سیدحسن خمینی: در هلال‌احمر لازم نیست کسی عقایدش را کنار بگذارد

دیدار مدیران و جوانان هلال احمر با یادگار امام (ره)

همزمان با هفتادوسومین سالروز تأسیس سازمان جوانان هلال‌احمر، دبیرکل و معاونان جمعیت هلال‌احمر با حضور در حسینیه جماران ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل، با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن خمینی دیدار کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن خمینی در این مراسم طی سخنانی گفت: «در ایام ولادت پیامبر(ص) هستیم که یک اتفاق بسیار بزرگ در تاریخ جهان است‌. اما این روزها بیش از هر زمان دیگری لازم است انسان نسبت به شخصیت بی‌نظیر پیامبر اسلام ابراز ارادت کند، جا دارد که خدمت آن بزرگوار عرض ادب و احترام کنیم و از آنچه که در دنیا نسبت به شخصیت پیامبر(ص) می‌گذرد، اعلام انزجار داشته باشیم.»

یادگار امام یادآور شد: «واقعیت این است که پیامبر(ص) در طول تاریخ کم مورد تهمت قرار نگرفتند و کم توهین نشدند. به بیان‌ها و زبان‌های مختلف، هم در روزگار خودشان آزار و اذیت زیاد دیدند و هم بعد از او طبیعتا هرکس با اساس اسلام و تمدن اسلامی و نظام‌های دینی مشکل داشته، شخصیت پیامبر(ص) را مورد هجوم قرار داده است.» او ادامه داد: «این امر کمتر اتفاق افتاده که کسی توهین به پیامبر(ص) را که توهین مستقیم به بیش از یک میلیارد نفر مسلمان است و باعث توهین  می‌شود، تحت عناوین زیبایی مثل «آزادی بیان» بپوشاند.»

سیدحسن خمینی تأکید کرد: «این ستیزه نهایتا به نفع آزادی بیان تمام نخواهد شد و نزاع دروغینی که بین آزادی بیان و حفظ حرمت پیامبر(ص) شکل داده‌اند، باعث لطمه‌دیدن عنوان آزادی بیان می‌شود و کسانی که پشت این توهین، نقابی به نام آزادی بیان را قرار داده‌اند، دانسته یا ندانسته به مفاهیم انسانی لطمه می‌زنند و الا چه کسی است که به مقدسات و احساسات یک میلیارد انسان بی‌توجهی کند و خودش را دارای کرامت انسانی جلوه‌گر کند؟!» او افزود: «بدتر از آن حمایت غلط گروهی است که ممکن است در ظاهر بگویند این حرف‌ها را قبول نداریم، ولی عملا از آن دفاع می‌کنند. این هم اشتباهی است که آتش خشم را فروزان‌تر و جهان را به جهالت نزدیک می‌کند.»

وحدت امت اسلامی در انقلاب اسلامی

یادگار امام اظهار داشت: «اگر نتوانیم بر بیان صاف و پاک متکی باشیم، جهان آشفته‌تری را خواهیم داشت. لذا قبل از هر چیز لازم است نسبت به ساحت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام عرض ارادت کنیم و میلاد آن بزرگوار را به همه جامعه انسانی تبریک بگوییم و نسبت به شخصیت کم‌مثال و بی‌مانند پیامبر(ص) سر تعظیم فرود بیاوریم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته وحدت گفت: «وحدت ادیان هم نمی‌تواند با توهین و گستاخی نسبت به مقدسات یکدیگر همراه باشد. همان‌طور که در میان شیعه و سنی بزرگان گفته‌اند که نباید به مقدسات همدیگر توهین کنند، در میان ادیان و اساسا انسان‌ها همین‌طور است. اگر به مقدسات همدیگر توهین کنیم و داعیه زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم، در حقیقت خودمان را مسخره کرده‌‌ایم.»

سیدحسن خمینی ادامه داد: «کار بزرگی که از اوایل انقلاب به عنوان وحدت امت اسلامی شکل گرفت، یک امر مهم و حقیقتی است که مغفول مانده بود، بعد هم بسیار مورد هجوم واقع شده بود که به آن هم باید توجه داشته باشیم. در ذهن و ضمیر و روح خودمان به آن احترام بگذاریم و تلاش کنیم در رفتار و گفتارمان حتما آن را مدنظر قرار دهیم.»

