان نیز وارد شده است چرا که کالا‌های تجاری آنها که بخشی از آن فاسد شدنی است در دو طرف مرز متوقف شده است.

هنوز مذاکرات مسئولان افغانستان و پاکستان برای بازگشایی این مرز نتیجه نداده است./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.