گزارش مأموریت اربعین 1402

کولیوند: برای اربعین ۱۴۰۳ نیز جمعیت هلال احمر از حالا اقدامات خود را آغاز کرده است

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان گزارشی از اقدامات این جمعیت در ماموریت اربعین ۱۴۰۲ گفت: راه‌پیمایی امسال با وجود افزایش تعداد زائران در شرایط ایمنی و سلامت بهتری در مقایسه با سال‌های قبل برگزار شد.

به گزارش شهروند آنلاین، دکتر پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه طرح سلامت و امداد و نجات اربعین ۱۴۰۲ جمعیت هلال‌احمر به طور رسمی از ۲۷ مرداد برابر با اول ماه صفر آغاز شد و تا ۱۷ شهریور برابر با ۲۲ ماه صفر ادامه داشت، گفت: آمادگی جمعیت هلال احمر تا پایان ماه صفر نیز ادامه خواهد یافت و خدمات این جمعیت در کشور عراق به زائران ارائه می‌شود.

او افزود: همزمان با اجرای این طرح، طرح‌های ویژه هلال احمر در مشهد و محور‌های منتهی به خراسان رضوی نیز به مناسبت سالگرد شهادت امام رضا (ع)، نیز اجرا می‌شود.

کولیوند گفت: در داخل کشور ۱۳۳۱ مرکز و پایگاه عملیاتی امداد و نجات و همچنین ۱۸ مرکز امداد هوایی با ۱۸ فروند بالگرد نیز برای انجام ماموریت‌های پشتیبانی در آماده‌باش کامل قرار داشتند.

او با بیان اینکه ۱۵ قرارگاه مرزی شامل ۹ قرارگاه درون‌مرزی و شش قرارگاه برون‌مرزی در طول اجرای طرح ویژه اربعین ۱۴۰۲ از سوی جمعیت هلال احمر ایجاد شد، افزود: همچنین ۱۸۶ پست موقت و سیار نیز در داخل ایران و عراق برپا شد.

مشارکت ۲۲ هزار نیروی متخصص و داوطلب در طرح اربعین هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر از مشارکت بیش از ۲۲ هزار نیروی تخصصی کادر و داوطلب جمعیت هلال احمر در ماموریت اربعین ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: در طرح امسال ۵۴۸۶ دستگاه خودروی عملیاتی به کار گرفته شد. همچنین حدود ۱۴۰ دستگاه خودروی کاپوتاژ شده شامل ۳۳دستگاه تریلی، ۹دستگاه کامیونت ایسوزو برای حمل داروها، ۱۰دستگاه خودرو فرماندهی، ۸۰دستگاه آمبولانس و شش دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز در عراق به کار گرفته شد.

کولیوند با بیان اینکه یکی از تفاوت‌های ماموریت جمعیت هلال احمر در راهپیمایی اربعین امسال ارتقای انسجام در ارائه خدمات درمانی و امدادی به زائران حسینی در دو سوی مرز‌های ایران و عراق بود، گفت: برای اربعین ۱۴۰۳ نیز جمعیت هلال احمر از حالا اقدامات خود را آغاز کرده است و با آسیب‌شناسی ماموریت اربعین ۱۴۰۲ تلاش خواهیم کرد تا مشکلات موجود را رفع کنیم و خدمات خود را ارتقا دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر افزایش هماهنگی با طرف عراقی را نیز از دیگر اقدامات انجام شده از سوی هلال احمر برای ماموریت اربعین ۱۴۰۲ دانست و گفت: یکی از توافقات اجازه اعمال جراحی توسط پزشکان ایرانی در بیمارستان‌های عراقی بود. این نخستین‌بار است که پزشکان داوطلب هلال احمر در خاک عراق، صرفا در ایام اربعین، اجازه انجام جراحی یافتند. علاوه بر این موارد امسال حضور اتوبوس آمبولانس، آمبولانس و خودرو‌های امدادی هلال احمر کشورمان در خاک عراق تسهیل شد، که این موارد در سال‌های گذشته وجود نداشت.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره اینکه خدمات و امکانات جمعیت هلال احمر در ماموریت اربعین ۱۴۰۲ چه تفاوتی با سال‌ها قبل داشت، گفت: در نتیجه اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده، تعداد درمانگاه‌ها و همین‌طور تعداد کادر درمان داوطلب در اربعین امسال دو برابر شد. به طوری که بیش از چهار هزار پزشک متخصص، عمومی، پرستار، ماما و بهیار و امدادگر در مراکز درمانی هلال احمر کشورمان در شهر‌های نجف، کربلا و مسیر بین این دو شهر مستقر شدند.

او ادامه داد: همچنین ۱۶۰۰ پزشک و پیراپزشک داوطلب با حضور به شکل سیار در مسیر نجف تا کربلا توانستند بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار خدمت پزشکی را به راهپیمایان حسینی ارائه کنند. از طرفی در داخل کشور هم امدادگران هلال احمر علاوه بر پوشش حوادث داخلی، در مرز‌های ۹ گانه داخلی در شرق و غرب کشور، در خدمت به زائران حاضر و در آماده باش کامل بودند.

کولیوند افزود: تفاوت دیگر نیز این بود که در اربعین امسال درمذاکرات صورت گرفته با عراق، علاوه بر حضور جراحان ایرانی در چند بیمارستان عراق، گروه‌های بهداشتی عراق و ایران با همکاری یکدیگر بر همه موکب‌ها نظارت کردند و حتی برخی از موکب‌های متخلف را پلمپ کردند.

استقرار امدادگران هلال احمر ایران در جاده‌های عراق

رئیس جمعیت هلال احمر کشور درباره امدادرسانی به حوادث ترافیکی نیز گفت: با توجه به پیش‌بینی حوادث ترافیکی در مرز‌ها و مسیر مرز‌ها تا کربلا و نجف، جمعیت هلال احمر در هر ۱۰۰ کیلومتر، پایگاه امدادی خود را در عراق مستقر کرد. همچنین در مسیر‌ها و نقاط پرحادثه کشور عراق نیز اتوبوس – آمبولانس هلال احمر مستقر شد تا در صورت وجود مصدومان بدحال هرچه سریعتر اعزام مصدومان برای ادامه درمان در داخل کشورمان انجام شود.

او اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه امسال نگرانی‌های زیادی بخاطر گرمازدگی زائران وجود داشت، جمعیت هلال احمر اقدام به ایجاد تونل‌ها و اتاقک‌های هوای خنک در مرز‌ها و کشور عراق کرد، تا زائران بتوانند با حضور در آن دمای بدن خود را به تعادل برسانند و از گرمازدگی جلوگیری کنند./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.