برگ‌های خوب تقویمی دولت در 18 سپتامبر و اکتبر

کنعانی:دارایی‌های ایران در کره امروز(18 سپتامبر) به صورت کامل آزاد خواهد شد و از 18 اکتبر تحریم تسلیحاتی ملغی می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری گفت: دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی امروز به صورت کامل در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت.

به گزارش شهروند آنلاین؛ ناصر کنعانی همچنین گفت: تبادل زندانیان نیز امروز انجام خواهد شد.

کنعانی افزود: استیفای حقوق ملت جزو وظایف دولت است. دولت سیزدهم هم با وعده‌هایی که با ملت داد و رویکرد‌های سیاست خارجی خود، استیفای حقوق ملت را در عرصه‌های مختل؛ به ویژه آزادسازی دارایی‌های مسدود شده کشورمان در برخی کشور‌ها را به طور جدی پیگیری کرد که این رویکرد تا این مرحله به نتایج بسیار خوبی منجر شد.

او گفت: بازگشت سرمایه‌های بلوکه شده ایران از انگلیس را شاهد بودیم و با سیاست متخذه دولت این اموال به طور کامل دریافت شد. در بحث اقدامات ظالمانه دولت آمریکا و اعمال فشارهایش به برخی شرکای تجاری ایران، شاهد انسداد برخی دارایی‌های ایران در برخی از کشور‌ها به ویژه کره جنوبی بودیم.

در چارچوب این سیاست، بخش انسداد شده دارایی‌های مالی ایران در کره جنوبی آزاد شد و امروز این میزان از دارایی‌های کشورمان به صورت کامل در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و دولت متناسب با نیاز کشور، آن را هزینه خواهد کرد. کنعانی ادامه داد: در مورد برخی دیگر از دارایی‌های ملی در دیگر کشور‌ها نیز این رویکرد ادامه دارد. در مواردی بخشی از دارایی‌ها رفع انسداد شده و در بقیه موارد مالی، این رویکرد به طور جدی ادامه خواهد یافت. این از وظایف دولت‌های ایران است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در ادمه تاکید کرد: روند اجرای توافق انجام شده درباره رفع انسداد دارایی‌های ایران در کره جنوبی تا این مرحله با سرعت قابل قبول پیش رفته و امیدواریم امروز شاهد در اختیار قرار گرفتن کامل دارایی‌های کشورمان باشیم و این دارایی‌ها به حساب ایران در یکی از کشور‌های منطقه منتقل شود و دولت ایران می‌تواند به صورت کامل به آن دسترسی داشته باشد و متناسب با نیازهایش از آن استفاده کند.

تبادل زندانیان امروز انجام خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تبادل زندانیان امروز انجام خواهد شد. پنج شهروند ایرانی دربند در زندان‌های امریکا، امروز آزاد خواهند شد و دو تن از شهروندان بر اساس درخواست و علاقه خود وارد ایران خواهند شد و یک نفر از آنها با توجه به حضور خانواده‌اش در یکی از کشور‌های دیگر به خانواده اش در کشور ثالث منتقل خواهد شد و دو نفر دیگر ابراز تمایل کردند در آمریکا حضور داشته باشند.

پنج زندانی ایرانی امروز آزاد و به صورت متقابل پنج زندانی آمریکا در ایران هم آزاد خواهند شد. امیدواریم این روند براساس توافق انجام شود.

برنامه‌های رئیس جمهور در آمریکا و سر رسید توافقنامه امنیتی ایران و عراق

سخنگوی وزارت خارجه درباره برنامه‌های رئیس جمهور که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته گفت: دیدار‌های دوجانبه با برخی مقامات کشور‌های جهان و بیان دیدگاه‌ها و مواضع کشورمان مهمترین برنامه‌های رئیس جمهور هستند.

کنعانی در ادامه گفت ما منع و مشکلی برای رایزنی‌ها برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام نداریم.

ما مسیر مذاکره را به طور جدی دنبال می‌کنیم، اما خنثی کردن تحریم‌ها را هم به موازات این مذاکرات برجامی در دستور کار داریم که تاکنون هم نتایج مطلوبی داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه فردا پایان مهلت توافق‌نامه امنیتی با عراق برای خلع سلاح نیرو‌های ضد انقلاب، تروریست‌ها و تجزیه‌طلب است گفت: بسیاری از مفاد توافق اجرا و برخی مقر‌های این گروه‌های تروریستی هم تخلیه شده است.