او با تأکید بر اینکه اصل ماهیت هلال‌احمر بسیار مهم است، گفت: «بنیان هلال‌احمر بر اساس توجه به ماهیت انسانی، بدون اینکه چگونه می‌اندیشی است. کمک ما به انسان‌ها متوقف بر عقیده آنها نیست و به همین جهت هلال‌احمر ارزشی بسیار بالا پیدا می‌کند. البته به این معنا نیست که ما از زاویه دینی خدمت نمی‌کنیم. ما از زاویه دینی و به مدد یک دستور دینی عمل می‌کنیم، ولی به همه کمک می‌کنیم.»

تحول‌خواهی و عدالت‌خواهی در جوانان

یادگار امام با بیان اینکه برای کار در هلال‌احمر لازم نیست کسی عقایدش را کنار بگذارد، ادامه داد: «اتفاقا هر چه با اعتقاد بیشتر کار کند، بهتر عمل می‌کند. اما اینکه این خدمت را به چه کسی ارایه می‌دهد، محدود به عقیده نیست. البته این کمک را با همان اندیشه‌ای انجام می‌دهیم که از دین مبین اسلام و اندیشه مترقی پیامبر وام گرفته‌ایم. لذا وحدت امت‌های دینی و غیردینی در قالب هلال‌احمر خودش را نشان می‌دهد‌.» او اظهار داشت: «هفتادوسومین سالگرد تأسیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است و این سازمان از سن بلوغ عبور کرده است. اما موضوعش که جوانان است، موضوع بسیار با اهمیتی است. همین حسینیه جماران یادآور نهضتی است که همه افراد آن جوان بودند‌ و جوانانه مدیریت کرده‌اند.»

سیدحسن خمینی تصریح کرد: «جوانانه بار منفی ندارد و به معنای پرانرژی است. البته طبیعتا تجربه پا به سن گذاشته‌ها باید در کنار آن قرار بگیرد، ولی قدرت، تحول‌خواهی و عدالت‌خواهی در جوانان وجود دارد. اتفاقا این از ارزش‌هاست و جامعه باید به این نقطه فکر جوان بها بدهد و او را به رسمیت بشناسد و مشروع بداند.» او تأکید کرد: «اگر این‌گونه نباشد، جوان از عرصه فرهنگی و اجتماعی به فضای دیگری می‌رود و سراغ جوانی‌کردن به معنای دیگری می‌رود. ولی اگر به مشروعیت و اصل اینکه جوان این خواسته را دارد، بها بدهیم، او می‌خواهد چیزهایی که اشتباه می‌داند را عوض کند، آن وقت حتما اتفاقات بهتری می‌افتد.»

غول ارتباطات فعال شده

یادگار امام با بیان اینکه از دل فکرهای جدید راه‌های جدید می آید، افزود: «به خصوص در دوره ما که دنیای مجازی شکل گرفته و اساسا پا به سن گذاشته‌ها شناختی از آن ندارند. قدرت ارتباطی که در این فضا هست، هنوز به نظر من بخش بزرگی از آثار عمیقی که می‌تواند روی زندگی ما بگذارد، ناشناخته است. غول ارتباطات فعال شده و همه چیز را دستخوش تغییر کرده است. جوانان بهتر این فضا را می‌شناسند.» او در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به 13 آبان ماه گفت: «بخشی از این ماجرا مغفول مانده که بحث شور و شعور و قدرتی است که امام در دفاع از ملیت ایرانی داشته است‌. روز 13 آبان ابتدا روز تبعید امام است و بعدا مناسبت‌های دیگر به وجود آمده است. این برمی‌گردد به سخنرانی که امام در منزل خودشان علیه لایحه کاپیتولاسیون داشتند.»

سیدحسن خمینی تأکید کرد: «نمی‌دانم چرا متأسفانه در رسانه‌های جمعی کمتر به آن سخنرانی امام توجه می‌دهند. شاید هیچ سخنرانی در طول این دهه‌ها به اندازه این سخنرانی در دفاع از ملیت ایرانی‌ها اقامه نشده است. یعنی امام تبعید شد به خاطر اینکه به عنوان یک عالم دینی از عزت مردم ایران دفاع کرد. امام از زاویه ملیت ایرانی لایحه کاپیتولاسیون را مورد نقد قرار می‌دهد.» او اظهار داشت: «بسیار مهم است که توجه کنیم موج انقلاب ما ابتدا با توجه به مسائل ملی و اسلامی شکل می‌گیرد. فریادی است که اتفاقا امام در دفاع از ایرانیت ما و عزت این کشور می‌زنند که ریشه در شور و غیرت دینی داشت.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.