کنعانی با تاکید بر اینکه همه پایگاه‌های تروریست‌ها باید تخلیه و به مراکز تحت نظارت دولت عراق منتقل شوند گفت: جمهوری اسلامی ایران به امنیت مرز‌های خودش اهتمام جدی دارد و امنیت ما امنیت عراق هم محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران همواره به نفع امنیت و تمامیت سرزمینی عراق در کنار ملت و دولت عراق ایستاده گفت، حضور گروه‌های تروریست در مرز‌های دو کشور مخل امنیت ایران است، ما هرگز آن را تحمل نمی‌کنیم و پس از پایان موعد، بررسی و اطمینان حاصل می‌کنیم که تعهد دولت عراق به طور کامل اجرا شده است.

رشد ملموس تجارت خارجی و افزایش اسناد امضا شده تجاری کشور در دو سال گذشته

سخنگوی وزارت خارجه گفت: روند تدریجی دو سال گذشته که شاهد رشد ملموس تجارت خارجی و افزایش اسناد امضا شده تجاری، افزایش فروش نفت، آزادی اموال ضبط شده بودیم بخشی از نشانه‌های ثمربخشی سیاست خارجی دولت است که به طور جدی ادامه خواهد یافت.

کنعانی افزود: اینکه برخی کشور‌ها روابط خود را که پیش از این با ایران قطع کرده بودند بدون توجه به خواست آمریکا روابط‌شان را با ایران از سر گرفتند نشانه ثمربخش بودن سیاست خارجی و روند رو به جلو و پیشرفت است.

در بحث فروش تسلیحات و روابط نظامی با تحریم‌های سازان ملل مواجه نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه افزود: برخی محدودیت‌های برجامی را پذیرفته بودیم که ۱۸ اکتبر باید به طور خودکار این محدودیت‌ها رفع شود. اروپا هم محدودیت‌هایی را اعمال کرده است ما برای محدودیت‌هایی که اتحادیه اروپا اعمال کرده ارزشی قائل نیستیم و از ۱۸ اکتبر ایران می‌تواند طبق حقوق بین‌الملل با هر کشوری که بخواهد تعامل کند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: محدودیت‌های روادید اروپا ارزش و مبنای حقوقی و بین المللی ندارد و ما در مناسبات دو جانبه با اتحادیه اروپا، به تناسب اقدامات آنان، عمل متناسب خواهیم داشت.

اخراج برخی بازرسان آژانس واکنشی به اقدامات سه کشور اروپایی

اخراج برخی بازرس‌های آژانس، واکنشی به اقدامات سه کشور اروپایی بود و این اقدام ایران هیچ خللی در روابط ایران و آژانس ایجاد نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این مطلب گفت: همکاری ایران با آژانس مبتنی بر عضویت و تعامل با آژانس ادامه می‌یابد. کنعانی افزود: همواره اعلام کردیم که مخالف سوء استفاده از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تحقق منافع چند کشور هستیم و این نهاد باید در جایگاه حرفه‌ای خودش ایفای نقش کند.

ایران مبالغ مسدود یا محدود شده زیادی در کشور‌ها ندارد

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اطلاعات کامل، جزئی و دقیق‌تر درباره دارایی‌های کشورمان در برخی کشور‌ها را باید مسئولان بانک مرکزی منتشر کنند گفت مبالغی در ژاپن داشتیم که بخشی متناسب با نیاز‌های مان استفاده شده و برای بقیه هم دسترسی وجود دارد. در ترکیه هم مباِلغی داریم که محدودیتی در دسترسی به آن نداریم.

مبالغی هم در عراق داریم که امیدواریم با روابط خوب با دولت این کشور به طور کامل در اختیار ما قرار گیرد.

در دو سه ماه اخیر هیات‌های مختلفی میان ایران و جمهوری آذربایجان تبادل شده است

سخنگوی وزرارت خارجه گفت این تبادل هیات‌ها بر اساس توافق در حاشیه نشست جنبش غیرمتعهد‌ها در باکو بود. خوشبین هستیم که شاهد از سرگیری فعالیت سفارت ج آذربایجان در تهران باشیم.

در مکالمات تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشو ر هم روند همکاری‌های گذشته مرور شد و هم دو طرف گام‌های آینده را بررسی و درباره آن رایزنی کردند.

نشست وزرای خارجه کشور‌های خلیج فارس در نیویورک

سخنگوی وزارت خارجه گفت ایران از ایده دبیر کل سازمان ملل برای برگزاری نشست وزرای خارجه کشور‌های خلیج فارس حمایت کرد و این نشست در همین چارچوب در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد شد.

طرف‌های برجام مشخص هستند

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران اعلام کرده از ابتکارات برخی کشور‌ها برای بازگشت به توافق استقبال می‌کند.

کنعانی افزود: یکی از این ایده‌ها مربوط به سلطان عمان بود که ایران استقبال کرد، اما این به معنی ورود طرف‌های جدید به محتوای مذاکرات نیست، زیرا طرف‌های برجام مشخص هستند.

ایران اقدامات متقابل برای تحریم‌های جدید را در زمان مقتضی انجام می‌دهد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: دولت آمریکا به تحریم‌ها اعتیاد دارد و دیگران باید کمک کنند که این مریض، شفا پیدا کند.

کنعانی افزود: آمریکایی‌ها مدعی گردش آزاد اطلاعات و دسترسی به اطلاعات هستند و رسانه‌های ما را تحریم می‌کنند که این نقض اطلاع‌رسانی و آزادی بیان است. جلوگیری از رسیدن صدای ملت و دولت ایران به افکار عمومی جهان، همواره در دستور کار آمریکا و هم‌پیمانانش بود. ما این اقدام آنان را که البته نشانه عجز آنان است محکوم کردیم و باز هم محکوم می‌کنیم.

نشست مسکو با حضور نماینده ایران درباره افغانستان

نشست مسکو با حضور نماینده ایران در سطح نمایندگان ویژه کشور‌های منطقه در امور افغانستان برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما بار‌ها گفتیم که از ساز و کار‌های منطقه‌ای برای کمک به حل و فصل تحولات افغانستان و پیشرفت روند سیاسی در این کشور استفاده و با کشور‌های همسو در این باره مشورت می‌کنیم و به این روند ادامه خواهیم داد.

ملت ایران به حمایت و دلسوزی کسانی که چهار دهه علیه همین ملت جرم و جنایت کردند نیاز ندارد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: میزبانی از رئیس فرقه یکی از گروه‌های تروریستی که قاتلان ۱۷ هزار نفر از ملت ایران و حتی مقامات عالی رتبه کشورمان بودند مضحک است، اینها چطور مدعی حمایت از ملت ایران هستند؟

کنعانی افزود: اگر ایران از تحریم‌های ظالمانه و گروه‌های تروریست عبور کرده به پشتوانه همین ملت ایران است. ایران از پیشگامان دفاع از حقوق بشر در جهان است، اما همزمان از سوء استفاده و استفاده ابزاری آمریکا و کشور‌های غربی از حقوق بشر را برنمی تابد.

وقایع امروز در آفریقا نتیجه سیاست‌های دوگانه و نگاه ابزاری غربی‌ها به حقوق بشر است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: حمایت مستمر آمریکا از جنایت روزمره صهیونیست‌ها در معرض نگاه جهانیان است پس دست از قضاوت‌های دوگانه بردارند در حالی که حتی پلیس خودشان در خیابان‌های کشور‌های‌شان به طور مستقیم به شهروندان خودشان شلیک می‌کنند این ناشی از نفاق آشکار آنان است که همزمان با این کارنامه و عملکردشان، پرچم حقوق بشر را هم در دست گرفته و مدعی دیگر کشور‌ها هم هستند

تعیین رایزنان بازرگانی ایران آغاز شده

سخنگوی وزارت خارجه گفت: درباره ۳۰ کشور هدف‌گذاری شده بود که رایزنان بازرگانی ایران تعیین و مستقر شوند، بین ۱۷ تا ۲۰ رایزن تعیین شده و رایزنی با سازمان توسعه تجارت خارجی و وزارت صمت برای تعیین دیگر رایزنان ادامه دارد.

از حقوق ملی در میدان نفتی آرش نخواهیم گذشت

سخنگوی وزارت خارجه گفت: همانگونه که وزیر نفت تاکید کرد برای استیفای حقوق ملی در این باره از، چارچوب‌های حقوقی استفاده خواهیم کرد.

خبر تایید شده‌ای درباره دیدار آقای رئیسی و مکرون منتشر نشده است

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این مطلب گفت: حتی حضور آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه در سازمان ملل قطعی نیست. کنعانی افزود: احتمال دیدار رئیس جمهور با مقامات ژاپن در حاشیه حضور در مجمع سازمان ملل وجود دارد و در یکی دو روز آینده دیدار‌های مختلفی با مقامات مختلف جهان انجام خواهد شد./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.